Windsor: Najlepšie filmy a seriály o britskej kráľovskej rodine!

-

Novinky

Rodina Windsor

Je tomu dnes, čo Alžbeta II., kráľovná Spojeného kráľovstva a ďalších 15 štátov Commonwealthu oslavuje svoje 95. narodeniny. Narodila sa presne na tento deň v roku 1926 v Mayfair v Londýne ako prvé dieťa vojvodu a vojvodkyne z Yorku (neskôr kráľ Juraj VI. a kráľovná Alžbeta). Vlastným menom Elizabeth Alexandra Mary Windsor usadla na trón 6. februára 1952, po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI. Oficiálne korunovaná bola 2. júna 1953 vo Westminsterskom opátstve. Manželom kráľovnej bol neuveriteľných takmer 74 rokov princ Filip, vojvoda z Edinburghu. Princ však pred dvanástimi dňami skonal pred dovŕšením okrúhlych 100 rokov. Aj na základe týchto dvoch významných skutočností som si dovolil pre vás pripraviť zoznam tých najlepších kinematografických počinov o rodine, ktorá je už celé desaťročia súčasťou svetových dejín. Ak máte radi britskú kráľovskú rodinu Windsor, toto sú filmy a seriály, ktoré musíte vidieť.

Kráľovná/The Queen (2006)

Začneme filmami. Tento je intímnym pohľadom do zákulisia kráľovskej rodiny, ale aj vysoko postavenej politiky po tragickej smrti princeznej Diany. V snímke môžeme vidieť hlboké emócie, ale aj veľký dosah tejto udalosti na rodinu Windsor ako aj na celý svet. V hlavnej úlohe kráľovnej môžeme vidieť fenomenálnu Helen Mirren, ktorá si za svoj výkon v snímke odniesla Oscara, Zlatý glóbus aj cenu BAFTA. Film získal obrovské počty nominácií v niekoľkých kategóriách naprieč tými najprestížnejšími oceneniami. Režisér Stephen Frears dokázal vystihnúť autentickosť danej udalosti a prostredníctvom kvalitného obsadenia priblížiť emócie a myšlienky kráľovskej rodiny, ktoré medzi jej členmi panovali po náhlej smrti princeznej.

Elizabeth at 90: A Family Tribute (2016)

Pri príležitosti osláv 90. narodenín kráľovnej Alžbety II. bolo filmovému tvorcovi Johnovi Birdcutovi dovolené nahliadnuť do kompletnej osobnej zbierky filmov rodiny Windsor a spraviť z neho 70-minútový dokument pre verejnosť. Veľa zo záberov nebolo predtým nikdy videných. Snímka sa sústreďuje najmä na jej veličenstvo. Rôzni členovia kráľovskej rodiny sú natáčaní pri sledovaní jednotlivých záberov a popritom prispievajú svojimi vlastnými osobnými poznatkami a spomienkami na ženu, ktorú poznajú ako členku svojej rodiny, ale aj ako kráľovnú.

Princ Philip: Celoživotná služba/Prince Philip: A Lifetime of Duty

Tento dokument pojednáva o manželovi kráľovnej, princovi Filipovi, vojvodovi z Edinburghu. Určite každý rádový občan by vedel povedať pár slov o kráľovnej Alžbete II. Čo sa týka jeho muža, je to však pre veľa ľudí o dosť ťažšie. Veľa ľudí vie iba to, že bol jej manželom dlhé roky. Po jeho smrti teraz vyšlo o ňom obrovské množstvo článkov. Ak by ste sa o tomto mužovi predsa len chceli dozvedieť ešte niečo viac a dávate prednosť audiovizuálnemu spracovaniu, táto snímka je to, čo potrebujete. Skvele dotvára obraz o tom, kto to bol princ Filip, akým peklom si ako malý musel prejsť a o čo všetko sa v živote zaslúžil. Film radšej stavia na originálnych záberoch s výživným komentárom, namiesto prehovorov ľudí do kamery, čo vnímam ako veľké pozitívum.

Diana osobne/ Diana: In Her Own Words (2017)

Osoba, ktorú miloval celý svet. To bola princezná Diana, o ktorej vzniklo hneď niekoľko dokumentov, filmov a seriálov. Tým prvým projektom v našom zozname je snímka Diana osobne. V roku 1991 vzniklo londýnskom Kensingtonskom paláci niekoľko tajných rozhovorov s Dianou, princeznou z Walesu. Rozhovory s ňou natočil blízky priateľ novinára Andrew Mortona. Morton pracoval na knihe o skutočnom živote najfotografovanejšej ženy sveta. Verejnosť v tej dobe ešte poriadne netušila že manželstvo Charlesa a Diany je v kríze. National Geographic Documentary odhalil myšlienky a pocity princeznej počas veľmi špecifického momentu jej života a zachycujú jej komplikovaný život z jej pohľadu. Celým dokumentom diváka sprevádza hlas samotnej Diany v nahrávkach, ktoré dovtedy neboli zverejnené.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nové trailery #5 : Idris Elba jako detektiv, mládeži nepřístupná komedie a další novinky!

Diana, naša matka/ Diana Our Mother: Her Life and Legacy (2017)

Pri princeznej Diane ešte chvíľu zostaneme. Do tej doby sa natočilo o tejto dáme obrovské množstvo dokumentov, ale až tento priniesol pohľady jej dvoch synov. Princ William a princ Harry ponúkajú svoje spomienky na svoju mamu. Poodhaľujú, v čom pokračujú v rámci jej odkazu. Slovo v tomto dokumente dostanú aj významné osobnosti, ale aj bežní ľudia, ktorí sa s Dianou počas jej života mali tú česť stretnúť a poznať ju. Kto má radšej peknú pripomienku osoby než škandálne slová a dramatičnosť, tento dokument mu bude sedieť viac.

Kráľova reč/The King’s Speech (2010)

Najlepším hranným filmom, ktorý pojednáva o rodine Windsor je pre mňa Kráľova reč. Paradoxne film nie je o kráľovnej, jej manželovi ani o tak milovanej princeznej Diane. Snímka sa sústreďuje na kráľa Juraja VI, otca kráľovnej Alžbety II. Po smrti Juraja V. a šokujúcej abdikácii prvého následníka Eduarda VIII. sa na trón dostáva druhý v poradí. Spojené kráľovstvo sa ocitá pred vojnou s fašistickým Nemeckom a nutne potrebuje silného vodcu. Nastupujúci kráľ (Colin Firth) má však hendikep v podobe vady reči. Jeho žena, kráľovná Alžbeta (Helena Bonham Carter) preto neváha a objedná ho na sedenie s excentrickým terapeutom reči (Geoffrey Rush).

Snímka z 12 nominácií na Oscara premenila štyri na víťazstvo a to za najlepší film, réžiu, herca v hlavnej úlohe a pôvodný scenár. Ansámbel skvelých hercov a príbeh na základe skutočnej udalosti, ktorý chytí za srdce, ukočíroval režisér filmu Tom Hooper skvele. Divák s úsmevom sleduje nevšedné praktiky terapeuta, ktoré majú budúcemu kráľovi pomôcť povzbudiť národ pred ťažkými časmi. Záverečný prejav sa už sleduje iba so zatajeným dychom a všetci dúfame, že Colin Firth to zvládne.

Kráľovský dom Windsorovcov/ The Royal House of Windsor (2017)

Prechádzame k seriálom. Šesť epizód po 45 minút tohto dokumentárneho seriálu vás prevedie históriou tohto slávneho rodu od počiatkov až po 21. storočie. Seriál pracuje s veľkou porciou nevidených záberov. Vždy sa diel sústredí na konkrétny problém alebo obdobie, ktorým si kráľovská rodina musela prejsť. Taktiež sa seriál snaží spochybňovať jednotvárny pohľad na kráľovskú rodinu.

The Story of Diana (2017)

Áno, zase ona. Na Netflixe si môžete tí, čo dobre ovládate angličtinu, vychutnať aj túto dvojdielnu minisériu. Dalo by sa povedať, že ide o veľký 4-hodinový film rozdelený na polovicu. Oba diely sú vlastne rekapituláciou už vyššie spomenutého pri filmoch o tejto neobyčajnej žene. Dokument krásne ukazuje kladné aj záporné stránky života v najsledovanejšej rodine na svete. Môžete si vypočuť slová historikov, novinárov, fotografov a expertov na monarchiu, ktorí rozoberajú, kto to bol Diana Spencer.

Koruna/ The Crown (2016 – súčasnosť)

Čo iné mohlo prísť na záver? Rozpočet tohto seriálu sa pri každej sérii pohybuje v stovkách miliónoch dolárov. Ide o najdrahší seriál z produkcie Netflixu a jeden z najdrahších seriálov vôbec. Tie peniaze sú však riadne vidieť. Aby zobrazenie kráľovskej rodiny a ich životov bolo čo najvernejšie originálu, tvorcovia seriálu si dávajú záležať na každom detaile. Od kostýmov, cez kulisy, strih a hudbu až po obsadenie. Tvorca seriálu Peter Morgan v minulosti spolupracoval na snímke The Queen (2006), takže s obsahom má bohaté skúsenosti. Spoločne s Stephenom Daldrym a Andym Herriesom sa ešte v roku 2013 stretli, aby projekt prehodnotili. Konečným výsledkom bola dohoda s Netflixom, ktorý projektu veril natoľko, že si objednal rovno 6 sérií.

Tajomstvo úspechu

Rozsah seriálu je naozaj obrovský a divákovi dáva históriu Veľkej Británie s upriamením na kráľovskú rodinu ako na podnose. Ak človeka už omrzia všetky tie dokumenty, tento seriál je ako živá voda. Nikdy som si nemyslel, že dejiny môžu byť tak dramatické, zábavné a vzrušujúce ako pri sledovaní tohto seriálu. Do hlavných rolí sa vyberajú vždy tí najšpičkovejší herci, ktorým dopomáha skvelý scenár a prostredie. Titulnú pieseň k seriálu zložil sám Hans Zimmer a hudbu skladal Rupert Gregson-Williams (Hacksaw Ridge). Úvodný diel prvej série nás uvedie do deja v deň svadby budúcej kráľovnej Alžbety II. a princa Filipa. Od toho momentu sa posúvame krok po kroku medzi všetkými udalosťami, ktoré členov Royal Family v priebehu rokov stretli, a s čím všetkým sa museli vysporiadať.

Seriál sa nezameriava iba na hlavných členov rodiny, ale skutočne na všetkých. Od širšieho kruhu rodiny a poradcov, cez premiérov a partnerov až po zahraničných štátnikov. Dostane sa na každého, kto mal sebe menší vplyv na chod Veľkej Británie. V roku 2022 by mala doraziť už 5. séria tohto niekoľkonásobne oceňovaného televízneho projektu. Uvidíme v nej úplne nové tváre, keďže dej sa nám posúva o pár rokov dopredu. Dúfam, že si svoju kvalitu udrží aj naďalej. Tým, čo ešte s týmto seriálom nezačali, to odporúčam okamžite zmeniť. Neoľutujete.

Toto boli tie najlepšie filmy a seriály o britskej kráľovskej rodine Windsor. Videli ste niektoré z nich? Ak áno, ktorý z nich sa vám páčil najviac? Dajte vedieť v komentároch.

Zdroje: imdb.comcsfd.cz
Zdroj titulného obrázka: Pathé Distribution

Ďalšie novinky

Populárne