Kniha vs Film: After: Bozk – Čo sa oplatí viac? Čomu sa vyhnúť?

-

Novinky

Kniha vs Film – After: Bozk

Ak rozdelíme ľudí na dve skupiny, sú to tí, ktorí si radšej prečítajú knihu a tí, ktorí si radšej pozrú film. Ja osobne na dobrú knihu nedám dopustiť, no viem, že sú tu aj ľudia, ktorí nezdieľajú tento názor. Preto som sa rozhodla chvíľku venovať sérii Kniha alebo film, aby sme medzi nimi našli porovnanie. Dnes to bude kniha vs film – After bozk, pričom film sa k nám dostal iba minulý rok.

After: Bozk – kniha

Anotácia: Tessa je slušne vychované dievča, ktoré randí s milým, spoľahlivým chlapcom. V živote má jasný cieľ, ambície a matku, ktorá dohliada, aby to tak zostalo. Lenže hneď v prvý deň na vysokoškolskom internáte narazí na Hardina, chalana so strapatými hnedými vlasmi, sebavedomým britským prízvukom a s pírsingom v pere a ten jej nabúra všetky ideály, v ktoré dovtedy verila.

Hardin však zďaleka nie je ideál. Je drzý – dokonca až po hranicu krutosti. Vzhľadom na jeho správanie by ho Tessa mala nenávidieť. A aj nenávidí, až kým sa s ním neocitne sama v jeho izbe. Stačí jediný bozk. V jednej chvíli jej Hardin vraví, aká je nádherná, no vzápätí trvá na tom, že pre ňu nie je ten pravý a odstrkuje ju. Napriek svojim bezohľadným spôsobom Tessa pociťuje neodbytné nutkanie preniknúť mu hlbšie pod kožu a pod nánosom lží objaviť skutočného Hardina.

After: Bozk
Zdroj: Aviron Pictures

Tessa má dokonalého priateľa. Prečo sa teda usiluje prekonať vlastnú urazenú pýchu a zbaviť Hardina predsudkov o poctivých dievčatách? Prečo dovolí, aby jej ubližoval? Žeby v tom bola láska? Tessin život už nikdy nebude taký ako predtým…

Názor na knihu

Pokiaľ to niekto z vás nevie, kniha  After bozk bola napísaná na internetovej platforme Wattpad, autorkou Annou Todd. Kniha bola napísaná ako fanfikcia na skupinu One Direction, konkrétne na Harryho Stylesa. Ten v úprave knihy dostal meno Hardin Scott, čo bolo pre mňa zo začiatku nepredstaviteľné. No po čase som si aj na meno Hardin dokázala zvyknúť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rady a Tipy: Ako motivovať deti k čítaniu kníh?

Musím priznať, že do knihy som sa zamilovala už po pár stránkach. Cítila som z nej atmosféru wattpadu, ktorý bol v tom čase pre mňa jediným zdrojom kníh. Veľa ľudí hovorí, že After Bozk je 50 odtieňov šedej v “detskej“ forme. A majú pravdu, to pochopíte už po pár stránkach.

Vzťah medzi Hardinom a Tessou nebol dokonalý. Nebol dokonalý nikdy, no aj tak som musela čítať ďalej. Zaujímalo ma, akú hlúposť ten chlapec zasa spraví. Nechápala som, ako môže byť Tessa tak naivne zaľúbená, že mu všetko dovolí. Toto je ten vzťah, ktorý prešiel z nenávisti k láske. A pokiaľ si pokladáte otázku, kniha vs film, odpoveď je zatiaľ jednoznačne kniha.

After: Bozk – film

Ja osobne som mala vysoké očakávania, čo sa týkalo filmu. Čakala som na jeho vydanie niekoľko mesiacov a neustále som rozmýšľala, o čom asi bude. No moje očakávania film nesplnil. Samozrejme, pozerať sa dal, bol výborne spracovaný. Herci boli pre svoje postavy ako stvorení, no žiaden directioner sa Harryho vo filme nedočkal. Postavu Hardina si zahral Hero Fiennes Tiffin a postavu Tessy Josephine Langford.

Chémia medzi hercami bola nepopierateľná, a to je taktiež jeden z dôvodov, prečo sa chystá aj druhý film. Samozrejme, hlavný dôvod je otvorený koniec, ktorý sa takmer zhoduje aj s knižnou predlohou. Film v kinách lámal rekordy a toto bola len prvá časť. Som zvedavá, čo prinesie tá druhá.

Kniha vs film – After: Bozk – porovnanie

Pokiaľ ste si pustili film s tým, že ste knihu nikdy nečítali alebo ani neviete o jej existencii, existuje šanca 95%, že sa vám film naozaj páčil. No, ak ste prišli k filmu po prečítaní knihy, určite ste odchádzali sklamaní. Dovolím si tvrdiť, že tento film je dokonalá ukážka toho, že knihy sú lepšie ako film.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Piesok by mohol byť faktor pri zrode života na exoplanétach!

Takmer celý dej príbehu bol zmenený, to je prvá vec, ktorá ma zaskočila. Z tých vecí, ktoré nezmenili, polovicu vynechali. A viete, ako som vravela, že kniha je podobná 50 odtieňom sivej? Film o tom môže len snívať. Samozrejme, ak ste videli iba film, môžete hovoriť, že tam nastali nejaké intímne scény. No v porovnaní s knihou boli takmer nulové. Takže ak toto čítajú nejaký knižní nadšenci, dáte mi na pravdu, ak poviem jedno – Kde je naša scéna pri jazere?

Samozrejme, keď zmenili hlavnú pointu knihy, museli trocha aj zmeniť koniec, no aspoň tam nechali divákov v napätí. Kniha aj film skončili veľmi napínavo a otvorene, takže vo vás zanechali potrebu siahnuť po ďalšom diele. Kníh je dokopy päť, zatiaľ čo film je iba jeden.

Kniha vs. film – After: Bozk, ktoré? Pokiaľ chcete plnohodnotný zážitok, jednoznačne siahnite po knihe.

Zdroj: martinus.sk, imdb.com
Zdroj titulného obrázka: Aviron Pictures

Ďalšie novinky

Populárne