Mytologické postavy v Eternals – Ako sa ich príbeh líši od bájí a legiend?

-

Novinky

Mytologické postavy v Eternals

Pred dvomi týždňami k nám dorazil ďalší film patriaci do MCU. Je ním snímka Eternals. Hrdinovia filmu vychádzajú z komiksových postáv vytvorených Jackom Kirbym pre vydavateľstvo Marvel Comics. Prvýkrát sa v kreslených zošitoch objavili v roku 1976. Samotné Kirbyho postavy zasa voľne vychádzali z mytológie starých civilizácií a kultúr. Odtiaľ sa prevzali bájne bytosti, ktoré slúžili ako priama inšpirácia na nesmrteľné a mocné charaktery vo svete Marvelu. Toto sú mytologické postavy v Eternals a ich význam/porovnanie!

Každá z hlavných postáv nedávno vydaného filmu má priamy mytologický pôvod, ktorý možno identifikovať v starovekých kultúrach, najmä v gréckej a rímskej. Ako sa líšia filmové verzie postáv oproti mýtom? Dozviete sa v tomto článku. Pozor nasledujúci text obsahuje spoilery z filmu!

Thena – Aténa

Mytologická postava Atény je starogrécka bohyňa stratégie a múdrosti. Ako mnohí grécki bohovia, aj ona je často zobrazovaná ako žiarlivá a pomstychtivá, aj keď možno nie do takej miery ako niektorí iní, ako Hera alebo Ares. Dcéra Dia, kráľa bohov, Aténa má sídlo medzi ostatnými gréckymi božstvami na Olympe.

Vo filme Thenu stvárňuje herečka Angelina Jolie, ocenená Oscarom, ktorej tichá sila je medzi ostatnými postavami ohromujúca. Rovnako ako Aténa je divoká bojovníčka s niekoľkými najlepšími bojovými scénami vo filme. Na rozdiel od svojho mytologického náprotivku je Thena napriek svojej veľkej sile celkom milujúca a prekvapivo zraniteľná. Jedna vec, ktorú má s mýtom spoločné, je názov „Goddess of War“ (bohyňa vojny), ktorý v priebehu filmu zmieňuje hneď niekoľko postáv.

Ajak – Ajax

Ajax bol legendárny hrdina, ktorého činy sú opísané v Homérovej epickej básni Ilias. Bol to neľútostný bojovník v legendárnej trójskej vojne, ktorý bol jedinečný v tom, že nebol závislý od bohov, aby vyhrával bitky. Keď však nahneval bohyňu Aténu, oklamala ho, aby si vzal život.

Rolu Ajak, vodcu Eternals poslaných na Zem, si zahrala mexická herečka Salma Hayek. Postava je zahalená istým rúškom tajomstva. Veľmi málo sa podobá na Homérovu postavu, najmä čo sa bojových schopností týka. Rola Ajak vo filme je pre ostatných Eternals viac matkou a ochrankyňou ako bojovníčkou. V komiksoch vystupuje pod týmto menom Eternal mužského rodu, ktorý sa bájnemu gréckemu bojovníkovi podobá oveľa viac. Tvorcovia sa však rozhodli pre zmenu pohlavia a účelu postavy.

Gilgamesh – Gilgameš

Korene mytologického hrdinu Gilgameša siahajú až do Eposu o Gilgamešovi, ktorý je jedným z najstarších zachovaných literárnych diel v histórii. Epos hovorí o titulárnom kráľovi s horúcou hlavou, ktorý sa časom (a s pomocou dobrého priateľa) zmierňuje. Svoje dni trávi hľadaním odpovede na odomknutie nesmrteľnosti, a hoci jedného dňa zomrie, jeho úspechy ďaleko presiahnu jeho život.

Úlohu Gilgameša vo filme Eternals stvárňuje herec Don Lee. Na rozdiel od pôvodnej postavy je táto verzia Gilgameša od začiatku vytvorená ako nesmrteľná bytosť. Je milý a mierny, čo je v príkrom rozpore s legendami. Ďalším veľkým rozdielom je jeho úloha zdatného bojovníka namiesto panovníka.

Druig – Druidovia

Pôvod Druigovej postavy je menej jasný ako u ostatných Eternals. Avšak jeho meno naznačuje, že môže vychádzať z keltskej skupiny náboženských vodcov známych ako druidovia. Druidovia boli podobní šamanom, verili v extrémnu silu prírodného sveta a jeho odmeny.

Rolu Druiga vo filme stvárňuje írsky herec Barry Keoghan. Podobne ako druidovia z legendy sa utiahne do lesov, aby tam dožil svoj život. Tým sa podobnosť však končí, keďže jeho schopnosti nie sú založené na prírode. Jeho hlavným záujmom je ľudský život, a nie rovnováha prírody.

Makkari – Merkúr

Merkúr je všestranný člen rímskeho panteónu. Je náprotivkom gréckeho boha Hermesa. Slúži ako boh mnohých vecí vrátane komunikácie, finančného zisku, cestovateľov a predovšetkým rýchlosti. Legendy tohto Boha často zobrazujú ako podvodníka, hoci je vo všeobecnosti menej úskočný ako podvodnícke božstvá z iných mytológií.

Eternalku Makkari hrá herečka Lauren Ridloff. Makkari má zvýšenú rýchlosť a obratnosť, ako to v mýtoch často robí Merkúr. Dokonca aj podvodnícka stránka mýtickej postavy dostane narážku v scéne so starými Babylončanmi. Asi najväčším rozdielom oproti legendám je zmena pohlavia a fakt že postava je hluchá ako aj jej herecká predstaviteľka.

Phastos – Héfaistos

Héfaistos je grécky boh ohňa a plní úlohu remeselníka medzi svojimi rovesníkmi. Opustený bohmi ako dieťa sa nakoniec vrátil na Olymp ako ich hlavný kováč a tvorca Diových primárnych zbraní: bleskov. Býva zobrazovaný ako manžel bohyne lásky Afrodity.

Phastosa, marvelovskú verziu Héfaistosa, hrá vo filme Brian Tyree Henry. Rovnako ako jeho mytologický pôvod, aj Phastos usilovne pracuje rukami a má cit pre mechaniku. Je tiež jedným z najstatočnejších Eternals, ktorý sa proti Ikarisovi postavil aj sám bez rozmýšľania. Oproti mýtom sa upravila aj jeho farba pleti a orientácia. Mohli sme vidieť, že má manžela a spolu vychovávajú syna.

Sprite – Nymfy/Dryády

Nymfy alebo aj dryády môžu byť jedným z vplyvov na charakter Sprite. Je to rasa duchov stromov z keltských tradícii. Často sa o nich hovorí ako o strážcoch prírody a niekedy majú podobu ženských humanoidov. Sú považovaní za trochu nepriateľských voči ľuďom, ktorí ich rovnako uctievajú.

Detská herečka Lia McHugh stvárňuje Sprite vo filme. Podobne ako nymfy, nie je k ľudstvu nijak zvlášť srdečná, pretože stojí na strane Ikarisa v konečnej bitke, ktorá rozhodne o osude Zeme. Má tiež veľmi málo spoločného s prírodou. Plní skorej rolu prefíkaného iluzionistu.

Kingo – Kingu

Kingu, alebo Qingu, je babylonský boh a syn Tiamat, matky bohyne zeme. Zabije ho Marduk (boh svetla) pri vyvražďovaní bohov, ale jeho krv sa stáva hlavným aspektom pri stvorení ľudských bytostí.

Kingo Kumaila Nanjianiho je vo filme oveľa veselšia postava ako v mýte. Kingo je hviezda Bollywoodu a radšej nebojuje, keď to nie je nevyhnutné. Dokonca sa vyhne poslednému boju a odmieta ublížiť komukoľvek zo svojej rodiny za to, že má opačné presvedčenie.

Ikaris – Ikaros

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  AKTUÁLNE: Štyri nové Marvel trailery! Ako vyzerá budúcnosť Marvelu?

V gréckej mytológii je Ikaros synom vynálezcu Daedala. Keď sa on a jeho otec pokúsia uniknúť z ostrova Kréta pomocou krídel vyrobených z peria a vosku, Ikaros letí až príliš blízko k slnku, ktoré roztopí jeho krídla a spôsobí jeho pád do oceánu, kde sa utopí.

V snímke sa úlohy Ikarisa ujal škótsky herec Richard Madden. Ikaris je najmocnejší z Eternals. Je jediným z nich, o ktorom sa ukázalo, že má schopnosť lietať, čo je prefíkaná narážka na pôvodný mýtus. Rovnako ako pôvodný Ikaros, aj táto verzia postavy na konci filmu letí príliš blízko k slnku, resp. do a tým ukončí svoj život. Stále sa však špekuluje, že sa nám táto postava možno ešte vráti.

Sersi – Kirké

Kirké je čarodejnica, s ktorou sa Odyseus, hrdina trójskej vojny a kráľ Ithaky, stretáva na svojej dlhej ceste domov, ako sa to píše v Homérovom epose Odysea. V príbehu sa Kirké zamiluje do Odysea a praje si, aby s ňou zostal na ostrove Aiaíā. Je zobrazovaná ako mocná a občas pomstychtivá. Využíva svoje magické sily, aby premenila tých, ktorí jej krivdia, na zvieratá.

Vo filme sa postava nazýva Sersi a stvárňuje ju Gemma Chan. Postava má schopnosť transmutácie (pretvorenie objektov). Túto schopnosť má aj postava z eposu. Sersi je oveľa milosrdnejšia ako starodávna verzia postavy z Homérovho diela a prejavuje skutočnú lásku k ľuďom, dokonca aj so všetkými ich chybami.

Ako sa vám páčili tieto mytologické postavy v Eternals? Vedeli ste, že mytologické postavy vo filme Eternals majú takýto presah?

Zdroj: screenrant.com
Zdroj titulného obrázka: Marvel Studios

Ďalšie novinky

Populárne