Sandman: Předehra – Prequel k slávnej komiksovej sérii!

-

Novinky

Sandman: Předehra

Sandman: Předehra (v anglickom origináli ako The Sandman: Overture) je posledným komiksom zo série Sandman od spisovateľa Neila Gaimana (Stardust, American Gods). Komiks ilustroval J.H. Williams III (Fables, Batwoman), o farby sa postaral Dave Stewart (Hellboy, Lex Luthor). Komiks obsahuje zošity The Sandman: Overture #1-6, ktoré vychádzali v rokoch 2013-2015.

Sandman: Předehra
Zdroj: zipcomic.com

Píše sa rok 1915 a s vesmírom nie je niečo v poriadku. Sen z rodu Večných, Morfeus, preto opúšťa svoje kráľovstvo Snenie, aby zistil viac. Lenže neznáma sila ho prenesie cez polku vesmíru a Morfeus stojí tvárou v tvár niečomu, čo nečakal. Navyše zisťuje, že vesmír končí a je to jeho vina…

Sandman: Předehra
Zdroj: zipcomic.com

Späť na začiatok?

Hneď na úvod je potrebné uviesť, že Předehra je síce prequelom k pôvodnej sérii, ale má sa čítať ako posledná. Dej tohto príbehu je totiž spletitý a obsahuje rôzne postavy, s ktorými sme sa prvýkrát stretli v pôvodných sandmanovských komiksoch. Preto by novým čitateľom mohol komiks vyspoilovať isté veci, čo sa stanú, alebo predstaviť postavy, ktoré ešte nemá poznať. Předehra je v Gaimanovej sérii pozoruhodným dielom, pretože zobrazuje Morfea v podobe, v akej sa nám predtým neukázal.

Ide síce o podobné atribúty, ktorými Morfeus disponoval už vo svojich predošlých príbehoch, ale taktiež o ňom zisťujeme niečo viac. Konkrétne príklady by však znamenali spoilery. Z Morfeovej strany ide hlavne o zodpovednosť, ktorú každý z nás nesie za naše činy. A zároveň ako každá akcia vyvolá podobne silnú reakciu. Koncepty viac-menej staré, ale vďaka rôznym zvratom v deji z nich dokázal Gaiman spraviť niečo viac. Spravil z nich príbeh, ktorý definoval postavu Sandmana na dlhú dobu.

Sandman: Předehra
Zdroj: zipcomic.com

Zvykol som v predošlých recenziách spomenúť hlavné témy, ktoré sa nachádzali v sandmanovských príbehoch, avšak spomenúť témy Predohry by znamenalo spomenúť spoilery. Osobne jednou z hlavných tém je kolobeh života. Život, smrť a opäť život. To je niečo, čo v tomto komikse neplatí len pre postavy, ale aj vesmír ako taký. Preto je možno vhodné, že celý epilóg série Sandman je zároveň jeho začiatkom. Komiks disponuje rôznymi témami, vrátane rozličných vzťahov v rodine Večných, alebo ich postaveniu a vzťahov k „menším“ bytostiam. Sú to koniec koncov vzťahy, ktoré tvoria vesmír a zabezpečujú jeho chod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  HYPERKRIZE 5: MULTIVERSITY GRANTA MORRISONA - TO NEJLEPŠÍ NA ZÁVĚR?
Sandman: Předehra
Zdroj: zipcomic.com

Vizuálny pôžitok

Bez akejkoľvek debaty patrí Sandman: Předehra medzi jedny z najlepšie a najkrajšie nakreslených komiksových diel vôbec. Williamsova kresba nemá v tejto sérii konkurenciu. Každý jeden panel je detailne nakreslený, každá jedna postava pôsobí rozdielne a originálne, každé prostredie je tak magické, ako to len ide. Následne kresby vypĺňa Stewart svojou pestrou paletou farieb, ktorá upúta pozornosť každého ihneď po otočení stránky. Čitateľ zažije vesmír ako po užití psychotropnej látky, čo je bezpochyby niečo, o čo tvorcovia usilovali. Z každej stránky komiksu srší život, sny a smrť. Hovoriť o kresbe v tomto komikse v zmysle, že je priam nadpozemská, je stále pomerne slabé tvrdenie.

Sandman: Předehra
Zdroj: zipcomic.com

Verdikt

Posledný Sandmanov príbeh akosi vyčnieva z celej série. Nie je to len okúzľujúcou kresbou, ktorá sa dá obdivovať do nekonečna, ale aj svojou celou podstatou. Je to zároveň Gaimanova (dosť možno) finálna rozlúčka s Morfeom, ale aj istým spôsobom predchodca hlavnej dejovej linky série. A i keď sme si mohli myslieť, že po jeho 75 číselnej sérii už Gaiman nepríde s ničím prekvapivým, prišiel s týmto. Sandman: Předehra nedisponuje extra silnými rezonujúcimi myšlienkami, ale poukazuje na eleganciu života a vzťahy v ňom cez Morfeov pohľad. A to je vždy niečo, čo bude pre čitateľov zaujímavým zážitkom.

8/10

Čítali ste komiks Sandman: Předehra? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: vistapointe.net

Ďalšie novinky

Populárne