TITANIC: Zaujímavosti, ktoré ste (ne)vedeli!

-

Novinky

Zaujímavosti o lodi Titanic

Najslávnejší luxusný parník Titanic bol prezývaný aj ako „nepotopiteľná loď“. Napriek tomu sa počas svojej prvej plavby potopil. Titanic klesol ku dnu 15. apríla 1912 okolo druhej hodiny ráno. Počas najznámejšej námornej katastrofy zahynulo viac ako 1500 cestujúcich a členov posádky.

Prežila potopenie Titanicu aj Britanicu

Zdravotná sestra Violet Jassop prežila potopenie oboch lodí. Mala iba 25 rokov, keď zhodou náhod vyviazla z potápajúceho sa Titanicu. Dostala pokyn, aby nastúpila do jedného zo záchranných člnov. Mala tak ľuďom dokázať, že sú bezpečné.

Táto námorná tragédia ju neodradila a znova sa zamestnala na lodi. Britanic (prezývaný aj Titanic 2) narazil v roku 1916 na mínu, ktorú nastražila nemecká ponorka. Loď sa potopila a Violet opäť vyviazla, no tentoraz s vážnym zranením hlavy, ktoré ju ovplyvnilo do konca života.

Titanic zaujímavosti Violet Jessop
Zdroj: Wikimedia Commons

Niektorí muži sa prezliekli za ženy, aby sa dostali do záchranného člna

Dickinson a Helen Bishop sa rozviedli v roku 1916, štyri roky po potopení Titanicu. Helen tvrdila, že dôvodom rozvodu bol alkohol. O Dickinsovi sa však šírili fámy, že sa prezliekol za ženu, aby mohol nastúpiť do záchranného člna. Kvôli tomu ho americký senát aj vypočúval. Podľa neho nebol vydaný žiadny oficiálny príkaz o tom, že na záchranné člny môžu nastúpiť len ženy a deti.

Dickinson Bishop nie je jediným mužom, ktorý bol obvinený z toho, že sa prezliekol za ženu. J. Bruce Ismay, William Carter a William T. Sloper taktiež čelili tomuto obvineniu.

Na Titanicu bol aj Slovák

Jediným potvrdeným Slovákom na palube bol Michel Navratil. Narodil sa 13. augusta 1880 v Seredi. V roku 1902 odišiel za prácou do francúzskeho stredomorského mesta Nice, kde si otvoril krajčírsku dielňu.

Cestoval so svojimi dvomi synmi, ktorých uniesol od matky a snažil sa s nimi ujsť do Ameriky. Dúfal, že za nimi pricestuje aj jeho manželka a budú môcť začať nový život. Svojich synov Edmonda (2) a Michela (4) posadil do záchranného člna. Michel potopenie Titanicu neprežil.

Bratia nevedeli po anglicky, a tak sa ich ujala francúzsky hovoriaca preživšia Margaret Haysová, kým úrady hľadali ich matku. Tá svojich synov našla mesiac po potopení Titanicu vďaka ich fotkám, ktoré sa objavili v novinách po celom svete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Táles z Milétu: Prvý filozof v dejinách - Čo to všetko znamená?

Potopenie Titanicu predpovedala novela „Futility“

Novela Futility, or the wreck of the Titan amerického spisovateľa Morgana Robertsona vyšla v roku 1898, a teda 14 rokov pred vyplávaním slávneho Titanicu. Jej príbeh sa zameriava na potopenie fiktívnej lode s názvom Titan.

Zaujímavé je, že existuje až strašidelné množstvo podobností medzi potopením Titanu a Titanicu. Prvou zaujímavosťou sú podobné mená lodí. Obe boli rovnako veľké a obe sa potopili v apríli v dôsledku nárazu do ľadovca. Obe boli popísané ako nepotopiteľné a obe mali len o niečo viac záchranných člnov, ako požadoval zákon. Týchto člnov nebolo ani z ďaleka dosť.

Morgana Robertsona obvinil z toho, že je jasnovidec. Podľa jeho slov však neuveriteľné podobnosti boli jednoducho produktom jeho rozsiahlych vedomostí.

Cintorín topánok

Okolo vraku Titanicu môžeme nájsť časti ľudského oblečenia, rôzne osobné veci pasažierov, ale najmä množstvo topánok. James Cameron, režisér slávneho filmu Titanic (1997), sa k vraku lodi potopil dokopy až 33-krát. Podľa vlastných slov nikdy so svojim tímom nenašli žiadne pozostatky. Čo ale objavili bolo množstvo topánok.

„Videli sme páry topánok. Mužské, ženské aj detské. Boli uložené tak, akoby naznačovali, kde ležalo telo.“ – James Cameron.

James Delgado, riaditeľ Námorného úradu pre oceán a atmosféru, tiež zastáva tento názor: „Toto nie sú topánky, ktoré by len tak niekomu vypadli z kufra hneď vedľa seba.“ Vraví, že spôsob, akým boli topánky rozložené, je presvedčivým dôkazom toho, že na tom mieste ležalo telo.

Titanic znova vypláva

Spoločnosť The Blue Star Line od roku 2012 plánuje plavbu luxusnej lode Titanic II. Moderný Titanic bude vernou kópiou pôvodnej lode a bude sa plaviť po rovnakej trase. Spoločnosť svojim potenciálnym pasažierom sľubuje bezpečnosť a dostatok záchranných člnov. Titanic II by mal vyplávať už tento rok. V prvej triede nebude chýbať ani ikonické schodisko, či luxusné salóniky.

Lístok do prvej triedy by mal stáť v prepočte približne 90-100 tisíc€. Keby sa Leonardo DiCaprio znova chcel pozrieť do svojej tretej triedy, zaplatil by za lístok približne 300-700€. Niektorí však za lístok ponúkajú aj milión dolárov.

Zaujali Vás fakty o Titanicu? Ktoré z nich ste ešte nepočuli? A kúpili by ste si lístok na Titanic II?

Zdroje: insider.com, natgeokids.com
Zdroj titulného obrázka: snl.no

Ďalšie novinky

Populárne