Horory 2022: Na ktorých 10 desivých filmov sa môžeme tešiť v tomto roku?

-

Novinky

Horory, ktoré nás čakajú v roku 2022

Pred pár dňami sme vám priniesli rebríček 12 najočakávajších filmov roku 2022. Dnes sa zameriame na jeden špecifický filmový žáner a filmy ktoré nám tento rok prinesie. Horory z roku 2022 nebudem radiť podľa dátumu premiéry (pretože sa môžu posúvať, takže uvádzam americké dni premiéry), ale podľa očakávaní, ktoré vo filmy vkladám. Mimo tejto pätice filmov, spomeniem aj päticu filmov, ktoré si zaslúžia byť v tomto rebríčku, ale nie sú čistokrvnými horormi. Tak poďme to odštartovať jednou legendárnou sériou.

5. Halloween Ends (13. október 2022)

Žáner hororu nás každý rok vie prekvapiť aj sklamať. Minulý rok nás po prekvapivo osviežujúcom filme Halloween (2018), prekvapivo sklamal jeho sequel Halloween Kills (2021). Bolo to cítiť ako na recenziách kritikov a diváckych ohlasoch, tak aj tržbách z kín. Tento rok nás čaká tretí diel tejto rebootovanej série, ktorá nadväzovala iba na prvý diel od legendárneho Johna Carpentera z roku 1979. Halloween Ends nám prinesie akési vyvrcholenie trilógie, ale povedzme si pravdu – zaujíma nás po tragickom druhom diely, koho opäť Michael vykuchá?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na horor: V zajatí šialenstva - Najlepšia pocta Lovecraftovi!

4. Vreskot (14. január 2022)

Značka je značka a Vreskot je od 90. rokov jedna z hororových sérií, ktorá sa v nepravidelných intervaloch vracia. Od roku 1994 nám hororová ikona Wes Craven priniesol 4 filmy tejto série. Po jeho smrti v roku 2015 sa Vreskot vrátil v podobne seriálu, ktorý mal tri série. A až celé tri roky nebolo o Vreskote počuť. Matt Bettinelli-Olpin – tvorca podareného hororu Krvavá nevesta (2019) by mohol po 25 rokoch priniesť do tejto série nový svieži vietor. V hereckých úlohách sa nám vracajú všetci preživší predchádzajúcich dielov, takže o fanservis je postarané. Osobne som skôr zvedavý, ako si nový tvorca poradí s tak ikonickou značkou, než že by som sa priamo tešil. Krvavá nevesta však bola zábavná jednohubka, takže sa nechám (snáď milo) prekvapiť.

3. Nope (22. júl 2022)

Jediný film o ktorom neviem absolútne nič okrem obsadenia a samozrejme tvorcu. A práve Jordan Peele, ktorý nám v roku 2017 priniesol skvelý horor Get Out, je dôvodom sa tešiť. Jeho hororová tvorba v roku 2019 pokračovala síce vlažne prijatým hororom My, ale to samozrejme neznamená, že nie je dôvod tešiť sa na jeho nový projekt. Okrem oznamovacieho plagátu nemáme k dispozícií žiadne ďalšie lákadlá, takže nám zostáva počkať do rozjazdu kampane.

2. Don’t Worry Darling (23. september 2022)

Oliviu Wilde pravdepodobne poznáte ako jednu z naočarujúcejších herečiek Hollywoodu. V roku 2019 si však skúsila aj réžiu pri jej debutovom filme Booksmart. Ten bol sviežim aktualizovaním tínedžerskej komédie Superbad (2007). Po tomto komediálnom kúsku nás chce prekvapiť zmenou žánru. Jej psychologický horor/thriller v hlavných úlohách s Florance Pugh, ktorú môžete poznať napríklad z fantastického hororu Slnovrat (2018) alebo následovničku Black Widow – Yelenu. Ďalším hlavným ťahúňom je spevák a herec Harry Styles. Vo filme sa pozrieme do 50. rokov, kde mladá žena v domácnosti je ukotvená v podivnej komunite, kde ju priviedol jej manžel. Hororov z prostredia sekty nikdy nie je dosť!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  TOP 10: Na ktoré horory sa najviac tešíme v roku 2021?

1. The Black Phone (24. jún 2022)

Na vrchol rebríčku „Horory roku 2022“ sa dostal podľa mňa ten najzaujímavejší – The Black Phone. Režisér Scott Derrickson nás už na začiatku svojej kariéry potešil výborným hororom V moci diabla (2005), ktorý do subžánru exorcistických hororov priniesol čerstvú krv. Režisér marvelovského Doctora Strangea (2016) sa namiesto druhého dielu, ktorý mal točiť išiel venovať adaptácii poviedky od skvelého hororového spisovateľa Joeho Hilla – The Black Phone. Jeho tvorba bola adaptovaná  napríklad vo filmoch Rohy (2013) a Vo vysokej tráve (2019) alebo v seriáloch Nosferatu (2019) a Zámok a kľúč (2020). Film o stratených deťoch, ktoré unáša záhadný muž v diabolskej maske už z prvých ukážok a fotiek pôsobí ako ten horor, ktorý sa kvalitatívne dostane možno aj do nejedného rebríčku najlepších filmov tohto roku.

(NE)HORORY roku 2022

5. Hokus Pokus 2 (október 2022)

Hokus pokus je aj u nás vcelku populárny detský horor z roku 1993. Po jeho pridaní na streamovaciu službu Disney+ jeho sledovanosť a popularita ohromne vystrelila. Disney okamžite odklepol tomuto takmer 30 rokov starému filmu pokračovanie. Tešiť sa môžeme na návrat hlavnej čarodejníckej trojice v čele so Sarah Jessicou Parker.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Jaké horory vás zaručeně hodí do té správné nálady?

4.  Doctor Strange in the Multiverse of Madness (6. máj 2022)

Nejočekávanější filmy 2022
zdroj: bgr.com

Tento rok bude mať premiéru marvelovský Doctor Strange: In the Multiverse of Madness. Ten režíruje slávny hororový tvorca Sam Raimi. Samozrejme je to tvorca aj prvej trilógii o Spider-manovi (2002-2007). Druhý diel Stranga pôsobí z prvej ukážky vážnejšie a potemnelejšie než jeho predchodca a vlastne všetko, čo sme zatial v MCU videli, takže dúfam, že je na čo sa tešiť!

3. The Nightmare Alley (3. február 2022)

Ďalším (ne)hororom je The Nightmare Alley od režiséra Guillerma del Tora. Remake filmu z roku 1947 alebo nová adaptácia knihy z roku 1946? Z istotou to nevieme, ale podľa traileru a toho, že som videl pôvodný film (ktorý nie je nijak prelomový) môžem povedať, že je to scéna po scéne totožné. Osobne mi je ľúto, že niekto tak talentovaný ako del Toro posledné roky kašle na kvalitný prepracovaný príbeh a venuje sa „iba“ technickej stránke filmu (podobne ako Christopher Nolan). Ale aj keby to dejom nebolo ničím prevratné, tak je isté, že po vizuálnej stránke pôjde o dokonalú záležitosť. V hlavných úlohách sa nám predstavia Bradley Cooper, Cate Blanchett, Willem Defoe, Toni Collette, Rooney Mara, Ron Perlman.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Horory roku 2019, aneb co všechno jsme mohli vidět 1.část

2. Killers of the Flower Moon (Premiéra v priebehu roku 2022)

Temná detektívka pátrajúca po vrahovi členov indiánskeho kmeňa? Prvá spolupráca Leonarda DiCapria po boku Roberta DeNira pod režijným vedením Martina Scoseseho. To je kriminálny thriller The Killers of the Flower Moon. Film uvidíme na streamovacej službe Apple TV+. Adaptácia rovnomennej knihy sa odohrávajúca v 20. rokoch minulého storočia, kedy je FBI ešte len v plienkach a vyšetruje záhadné vraždy, kde môže byť motívom obrovské ložisko ropy. Pre mňa jednoznačne jeden z najočakávanejších filmov roku.

1. Severan (14. apríl 2022)

Severan bude temný príbeh o pomste s náznakmi mystiky. Režisér Robet Eggers po skvelých anti-hororoch Čarodejnica (2016) a Maják (2020) prináša ďalší príspevok. Tentokrát z drsného života vikingského princa, ktorý chce pomstiť smrť svojho otca. Trailer vyzerá úžasne a po predchádzajúcich filmoch Eggerta sa o výsledok absolútne nebojím. Uvidíme tu hercov ako Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Anya Taylor-Joy a Willem Defoe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Horory 2019, aneb co všechno jsme mohli vidět 2.část

A týmto končím moje rozprávanie o pripravovaných filmoch zo žánru horor a jeho množstva sub-žánrov. Na ktoré horory v roku 2022 sa tešíte vy? Je nejaký, ktorý ste tu nenašli?

Zdroje: IMDB.com, Screenrant.com
Zdroj titulného obrázku: Universal Pictures

Ďalšie novinky

Populárne