pondelok, 27 júna, 2022

Vykúpenie z väznice Shawshank: Zaujímavosti a fakty, ktoré ste (ne)vedeli!

-

-REKLAMA-

Vykúpenie z väznice Shawshank – Zaujímavosti a fakty

Jeden z najznámejších a najlepšie hodnotených filmov všetkých čias. Film, ktorý je na vrchole všetkých rebríčkov filmových databází. Ale čo všetko vieme o tomto (štatisticky) najlepšom filme všetkých čias? Toto je film Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) a zaujímavosti a fakty o ňom! Ak ste film nejakou náhodou nevideli, tak rýchlo to dožeňte a môžete pokračovať v čítaní. Článok obsahuje spoilery.

Vykúpenie z väznice Shawshank Zaujímavosti - 01
Zdroj: callasforever-themovie.com

Adaptácia Stephena Kinga

Ako prvý bod by som určite zmienil, že ide o adaptáciu knihy populárneho hororového spisovateľa Stephena Kinga. Predloha Vykúpenia z väznice Shawshank sa volá Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) a nájdete ju v zbierke noviel, ktorá sa volá Štyri ročné obdobia. Táto poviedka pôvodne vyšla v roku 1982.

-REKLAMA-

Meno pôvodnej poviedky samozrejme odkazuje na plagát, ktorý maskuje “vydlabanú” dieru v stene, ktorou Andy unikne. V knihe má Andy počas svojho trestu na stene cely 4 plagáty (Jayne MansfieldLindy RonstadtHazel Court a Rity Hayworth). Vo filme má iba 3.

Tim Robins
Zdroj: insider.com/

Kingova výplata

Stephen King predal práva na adaptovanie svojej novely a dostal za to štedrý šek. Ten si nikdy nenechal preplatiť. Namiesto toho ho po úspechu u verejnosti nechal zarámovať a poslal ho režisérovi filmu Darabontovi s doprovodným odkazom: “Pre prípad, že by si niekedy potreboval peniaze na kauciu. S láskou Steve“.

Inšpirácia skutočnou udalosťou

King napísal predlohu na základe príbehu väzňa Franka Freshwatersa. Ten v roku 1957 pri automobilovej nehode zabil 24-ročného chodca Eugenea Flynta. Freshwaters dostal za jeho zabitie 20-ročný trest odňatia slobody v nápravnom zariadení Ohio State Reformatory v Mansfieldu, kde sa aj film Vykúpenie z väznice Shawshank skutočne natáčal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  8MM - Filmové pecky, na ktoré sa zabudlo #3 Tentokrát temný thriller!
-REKLAMA-

Frank Freshwaters utiekol z väzenia už po dvoch rokoch v roku 1959 a svojmu trestu unikal dlhých 56 rokov. V roku 2015 bol dopadnutý. Vtedy 79-ročný muž bol poslaný opäť do väzenia. Odpykal si už len jeden rok s 5-ročnou podmienkou. Po úteku z väzenia v roku 1959 žil Frank Freshwaters pokojný život bez jediného porušenia zákonu.

Vykúpenie z väznice Shawshank
Zdroj: ascmag.com

Vystrihnuté scény

Ako v každom filme, tak aj v prípade Vykúpenia sa strihalo. Prišli sme napríklad o scénu, kedy Red (Morgan Freeman) po prepustení pracuje v obchode. Tam dostal panický záchvat a na nohy sa postavil až v kúpeľni, ktorá mu svojou úzkosťou pripomenula väznicu, v ktorej strávil väčšinu života.

Univerzálne platidlo

V Shawshanku, rovnako ako v kope ďalších filmov sa vo väznici platia “službičky” alebo stávky cigaretami. Konkrétne ide o cigarety značiek Pall Mall, Lucky Strikes alebo Chesterfield. V 50. rokoch minulého storočia stála krabička cigariet v Amerike 25 centov.

Vykúpenie z väznice Shawshank Zaujímavosti 02
Zdroj: ascmag.com

Nádej je krásna vec

Vo filme Andy (Tim Robbins) popisuje dub ako miesto vystrihnuté z básne Roberta Frosta, kde Red (Morgan Freeman) nájde zakopaný balíček. Ide o báseň s názvom “Mending Wall“, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1914 v zbierke básní “North of Boston“, a je tiež súčasťou antológie “The Collected Poems, Complete & Unabridged“.

Za čo bol “Red” skutočne vo väzení?

Keď sa Andy Dufresne pýta Reda, prečo je vo väzení. Red mu odpovie, že je jediný vinný z celého Shawshanku. Dôvod, prečo tam skutočne je, sa môžeme dozvedieť iba v knižnej predlohe. Tam Red uzavrel veľkú poistku pre svoju ženu a potom sa “pohral” s brzdami ich Chevroletu. Všetko by vyšlo podľa plánu. Ale Red nepočítal s tým, že jeho žena vezme do mesta Castle Hill aj susedku spolu s jej malým synom. Za tento čin dostal Red 3 doživotné tresty.

Postava Brooksa je vo väznici Shawshank zavretá za dvojnásobnú vraždu. Po sérii prehier v pokeri zabil svoju manželku a dcéru.

237

V scéne po Andyho úteku chce správca väznice okamžite vypočuť Reda, keďže ich videl neustále spolu. Volá, aby bola otvorená cela 237. Rovnaké číslo má hotelová izba vo filme Shining (1980) od Stanleyho Kubrika. 237 je taktiež počet drobných, ktoré medzi sebou vyzbierajú chlapci vo filme  Stoj pri mne (1986). Všetky tri filmy, ako iste tušíte, sú adaptáciami príbehov z pera Stephena Kinga!

Ďalšou spojitosťou medzi Výkúpením z väznice Shawshank a inými filmami podľa predlohy Stephena Kinga je aj postava samotného Andyho Dufresonea.  Ten pomohol nakúpiť akcie bývalému členovi zložky nacistickej strany SS vo filme Nadaný žiak od Briana Singera v hlavnej úlohe s Ianom McKellenom.

Koľko dostal Andy odškodného?

Andy si po úteku z väznice Shawshank v roku 1966 vyberie z bánk, kam posielal peniaze z nelegálnych kšeftov riaditeľa väznice odnesie 370 tisíc dolárov. Dnes vďaka inflácii by táto čiastka znamenala 3 milióny a 3554 dolárov. Celkom pekné odškodné za 19 neprávom odpykaných rokov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na thriller #2: Talentovaný pán Ripley - Matt Damon ako pán pretvárky?

Kto mal pôvodne hrať Andyho Dufresnea?

Frank Darabont oslovil Kevina Costnera, aby stvárnil hlavnú úlohu Andyho, a ten nadšene súhlasil. Avšak po tom, ako sa pretiahlo natáčanie filmu Vodný svet (1995), Costner musel ponuku odmietnuť, čo dodnes ľutuje. Darabont ponúkal danú úlohu aj Charliemu Sheenovi či Johnnymu Deppovi. Ďalším kandidátom bol tiež Nicolas Cage.

Nicolas Cage
Zdroj: denofgeek.com – Nicolas Cage v Con Air

Dúfam, že vás zaujímavosti a fakty z filmu Vykúpenie z väznice Shawshank informačne obohatili. Kedy ste prvýkrát videli Vykúpenie z väznice Shawshank? Máte tento legendárny film radi alebo je už opozeraný?

Zdroje: Databázeknih.cz, ČSFD.cz
Zdroj titulného obrázka: hmv.com

-REKLAMA-
Martin Sugar
Martin Sugarhttps://plotpoint.sk
Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img