Duchovný guru Osho: Čo by si o ňom mal určite vedieť?

-

Novinky

Kto bol duchovný guru Osho?

Duchovný guru Osho, vlastným menom Rajneesh Chandra Mohan Jain, sa narodil 11. decembra 1931 v indickej Kuchwade. Zomrel na zlyhanie srdca 19. januára v roku 1990 v Bombaji. Bol duchovný guru a mysliteľ, počas svojho života vyštudoval filozofiu a pôsobil ako vysokoškolský profesor v Rajpure. Jeho knihy momentálne vzbudzujú pomerne veľkú pozornosť. Málokto však vie, že v skutočnosti ich nepísal.

Čo by si mal o Oshovi určite vedieť

  1. Všetky knihy, ktoré vychádzajú pod autorským menom Osho, sú prepisom z audio alebo videozáznamov – on totiž nepísal, ale rozprával, prednášal a odpovedal na otázky svojich žiakov, ktoré mu zväčša predkladala jeho asistentka a on jej diktoval odpovede.
  2. Ľudia, ktorí nasledovali Osha, sa odovzdávajú ceste sebaobjavovania a meditácie a nezriekajú sa pri tom okolitého sveta. Oshovo chápanie „zriecť sa“ je radikálne odlišné od tradičného východného pohľadu. Pre neho to nie je materiálny svet, ktorého by sme sa mali zriecť, ale naša minulosť, podmienenosť a systémy viery, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu.
  3. V marci v roku 1981 po takmer 15 ročnom každodennom prednášaní, vstupuje do trojročného obdobia mlčanlivosti. Jeho telo sa zatiaľ zotavovalo po vážnom ochorení chrbtice. Lekári a jeho ošetrovatelia previezli Osha do Spojených štátov. Oshovi americkí stúpenci kúpili v oregonskej púšti ranč s rozlohou 64 000 akrov, kam Osha pozvali a kde sa veľmi rýchlo zotavoval.
  4. Nechcel, aby si ľudia z neho urobili idol, a tak sa usiloval, aby bol ako idol nepoužiteľný. Napríklad bez zábran používal nespisovné slová a rozprával sprosté vtipy. Jeho reč však nebola rečou nevzdelanca, bol univerzitným profesorom a jazyk používal majstrovsky. Robil to schválne. Ak sa politici snažia o vytváranie imidžu priateľského a sympatického človeka, tak on sa usiloval o pravý opak.
  5. Tvrdil, že akákoľvek inštitúcia berie človeku slobodu. Preto ustavične bez najmenších zábran napádal všetko, čo by ľudia mohli považovať za sväté: cirkev, vlastenectvo i rodinu. V skutočnosti mu prekážala skostnatená a falošná forma týchto „inštitúcií“.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  RIAA - Najlepšie skladby so statusom diamant? (3. časť)

Oshove citáty

„Najväčší hriech je, keď sa neradujeme zo života.“

„Smútok má svoju hĺbku; šťastie je plytké.“

„Nezáleží na tom, či si ruža, lotos alebo sedmokráska. Na čom záleží je, že kvitneš.“

„Svet dieťaťa je plný nevinnosti a čistoty, ale postupne vykročíme na cestu dláždenú klamstvom a keď dozrejeme, sme starí – nielen telesne, ale i duševne.“

„Nemyslite na to, ako lásku získať, ale začnite ju sami dávať.“

„Človek, ktorý je posadnutý premýšľaním, nakoniec zabúda, že má aj srdce.“

„Život je vesmírny žart.“ 

Ako sa ti páči duchovný guru Osho? Zaujal ťa? Môj tip na článok.

Zdroje: citaty-slavnych.sk, osho.tady.info
Zdroj titulného obrázka: Pixabay/Wizmaya

Ďalšie novinky

Populárne