sobota, 22 januára, 2022

Raya a posledný drak: Uspel Disney s novým animákom?

-

-REKLAMA-

Disney novinka – Raya a posledný drak

Raya a posledný drak je najnovším počinom z dielne Disney a všetko nasvedčuje tomu, že i tento animák sa pridá k jeho úspešným “bratom” ako sú Ľadové kráľovstvo či (moja obľúbená) Moana. Aké dobrodružstvo nás teda v animovanom filme Raya čaká a čím nás prekvapí?

Dračia mágia

Kumandra je krásna prosperujúca krajina, v ktorej žijú ľudia a draci v harmónii. Napadnú ju však zlí duchovia Druun, ktorí dokážu všetkých premeniť na kameň. Zastaviť ich dokáže len dračia mágia. Druun sú však príliš silní a je veľmi ťažké ich zastaviť, preto sa súrodenci draci rozhodnú vložiť všetku svoju mágiu do gule, aby zachránili Zem a nechajú sa sami premeniť na kameň. O 500 rokov neskôr je krajina bez drakov v neustálej nevraživosti a rozdelená na 5 častí – Tesák, Srdce, Chrbtica, Pazúr a Chvost. Srdce stráži posledný kúsok dračej mágie vo forme gule.

-REKLAMA-

Vládca Srdca (a otec Rayi) sa preto rozhodne pozvať všetkých vládcov ostatných častí krajiny, aby sa spoločne dohodli a vytvorili tak znovu Kumandru. Raya sa tu skamaráti s Namaari (dcérou vládkyne časti Tesák) a rozhodne sa jej ukázať dlho stráženú dračiu mágiu. Tá ju však zradí, nastáva boj o mágiu a guľa, v ktorej je uväznená, sa….rozbije. Zrazu sa však objavia duchovia Druun, ktorí premenia všetkých na kameň – i otca Rayi. Jediná možná ochrana je kúsok dračej mágie. A tak si každá časť rozpoltenej krajiny zoberie kus rozbitej gule s heslom “Zachráň sa, kto môžeš.”

Raya

Tu prichádza na scénu Raya. Bez matky, otec premenený na kameň a jej jediný priateľ je Tuk Tuk – teda pásavec. Legenda hovorí, že existuje posledný žijúci drak Sisu, ktorá pred 500 rokmi zachránila Zem pred Druun. Má sa nachádzať na konci rieky. Ktorej? To sa vydáva Raya hľadať. O 6 rokov sa jej to aj podarí! Sisu však nie je úplne superhrdinský typ. No i tak je jediná, ktorá môže všetky časti rozbitej gule s dračou mágiou spojiť a oživiť tak všetkých skamenených ľudí. Raya je bojovníčka, nevzdáva sa a spoločne so Sisu sa vydáva zbierať všetky časti mágie, aby mohla oživiť svojho otca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Falcon a Winter Soldier - Epizoda 1: New World Order

Juhoázijská inšpirácia

-REKLAMA-

Tvorcovia tohto príbehu sa prostredníctvom hlavnej hrdinky rozhodli reprezentovať 673 miliónov ľudí žijúcich na juhu Ázie. Samotná Kumandra je inšpirovaná Juhovýchodnou Áziou, ktorú tvorcovia navštívili a spoločne si ju zamilovali. Krajinu sa však rozhodli zobraziť tak, ako si predstavujú, že vyzerala tisícky rokov naspäť. Raya má dokonca tradičnú filipínsku pokrývku hlavy a jej spôsob boja je inšpirovaný bojovým umením z Malajzie a Indonézie nazývané Silak.

raya
Zdroj: nbcnews.com

Hodnotenie

Celý príbeh nesie krásnu myšlienku odpustenia, dôvery a spolupráce. Hovorí o čoraz viac aktuálnej myšlienke spolupráce medzi ľuďmi, kultúrami a krajinami. Mihne sa v nej i myšlienka prírody, nášho ľudského správania a mentality. I preto mi v mnohom pripomína príbeh Moany. Disney v poslednej dobe tvorí čoraz viac kvalitnejšiu tvorbu a jeho animáky dokážu ľudí prinútiť zamyslieť sa, no zároveň poskytujú príjemný komfort návratu do detstva k rozprávkam a teplému granku z mikrovlnky. Raya si už krátko po premiére získala divákov a vypovedá o tom i hodnotenie čsfd – 77 %. Mne osobne možno trochu prekážal príliš sladký a pozitívny záver, ale o tom predsa rozprávky sú. Tak šup, zohrej si aj teraz granko a vráť sa spolu s Disney do detských čias!

Ako sa ti Raya páčila? Máš rád tvorbu od Disney? Podeľ sa s nami v komentároch!

Zdroje: čsfd.cz, wikipedia.org, bbc.com
Zdroj titulného obrázka: eu.usatoday.com/

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img