Štefan Svitek: Posledný človek odsúdený na smrť v Československu

-

Novinky

Štefan Svitek: prezývaný aj Horehronský rozparovač

Štefan Svitek sa narodil 23. januára 1960 v Podbrezovej a už od útleho veku ubližoval zvieratám. Kravám odrezával struky z vemena alebo býkom semenníky. Nechával sa tiež orálne uspokojovať tak, že teľatám dával namiesto struku vemena do úst svoj pohlavný úd. S kravami mal mnohokrát aj sexuálny styk. Vzrušovalo ho však najmä sebapoškodzovanie. Pichal si ihly napríklad do bradaviek alebo semenníkov.

Deň vraždy

30. októbra 1987 odišiel Svitek pracovať do lesa. Doma zanechal svoju tehotnú manželku Máriu, jej dcéru z prvého manželstva Annu (6) a ich spoločnú dcéru Elenu (4). Už pri práci popíjal a značne podgurážený potom zašiel ešte do krčmy. Až v neskorých nočných hodinách sa dotackal domov. Manželka s deťmi sa zamkli v letne prístavbe. Svitek sa začal dobíjať dnu, no nahnevaná manželka mu odmietla otvoriť.

Štefan Svitek pri rekonštrukcii vraždy
Zdroj: topky.sk

Rozzúrený a stále ešte opitý Svitek zašiel po sekeru a dvere vypáčil. Manželka na jeho výčitky nereagovala a otočila sa mu chrbtom. Na to sa Svitek zahnal sekerou a udrel ňou Máriu do temena hlavy, podľa jeho slov približne 16-krát. Na tele sa pri pitve našlo následne až 25 sečných rán od sekery. Svitek sa sekerou zahnal ešte niekoľkokrát a údermi do hlavy zabil aj obe dcéry.

Fotografia z miesta činu
Zdroj: RTVS – Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Z mŕtveho tela svojej manželky Márie strhol šaty a nožom rozrezal telo od pohlavných orgánov ku krku. To ho vzrušilo natoľko, že vyvrcholil. Následne začal z tela vyberať vnútornosti a hádzal ich za seba. Z Máriinho tela vytiahol aj nedonosený plod svojho vlastného dieťaťa a žiletkou ho brutálne rozsekal. Keď skončil, odrezal manželke obidva prsníky.

Fotografia z miesta činu
Zdroj: kriminalistika.eu

Potom vzal opäť žiletku a rozrezal aj staršiu dcéru Annu. Keď vzrušenie pominulo a Svitek si uvedomil krvavú spúšť okolo seba, umyl sa a odišiel do lesa. Prešiel do obce Drábsko a tam sa vlámal do opusteného domu. Pokúsil sa obesiť, ale šnúra sa pretrhla. Vytiahol teda nôž a rozhodol sa, že sa sám vykastruje. Enormné krvácanie však Svitka vystrašilo, od svojho zámeru upustil a z domu odišiel. Nad ránom medzi obcami spozoroval policajné vozidlo, sám ku nemu prišiel a po priznaní sa dobrovoľne vzdal šokovanej hliadke.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Medzinárodná vesmírna stanica a jej budúcnosť. Čo ju čaká?
Fotografia z rekonštrukcie vraždy
Zdroj: g.cz

Psychologický profil Štefana Svitka

31. októbra 1987 o 8:40 ráno boli v rodinnom dome na Stromovej 9 v Brezne nájdené brutálne zohavené telá Márie Svitkovej, dcér Anny a Eleny, aj nedonoseného plodu mužského pohlavia. Svitek bol psychologicky skúmaný vyšetrením pletyzmografia, pri ktorom mu boli ukazované rôzne štandardné i neštandardné až deviantné erotické obrazy. Pritom mu bol meraný prietok krvi v panve (pri sexuálnom vzrušení sa panva prekrvuje). U Štefana Svitka bola týmto meraním zistená ťažká sexuálna deviácia, sadomasochizmus a zoofília.

Poprava Štefana Svitka
Zdroj: refresher.cz

Odsúdený na trest smrti

Štefan Svitek bol odsúdený na trest smrti obesením. Trest bol vykonaný 8. júna 1989 vo väznici v Ilave. Svitek svoj čin nikdy neoľutoval. Hovoril o ňom ako o najsilnejšom sexuálnom zážitku vo svojom živote. Bol to posledný vykonaný trest smrti v dejinách Československa.

Počuli ste už o Štefanovi Svitkovi? Zaujal Vás článok o jednom z najbrutálnejších vrahov našich dejín?

Zdroj: RTVS – Najväčšie kriminálne prípady Slovenska
Zdroj titulného obrázka: dotyk.cz

Ďalšie novinky

Populárne