Super Soldier Serum a jeho história v MCU: Komu všetkému bolo podané?

-

Novinky

Super Soldier Serum

Super Soldier Serum alebo v preklade sérum pre tvorbu supervojakov je chemická látka vyskytujúca sa v MCU ako aj v marvelovských komiksoch. Sérum bolo vyvinuté na zlepšenie ľudského tela a mysle. Prioritne bolo sérum vytvorené počas 2. svetovej vojny v USA, aby z obyčajných vojakov spravilo supervojakov. Celkovo má táto látka dosť dôležitú úlohu a mohli sme ju alebo odkazy na ňu vidieť v rôznych filmoch v rámci MCU.

Seriál Falcon a Winter Soldier sa už skončil a aj tu sa zápletka točí okolo tohto „modrého posilnenia“. Ak v tom máte trochu zmätok a chceli by ste vedieť, kto všetko stál za jeho vývojom a komu všetkému bolo podané, ste na správnom mieste. Pre lepšiu orientáciu sa v tomto článku sústredím iba MCU svet a zoberieme to všetko v časovej postupnosti.

Abraham Erskine
Zdroj: 10wallpaper.com

2. svetová vojna

Bol to vedec Abraham Erskine (hore na obrázku), ktorý ako prvý začal pracovať na vývoji séra ešte pred 2. svetovou vojnou v Nemecku. Okolo roku 1940 v MCU časovej ose, vodca organizácie Hydry, Johan Schmidt donútil Erskina, aby sérum vyskúšal na ňom. Sérum však vtedy nebolo dokonalé a premenilo Schmidta na Red Skulla. Keď si Erskine uvedomil, akú škodu by sérum spôsobilo v rukách nacistov, rozhodol sa emigrovať do USA.

Red Skull
Zdroj: wallpapersafari.com

Kapitán Amerika

V USA sa Erskine pridal do organizácie SSR (Strategic Scientific Reserve), kde pod programom Rebirth začali iniciatívu na využitie séra pre vojakov USA a spojencov. Z jednotiek vojakov sa mal vybrať prvý kandidát, ktorý podstúpi premenu na supervojaka. Erskine vybral malého a vychudnutého chalana z Brooklynu menom Steve Rogers. Ako vieme túto voľbu učinil preto, lebo sérum posiluje nielen fyzickú zdatnosť jedinca, ale mení aj jeho charakter. Dobré vlastnosti zušľachťuje a tie zlé prehlbuje.

Steve bol dobrý človek a to zavážilo pri Erskinovom výbere. Za použitia séra, techniky Howarda Starka (otec Tonyho) a vita žiarenia sa zrodil Kapitán Amerika. Nanešťastie, na premene bol prítomný aj agent Hydry, ktorý po procese Erskina zavraždil a poslednú ampulku s originálnym sérom zničil. Vláda USA následne odobrala krv Stevovi Rogersovi, keďže to bol jediný zdroj séra, ktorý im zostal.

Captain America
Zdroj: youtube.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Filmové tržby #12: Shazam! 2, Vřískot 6 a další! Komiks vs. horor!

Winter Soldier

V októbri 1943 zajala Hydra niekoľko vojakov americkej armády a odniesla ich na prísne stráženu základňu v rakúskych Alpách. Išlo o 107 pluk, kde slúžil aj Kapitánov dobrý priateľ James „Bucky“ Burnes. Potom, čo Kapitán vtrhol na nepriateľské územie a vyslobodil vojakov zo zajatia Hydry, sme sa dozvedeli, že Super Soldier Serum sa pokúšal vytvoriť a doviesť k dokonalosti aj Armin Zola. Tento malý okuliarnatý vedec, ktorý slúžil Red Skullovi, svoje sérum vyskúšal na niektorých zajatých vojakoch vrátane Buckyho. Ten aplikáciu séra prežil. Následne za pomoci Kapitána Ameriky sa aj so zvyškom pluku vrátili do amerického tábora.

Armin Zola
Zdroj: medium.com

Počas prvých mesiacov roka 1945 sa Kapitán spolu s Buckym a členmi svojho komanda chystali prepadnúť vlak, ktorý prevážal Armina Zolu medzi základňami Hydry. Počas boja Bucky spadol z vlaku do niekoľko metrovej priepasti. Podarilo sa mu však prežiť aj vďaka séru, ktoré už mal v tú dobu v sebe. Našla ho však Hydra, ktorá sa mu snažila vymazať spomienky a preprogramovala ho na ultimátneho zabijaka. V ich službách potom zabíjal nasledovných niekoľko rokov a dostal prezývku Winter Soldier. Hydra mu aj dala jeho ikonickú kovovú ruku, keďže o tú pôvodnú prišiel pri páde.

winter soldier sebastian stan
Zdroj: wallpapercave.com

Studená vojna

V seriáli Falcon a Winter Soldier sme sa dozvedeli, že behom studenej vojny medzi USA a Ruskom slúžil v americkej armáde černoch Isiah Bradley. Americká vláda sa snažila obnoviť sérum pre tvorbu supervojakov. Nie je celkom jasné, či im k tomu dopomohla krv Kapitána Ameriky alebo Armin Zola, ktorý bol rekrutovaný organizáciou S.H.I.E.L.D., kde znova vybudoval potajomky Hydru. Vláda sa rozhodla sérum otestovať na vlastných mužoch, pričom jedným z nich bol aj Bradley. Vojakom povedali, že to bolo očkovanie proti tetanu. Sérum však nebolo úplne dokonalé a niektorí mali vážne komplikácie, ba až začali umierať.

Tých, čo prežili, vysielali do akcií. Jedného dňa zajali skupinu vojakov s týmto sérom v tele. Vláda chcela pre zabezpečenie tajomstva vyhodiť základňu, kde ich držali do vzduchu. Bradley sa však rozhodol odtiaľ svojich mužov zachrániť. Za tento počin si vyslúžil väzenie a odlúčenie od rodiny. Keďže bol za krátko posledným supervojakom, vláda na ňom robila pokusy ďalších 30 rokov. Až pokým sa nad ním nezľutovala jedna zdravotná sestra, ktorá vo väznici pracovala, a cez sfalšované dokumenty ho vyhlásili za mŕtveho. Momentálne stále žije v Baltimore, kde sa ukrýval celý čas. Na konci seriálu Falcon a Winter Soldier sme mohli vidieť, že mu vďaka Samovi (Falcon) bola preukázaná zaslúžená úcta a česť.

Isiah Bradley
Zdroj: techradar.com

Smrť Starkovho otca

Howard Stark sa na začiatku 90. rokoch snažil o znovu vytvorenie séra, čo sa mu aj nakoniec podarilo. Keď sa o tomto počine dozvedela Hydra, vyslala Winter Soldiera, ktorý v decembri 1991 Howarda aj jeho ženu Mariu zabil a nastražil incident ako dopravnú nehodu. Ukradol ono Super Soldier Serum z kufru auta. Sérum následne Hydra aplikovala na svoje najsmrteľnejšie komando zabijakov. Howardovo sérum však malo vedľajší efekt v podobe príliš veľkej agresie a neovládateľnosti jedinca. Preto sa Hydra rozhodla subjekty uložiť do kryospánku. K ich prebudeniu nakoniec nedošlo, keďže v Občianskej vojne (2016) ich nepriateľ Avengers Zemo zabil v spánku.

Howard Stark
Zdroj: bustle.com

Hulk

Dva dni po útoku na dvojičky bol generál Taddeus Ross poverený opäť obnoviť projekt supervojak pre ozbrojené sily USA. Za účelom opätovného vytvorenie séra bol do projektu pozvaný aj vedec Bruce Banner. Generál Ross zatajil pracovníkom skutočný účel práce a namiesto toho bolo Bannerovi aj ostatným povedané, že sa podieľajú na látke, ktorá ochráni človeka pred gama žiarením. Keď sa práca dlho nikam neposúvala, doktor Banner si sám vpichol sérum pre supervojakov a namiesto vita lúčov sa nechal vystaviť gama žiareniu, aby projekt zachránil. Zmenil sa však na monštrum, ktoré všetci poznáme pod menom Hulk.

Taddeus Ross
Zdroj: marvelcinematicuniverse.fandom.com

Pár rokov po udalosti, ktorá bola načrtnutá v úvode filmu Neuveriteľný Hulk (2008), sa nakoniec varianta séra pre supervojakov podarila vytvoriť. V danej snímke bola podaná Emilovi Blonskymu. Elitnému vojakovi z radov generála Rossa. Sérum Blonskyho posilnilo, ale zároveň zmenilo jeho charakter. Bol lačný po ešte väčšej moci, a tak na konci filmu do svojho tela primiešal krv, ktorá bola za pomoci vedca Mr. Blue vyextrahovaná z doktora Bannera. Výsledkom bolo absolútne znetvorenie a stal sa z neho Abomination. Našťastie, Hulk ho dokázal poraziť. Znova by sa nám mal ukázať v pripravovanom seriáli She-Hulk.

Hulk vs. Abomination
Zdroj: marvelcinematicuniverse.fandom.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Všetky trailery z Comic Conu v San Diegu 2020! Archer, Lovecraft a ďalší!

Flag Smashers

Nebojte, už sa dostávame na samý koniec tejto Super Soldier Serum ságy. Zatiaľ posledným tvorcom séra pre supervojakov sa stal Wilfred Nigel. Najprv bol najatý Hydrou, aby zdokonalil sérum Howarda Starka. Po rozpustení Hydry v dvojke Kapitána Ameriky sa uchytil v CIA, ktorá mu dala vzorky krvi Isiaha Bradleyho. Keď mal dokonalú verziu séra takmer hotovú, vyparil sa v rámci Thanosovho lusknutia na 5 rokov. V roku 2023, keď sa vrátil späť, CIA program supervojakov zrušila. Potrebné zdroje a financovanie na dokončenie práce však našiel v Madripooru u postavy menom Power Broker.

Wilfred Nigel
Zdroj: comicbook.com

Vytvoril celkovo 20 ampuliek séra pre supervojakov, ktoré bolo pre zmenu tak dokonalé, že nepotrebovalo žiadne vedľajšie žiarenie ani techniku, aby fungovalo. Tak isto ani telesná štruktúra človeka sa nemení. Jediné, čo však stále platí, je, že sérum stále ovplyvňuje aj charakterovú stránku človeka. Tieto ampulky mu však ukradla Karli Morgenthau a využila ich pre seba a svoju odbojovú skupinu Flag Smashers k boji proti GRC. Táto organizácia má za úlohu dať svet po opätovnom lusknutí do poriadku. V štvrtej epizóde seriálu Falcon a Winter Soldier nám bolo ukázané, že Karli použila iba 11 ampuliek.

Zvyšné ampulky však boli zničené pri úteku Karli pred našimi hrdinami. Zničil ich Zemo až na jednu, ktorú našiel a neskôr využil pre seba sám John Walker alias nový Kapitán Amerika. Aj jeho však sérum mierne zmenilo po osobnostnej stránke. Neudržal nervy a zabil člena Flag Smashers, a tým prišiel aj o titul Kapitána Ameriky. Na konci seriálu sa podľa očakávaní z neho stal U.S. Agent.

Flag Smashers
Zdroj: fandomwire.com

Budúcnosť

V úplnom závere seriálu sme sa taktiež dozvedeli, že všetci členovia Flag Smashers, ktorí obdržali sérum, vrátane vodkyne Karli, sú mrtví. Jediní, u ktorých môžeme stále nájsť stopy séra v krvi v MCU, sú teda James Burnes, John Walker a Isiah Bradley. Zmutovanejšia forma je ešte u postáv ako Hulk a Abomination. Kapitán Amerika, ako nám v seriáli bolo naznačené, už nie je medzi živými. Posledný tvorca séra, Wilfred Nigel bol zabitý ešte v Madripoore samotným Zemom. Vyzerá to teda, že sa potvrdia slová Sharon Carter (Power Broker) z potitulkovej scény a s ďalšou tvorbou super séra a experimentovaním na ľuďoch je nateraz koniec. Alebo žeby nie?

Dúfam, že vám tento článok trocha viac objasnil vývoj a dôležitosť séra na tvorbu supervojakov v rámci MCU.

Myslíte, že sa so sérom v budúcnosti MCU ešte stretneme? Prekvapilo vás niečo, čo ste o sére nevedeli? Vzali by ste si ho, ak by ste mali príležitosť? Dajte vedieť v komentároch. 

Zdroj: marvelcinematicuniverse.fandom.com
Zdroj ilustračného obrázka: marvelcinematicuniverse.fandom.com; deviantart.com; moviemeorgue.fandom.com

Ďalšie novinky

Populárne