piatok, 21 januára, 2022

Tip na odpočinkový film: Majestic – Jim Carrey v okúzlujúcich 50. rokoch!

-

-REKLAMA-

Jim Carrey a odpočinkový film Majestic

Rubrika mojich tipov na filmy sa stále rozširuje. Nebojte nebudem sa snažiť pokryť všetky filmové žánre. Preto som tento žáner “feel good” filmu nikam špecificky nezaraďoval. A ako už dobre viete, tak vo svojich tipoch vyzdvihujem kvalitné filmy, ktoré bohužiaľ upadli do zabudnutia. Dnes by som vám rád predstavil film z môjho obľúbeného prelomu tisícročí. Film Majestic (2001), ktorý nás nostalgicky vráti do Ameriky 50. rokov, kde nás čakal Jim Carrey a jeho príbeh.

Jim Carrey Majestic
Zdroj: fanpop.com

Ťažká doba McCarthismu

Frank Darabont – režisér Vykúpenia z väznice Shawshank (1994) a Zelenej míle (1999) v roku 2001 priniesol svoj milostný list filmom 50. rokov. K tomu si zobral vážnu tému McCarthyzmu, kedy bol v Amerike ktokoľvek “nepohodlný” prehlásený za komunistu, čím bol automaticky nepriateľom štátu. Toto sa stane aj scenáristovi Peterovi (Jim Carrey). Jeho sen byť veľkým hollywoodskym scenáristom nemá ďaleko od splnenia, ale je deprimovaný tým, akými korektúrami jeho práca trpí. V momente, keby ho označia za komunistu, je jeho kariéra zničená.

Otvorené kino Majestic
Zdroj: amazonaws.com
-REKLAMA-

Vplyvom určitých okolností je účastníkom nehody. Po tejto nehode ho more vyvrhlo na breh blízko malého kalifornského mestečka, ktoré je stále v povojnovej depresii. Mestečko začne ožívať, keď sa vráti jeden z jeho vojnových hrdinov vracia po dlhých rokoch domov. V skutočnosti je to Peter (Jim Carrey), ktorý po úraze hlavy počas autonehody dostal amnéziu.

The Majestic Jim Carrey
Zdroj: bombreport.com

Netradičná kombinácia

Majestic je napriek zdanlivo banálnej zápletke skvelým filmom. Film je, ako som už spomínal vyššie, veľkým milostným listom poetike filmov 50. rokov. Poetikou myslím aj istý pátos a naivitu, ktorá je však zvládnutá na výbornú. A práve túto “rozprávkovosť” Darabont kombinuje s témou, ktorá bola pre USA v 50. rokov kľúčová. Samozrejme, opäť myslím dobu, kedy senátor McCarthy mal svoj vlastný “hon na čarodejnice” aj v podobe takzvanej čiernej listiny Hollywoodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vykúpenie z väznice Shawshank: Zaujímavosti a fakty, ktoré ste (ne)vedeli!

K tomu všetkému vo filme Majestic je geniálny Jim Carrey. Ten tu predvádza skvelý výkon hlavne v dramatických sekvenciách a emocionálne vypätých scénach. Myslím, že ide po boku Trumanshow (1998) a seriálu The Kidding (2018) o jednu z jeho najlepších serióznych úloh. Takže ak ste ešte tento film nevideli, určite to dožeňte. Majestic je presne ten odpočinkový film, ktorý potrebujete, a veľkú úlohu v tom samozrejme hrá aj výborný Jim Carrey a vynikajúca réžia Franka Darabonta!

Jim Carrey a Frank Darabont
Zdroj: twimg.com

Zaujímavosť k pivu

-REKLAMA-

Ak máte radi Vykúpenie z väznice Shawshank (1994), tak vás tu určite potešia menšie úlohy, v ktorých sa ukázali herci zo Shawshanku. Mimochodom, list, ktorý je od skutočného Luka, číta Matt Damon. Skutočný Luke bol totiž v 101. leteckej divízie a Matt Damon hral vo filme Zachráňte vojaka Ryana (1998) vojaka z tej istej leteckej divízie.

Videli ste film Majestic? Je to aj pre vás jedna z najlepších serióznych úloh Jima Carreyho?

Zdroj: ČSFD.cz
Zdroj titulného obrázka: pinimg.com

-REKLAMA-
Martin Sugarhttps://plotpoint.sk
Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám.
Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img