Recenzia: Encanto: Čarovný svet – Očarí nový Disney animák aj vás?

-

Novinky

Recenzia: Encanto

Nová Disneyovka Encanto: Čarovný svet nám opäť raz ukazuje, že rozprávky nie sú iba pre deti. Žiarivé farby, melodické piesne a krásne posolstvo je niečo, čo už bežne od rozprávok očakávame. Uspeje teda Encanto a očarí aj vás?

Encanto ako svet plný mágie a tajomna

Walt Disney (tak ako takmer každé filmové štúdio) sa snaží pridávať do svojej tvorby aj kultúru rôznych menšín a národov. Výnimkou nie je ani posledný animovaný film – mimochodom dokonca ide o výročný 60ty animák. Encanto zobrazuje kolumbijskú rodinu a teda tu nechýba veľa hudby, farieb a tanca. Rôzne zobrazenie kultúr sme mohli vidieť aj v posledných Disney trhákoch ako sú Moana či Raya a posledný drak.

O čo teda v tejto čarovnej rozprávke vlastne ide? Neobyčajná rodina Madrigal žije v kolumbijskom pohorí v zázračnom dome v meste Encanto (v španielčine znamená kúzlo, čary, okúzlenie, ale aj pôvab). Ako však prišla táto neobyčajná rodina k zázračným schopnostiam a čarovnému domu? Kvôli konfliktom, ktoré sa udiali v malej dedine v Kolumbii musela mladá Alma Madrigal spoločne so svojim mužom Pedrom a 3 malými deťmi utiecť. Pedro však pri záchrane svojej rodiny zomrel a tak zostala Alma sama uprostred hôr a vody s tromi malými deťmi. Z tejto nešťastnej situácie ale vznikol pre Almu obrovský dar – sviečka, ktorou si svietili na cestu jej vyčarovala čarovný dom Casita, ktorý jej pomáha a zároveň dala magické schopnosti celej jej rodine.

Keď máš pocit, že nikam nepatríš

Keď nastane pravá chvíľa dostane každý v rodine svoje dvere, ktoré mu majú ukázať jeho špeciálny dar. Isabel, ktorá všade vyčaruje nádherné farebné kvety a je jednoducho dokonalá, Antonio, ktorý sa dokáže rozprávať so zvieratami, či Julieta, ktorá dokáže svojim jedlom liečiť ľudí. Hovorila som, že každý v tejto rodine má magické schopnosti? Nuž, až na Mirabel (mimochodom je to prvá hlavná animovaná hrdinka s okuliarmi). Hlavná hrdinka celej rozprávky totiž ako jediná svoje schopnosti nedostala. V našom príbehu však zastáva obrovskú úlohu. Rodina Madrigal na čele s Almou (teraz už niekoľko násobnou babičkou) pomáha celému mestečku Encanto. V tom im pomáha aj ich magický domček Casita a samozrejme čarovná nikdy nehasnúca sviečka, ktorú Alma mala, keď jej zomrel manžel. Avšak Mirabel ako jediná z rodiny vidí hrozbu, ktorej rodina čelí – začínajú strácať svoju mágiu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Názor redakcie: The Mandalorian - Aký je druhý diel druhej série?

Keď Mirabel začne vidieť, ako steny domu praskajú, zmocní sa je panika. Nikto však jej víziám neverí a tak zostáva na celú záchrannú misiu sama. I keď nemá žiadne schopnosti, rozhodne sa pomôcť rodine a zachovať v nej čarovné schopnosti. Pri zisťovaní, čo nie je v poriadku však zistí rôzne prekvapivé skutočnosti – napríklad aj to kam sa podel jediný syn Almy  Bruno a prečo sa o ňom nikdy nehovorí.

Encanto
Zdroj: cinemart.sk

Zazvonil zvonec…

O tejto čarovnej rozprávke by sme mohli hovoriť aj ako o animovanom muzikály (ktorý však zďaleka nemá také pesničky ako napríklad Coco). I keď každý člen rodiny má svoju pieseň, jediná, ktorá vám výrazne utkvie v pamäti môže byť We don´t talk abou Bruno-no-no-no. Dej nemá nejakú výraznú zápletku a teda nečakajte ani výrazne dejové zvraty. Ide viac – menej o predvídateľný koniec, ktorý však v sebe nesie krásne posolstvo rodiny, lásky a odpustenia. Navyše hlavná predstaviteľka je  typický „vyvrheľ“, ktorý nikde nezapadá a hľadá samého seba. Encanto mal premiéru 3. novembra 2021, avšak do kín sa kvôli Covidu dostal až oveľa neskôr. Získal však už niekoľko ocenení. Soundtrack sa umiestnil v rebríčku US Billboard 200, bol trikrát nominovaný na Golden Globe a vyhral cenu za Najlepší animovaný hraný film.

Tento animák tak naozaj pobláznil davy a jeho recenzie sú viac-menej pozitívne. Na ČSFD získal krásne hodnotenie 73 %. I keď možno túto rozprávku nezaradíte medzi svojich TOP 10, určite odporúčam si ju pozrieť – s deťmi, ale pokojne i sami.

Príjemné pozeranie!

Zdroj: csfd.sk, wikipedia.org
Zdroj ilustračného obrázku: ihdwall.com

Ďalšie novinky

Populárne