sobota, 10 apríla, 2021

Tip na horor #1: V ZAJATÍ ŠIALENSTVA – Najlepšia pocta Lovecraftovi!

-

Horor V zajatí šialenstva

Ak poznáte moju pravidelne-nepravidelnú rubriku Tip na Thriller, tak viete o čo ide. Vyberám zaujímavé, kvalitné filmy, ktoré sú bohužiaľ často neprávom zabudnuté. Dnešný tip na horor je skutočne lahôdka – V zajatí šialenstva od Johna Carpentera.

V zajatí šialenstva
Zdroj: miro.medium.com

Kto je Lovecraft?

-REKLAMA-

Máme tu jedného z najvplyvnejších hororových autorov histórie. Ním je Howard Philips Lovecraft! Ten prišiel s myšlienkou – prastaré božstvá = mimozemské bytosti. Čo bol pre hororový žáner obrovský prelom na počiatku 20. storočia. Mimo toho by som ho nazval pokračovateľom Edgara Alana Poa. Lovecraftom sa inšpirovalo množstvo autorov. Či už pri písaní kníh (Stephen King, Neil Gaiman), komiksov (Hellboy – Mike Mignola, Providence – Alan Moore), alebo vytváraní hier (Dead Space, The Sinking City).

Zmutovaná babička
Zdroj: kinopoisk.ru

Vo filmovej tvorbe to boli Guillermo del Toro (Hellboy, Faunov labyrint) a už spomínaný John Carpenter. Ten je vo filmových hororových vodách pojem. Režisér filmu Vec (1982) alebo legendy sub-žánru slasher – Halloween (1978). Aj John Carpenter totiž miluje Lovecrafta. Vo svojich filmoch na neho často odkazuje alebo z neho priamo čerpá. Platí to aj v tomto prípade.

Čo je realita?

-REKLAMA-

Horor V zajatí šialenstva (1994) nám predstaví poisťovacieho agenta s tvárou Sama Neilla (Horizont udalostí, Juský park). Ten je jeden z najlepších vo svojom odbore, tak dostane (ako to už býva) výzvu. Povestný hororový spisovateľ sa stratil. A to tesne pred vydaním jeho najnovšej knihy. Vydavateľstvo totiž nemá rukopis, ktorý by šiel do tlače. A tak Sam Neill v spoločnosti literárnej editorky ide pátrať po záhadnom autorovi.

Do you read Shutter Cane?
Zdroj: gifer.com

Už samotné texty, ktoré stratený autor píše, sú často doslovné citácie H. P. Lovecrafta. Bude to ale ešte divnejšie. “Pátrací tím” totiž nájde mesto, ktoré nie je na žiadnej mape. Ako čoskoro zistia po príchode, toto mesto je divnejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nezvestný autor začína svojimi zvrátenými textami nainfikovávať celé mesto a naši hrdinovia začínajú byť zúfalí. Kde je hranica medzi fikciou a reálnym svetom? Kde končia stránky kníh a kde sa stretávajú s našou psychikou?

Horor V zajatí šialenstva - 02
Zdroj: fortressofsolitude.co.za

Horor do každého počasia

Ak máte radi psychologicky vypäté horory s miernou prímesou brakového pozlátka v kombinácii s kozmickým desom, tak je horor V zajatí šialenstva presne pre vás! Mňa vďaka nemu zamrazí vždy, keď idem v aute a na ceste je cyklista. Zhrnieme si všetko, čo tento horor obsahuje.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na thriller #5: Angel Heart - Mysteriózna neo-noirová kríza identity!

Záhadného autora, výpravu do mesta, ktoré by nemalo existovať, podivuhodní vidiečania, a chápadlovité božstvá prenikajúce do našej úrovne reality. Podtrhnuté, spočítané. Je to najlepšia “adaptácia” Lovecrafta, aká bola natočená. A prečo “adaptácia” a nie adaptácia? Pretože tento horor neadaptuje žiadnu konkrétnu Lovecraftovu poviedku. Ale esenciálne si vyzobáva všetky charakteristické prvky Lovecraftovej tvorby.

Sam Neill V zajatí šialenstva 03
Zdroj: weminoredinfilm.com

Ak vám názov niečo hovorí, ale nie ste si istí, či ste film videli, tak nie som prekvapený. Tento film má v Čechách a na Slovensku 6 distribučných názvov. Takže pre istotu – originálny názov je In the Mouth of Madness (1994).

Videli ste V zajatí šialenstva od Johna Carpentera? Aký je váš najobľúbenejší film podľa Lovecrafta?

Zdroj: ČSFD

-REKLAMA-
Martin Sugar
Martin Sugarhttps://plotpoint.sk
Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img