Nespavosť: Prečo nemôžete zaspať a ako si pomôcť?

-

Novinky

Nespavosť vie byť naozaj zničujúca

Nespavosť (insomnia) trápi množstvo ľudí a vie veľmi negatívne ovplyvniť celkovú psychickú pohodu, pracovný výkon, vzťahy v partnerstve a všeobecne kvalitu života. Prejavuje sa príliš dlhým zaspávaním, budením sa niekoľkokrát za noc alebo veľmi skorým vstávaním, po ktorom už nedokážete ďalej spať. Niektorí ľudia majú úplne prevrátený spánkový režim – v noci nemôžu zaspať a naopak prespia celý deň. Treba však povedať, že ak trpíte nespavosťou len občas, nejde o vážnu spánkovú poruchu. Ak vás však tento problém trápi dlhodobo, ide už o chronickú insomniu.

Typy nespavosti podľa dĺžky trvania problému

  1. Prechodná nespavosť: Z časového hľadiska trvá týždeň alebo menej. Príčinou môže byť akútny stres, cestovanie/zmena časového pásma, rôzne životné zmeny, psychické vypätie. Po aklimatizovaní zvykne sama zmiznúť alebo môžu pomôcť rôzne upokojujúce čaje.
  2. Akútna nespavosť: Zvyčajne trvá viac ako týždeň, obvykle do jedného mesiaca a v tomto prípade by ste už mali navštíviť lekára. Na vine môže byť opäť dlhodobý stres, trauma, ťažké životné zmeny, ako rozvod, úmrtie, nehoda, atď. Pri zanedbaní tohto stavu môže nespavosť prerásť až do chronickej podoby.
  3. Chronická nespavosť: Tento stav trvá dlhšie ako mesiac a je nevyhnutné navštíviť psychológia alebo neurológa, pretože môže byť symptómom vážneho problému. Často sa objaví pri dlhodobých fyzických, ale aj psychických ochoreniach. Spôsobovať ju môže konzumácia drog, alkoholu, stres alebo užívanie liečiv.

Niekedy je ťažké rozoznať, či ide už o závažný problém, a tak by ste nemali čakať, ako sa situácia vyvinie. Preto je dôležité spozornieť a riešiť situáciu v zárodku tým, že vyhľadáte pomoc terapeuta alebo vyskúšate rôznych prírodných pomocníkov.

Zdroj: vox.com

Príznaky insomnie

  • zaspávanie trvá príliš dlho
  • časté budenie počas noci
  • veľmi skoré vstávanie
  • nedostatok energie a pocit únavy počas dňa
  • podráždenosť, depresia, úzkosť
  • problémy s koncentráciou na bežné činnosti

Príčiny insomnie

Okrem spomenutých príčin, insomniu spôsobuje aj zlý spánkový režim: časté používanie telefónu, počítača alebo sledovanie televízie. Okrem toho sa veľa ľudí zvykne nezdravo stravovať, a to práve neskoro večer. Je fajn dať si ľahkú večeru, ktorá telo príliš nezaťaží, pretože nezdravá strava môže spôsobovať pálenie záhy a pocit plnosti. Tým zaťažíte na noc svoj organizmus, ktorý namiesto regenerácie a oddychu vynaloží energiu na trávenie. Mne sa často stáva, že po neskorej večeri mám počas spánku nočné mory. Stáva sa to aj vám?

Takisto môžu spánok narušovať úzkostné poruchy, napríklad posttraumatická úzkostná porucha. Mnoho liekov na predpis ako antidepresíva, lieky na krvný tlak a astmu môžu zasahovať do spánkového režimu. Problémy s nespavosťou zažívajú aj ľudia, ktorí pracujú na denné a nočné zmeny. Ani alkohol a kofeín neprospievajú zdravému spánku. Dôležité je aj prostredie, v ktorom spíme. Mnohých z nás trápia hluční spolubývajúci, nedostatočne zatemnená izba alebo nepohodlný, nekvalitný matrac.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Huba budúcnosti už aj v Hollywoode? Hliva Ustricová robí ošiaľ v meste anjelov!

Diagnostika a liečba

Najdôležitejšie je zistiť, o akú závažnú formu nespavosti ide, a to formou rozhovoru s lekárom a klinickým vyšetrením. Pokiaľ je to nepostačujúce, pacientovi je odporučené vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, ktoré monitoruje činnosť srdca, pohyby tela a krvný tlak. Takisto je pri diagnostike dôležité zistiť, či ide o sekundárnu nespavosť, teda či ju nespôsobuje iné ochorenie. V takom prípade treba odstrániť prvotný problém. Pokiaľ však je insomnia primárna, odporúča sa dodržiavať spánkovú hygienu:

  • nespať cez deň
  • každý večer ísť spať v rovnakej hodine, vrátane víkendov
  • približne päť hodín pred spaním nepiť povzbudzujúce nápoje (káva, zelený alebo čierny čaj)
  • nebrať si prácu do postele, využívať ju len na spánok alebo sex
  • pravidelne cvičiť alebo si dopriať prechádzku na čerstvom vzduchu
  • vetrať spálňu a príliš ju nevykurovať
  • nesledovať pred spaním stresujúce správy
nespavosť
Zdroj: pixabay.com

V prípade, že by bolo toto riešenie nedostačujúce, zvyknú sa predpisovať hypnotiká a sedatíva, napríklad Stilnox, Nitrazepam, Chlormethiazol, Promethazin a rôzne iné. Tieto liečivá majú v krátkom čase navodiť spánok. Je tu však jedno ale. Nemali by sa užívať dlhodobo, pretože sú vysoko návykové.

Prírodná liečba na nespavosť?

Existujú aj prírodní pomocníci v boji proti nespavosti. Ak máte problémy so spánkom, ktoré sú krátkodobé, prinášam vám pár tipov, ktorá by mohli pomôcť.

  • Melatonín: Ide o hormón, ktorý dáva mozgu signál, že je čas uložiť sa na spánok. Hladina melatonínu večer rastie a ráno klesá. Hladina sa dá prirodzene zvýšiť úplným zatemnením spálne. Tak sa organizmus pripraví na plnohodnotný spánok. Na trhu nájdete veľa melatonínových doplnkov, ktoré sú obľúbené aj pri jet lagu.
  • Levanduľa: Táto skvelá voňavá bylinka má upokojujúce účinky. Pomáha pri miernej nespavosti. Populárny je esenciálny olej z levandule, ktorý si pred spaním môžete nakvapkať na vankúš alebo do aroma difuzéra. Ak vám vôňa levandule nie je príjemná, siahnite po upokojujúcom čaji z nej. Naďalej však budú prebiehať výskumy, ktoré pomôžu vedcom vyvodiť závery ohľadom účinnosti levandule na spánok.
levanduľa
Zdroj: ventos.com
  • Valeriána lekárska: Dlhé roky sa používa ako účinný prostriedok v boji proti nespavosti a nervového napätia. Je o rastlinka s bielymi, fialovými alebo ružovými kvetmi. Jej užívanie môže pomáhať ľuďom, ktorí sa chystajú skončiť s užívaním liekov na nespavosť. Vedci zatiaľ neprišli na to, ako valeriána funguje na nespavosť, avšak predpokladajú, že zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomaslovej v mozgu.
nespavosť
Zdroj: gardeningknowhow.com

Kvalitný spánok je dôležitou súčasťou plnohodnotného života. Mali ste niekedy problém s nespavosťou? Ako ste to riešili a čo vám pomohlo? Podeľte sa o svoje skúsenosti s nami do komentárov. Odporúčam vám taktiež môj článok zameraný na posilnenie psychickej pohody. 🙂

Zdroje: healthline.com, vyspimesa.sk, lekar.sk, mayoclinic.org, plnielanu.zoznam.sk

Ďalšie novinky

Populárne