streda, 5 augusta, 2020

ROZHOVOR – ako naozaj prebieha koronavírus na Slovensku?

-

Koronavírus – rozhovor

Celosvetová pandémia v podobe koronavírusu (alebo inak COVID-19), ktorej do dnešného dňa podľahlo už 165 641 ľudí a z toho 12 pochádza zo Slovenska, trápi nás všetkých. Karanténne opatrenia obehli už takmer celý svet, a tak všetci sedíme doma a dúfame, že vírus čoskoro pominie. Žijeme v strachu, že sa nakazíme, no v skutočnosti ani nemusíte vedieť, že ste infikovaní. Vírus môže mať rôzne podoby a dnes sa pozrieme na príbeh môjho známeho.

corona
Zdroj: www.eurocockpit.be

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  New York a lockdown? Pozrite sa na mesto, ktoré si muselo pospať!

Ako ste prišli do kontaktu s koronavírusom?

-REKLAMA-

Moja mamina pracuje v súkromnom zariadení ako lekárka. Mala kolegu, ktorý prišiel do kontaktu s nakazeným pacientom. Ten kolega bol otestovaný prvý a keď sa zistilo, že je pozitívny, muselo sa otestovať celé zariadenie. A tam sa zistilo, že aj moja mama je pozitívna, takže musela zostať v dvojtýždňovej karanténe – čo zahŕňa vlastne celú rodinu vrátane mňa.

Prejavili sa u vás niektoré príznaky koronavírusu?

U mňa ani nie, pokiaľ sa ako príznak neráta obyčajná chrípka, ktorú mávam často. Ale u mamy sa prejavila strata čuchu, nie úplná, trvalo to asi len tri dni. Nič vážne, boli sme v poriadku.

Za ako dlho vás otestovali?

Bolo to tak, že najskôr testovali mamu, ktorá bola pozitívna. Nás otestovali až po dvojtýždňovej karanténe. Ale bol tam celkom dosť veľký problém. Celá rodina sa musela dať otestovať, čo znamená, že aj s babkou sme štyria. Žiadosť sme podali v rovnakom čase, no z nejakého dôvodu nám nedali rovnaký termín na testovanie. To znamená, že rodičom dali termín na stredu a mne s babkou až na piatok. Skúsili sme to spraviť tak, že v stredu prídeme všetci, aby nám odobrali vzorky a aj napriek tomu, že lekár bol ochotný otestovať nás všetkých, ho systém nepustil.  Ale vybavené to bolo veľmi rýchlo a výsledky prišli k večeru nasledujúceho dňa.

Počula som niečo o dvoch testoch. Je to pravda?

Áno. Štát povedal, že je potrebné mať dva testy s negatívnym výsledkom. My sme mali teda jeden test a chceli sme si dať spraviť druhý, ale to už systém nevedel zobrať. Totiž, keď si raz negatívna, systém ťa už nechce viac kontrolovať. Ale štát povedal, že musíš mať dva.

Ako ste to nakoniec vyriešili?

Vyriešili sme to nakoniec cez toho maminho kolegu, ktorý bol nakazený prvý. On už má dva negatívne testy za sebou a pracuje v jednej nemocnici, kam sa ideme dať otestovať aj my, teraz v pondelok.

Žijú s vami doma aj ľudia starší ako 50 rokov?

Áno. Ale nie konkrétne. V starej garáži je vybudovaný jednoizbový byt pre babku, takže je od nás oddelená. A žiadne príznaky neprejavovala ani ona.

Mali ste strach?

Zo začiatku áno. Bolo to znepokojujúce, že máme v dome niečo, čo zabilo už veľa ľudí. Ale zase o seba som sa nebál. Viem, že som mladý a koronavírus sa zameriava skôr na starších.

Ako ste získavali potraviny?

Väčšinou nám nakupovala moja staršia sestra, ktorá s nami už nebýva. Alebo sme si objednali online donáškou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vrah Ted Bundy: Svoje obete dokaličoval a ženy ho milovali!


Otestovali hneď aj zvyšok rodiny?

Nie. Museli sme počkať dva týždne a až potom sa dať testovať. Čiže aj keby sme boli pozitívni, nezistíme to.

Ako ste počas tých dvoch týždňov fungovali?

Akože úplne normálne.. len nás obmedzovalo to, že nemôžme vychádzať. Dalo sa to, len bolo dlho.

Viete aj o iných nakazených koronavírusom, ktorých priebeh neprebiehal tak hladko?

O nikom neviem. Mamin kolega to mal v poriadku rovnako ako my. Aj rodičia môjho bratranca majú priebeh v poriadku. Akurát s rozdielom, že oni sú stále pozitívni aj po druhom teste. Priebeh majú rovnaký ako u nás, takže ten čuch a chuť.

 

koronavírus
Hodnoty sa neustále menia, Zdroj: mustseeplease.com

S mojím známym som bola v kontakte celé dva týždne, kým čakali na otestovanie. Teraz je celá ich rodina našťastie negatívna. Aj napriek tomu, že pozitívne bola potvrdená iba jeho mama, nie je isté, či nakazení neboli všetci.
Koronavírus prekonali, čiže ich organizmus je silnejší a s najväčšou pravdepodobnosťou koronavírus už ani nechytia.

Zaujímavosť k proseccu: Manželia z Indie pomenovali svoje novonarodené dvojičky Corona a Covid.

Ale pokiaľ aj v období pandémie chcete vyzerať dobre, pozrite, čo si pre vás značkové spoločnosti pripravili!

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Nádherná Malá Fatra – Tie najkrajšie a taktiež najľahšie túry! Kam zájsť?

Malá Fatra – Najkrajšie a najľahšie túry V jednom z najkrajších a najobľúbenejších národných parkov Slovenska si všetci prídu na svoje. Lákajú vás náročnejšie výstupy...

Aktuálne

Hudobné novinky z domácej scény #4 Máme tu nový challenge?

Hudobné novinky z domácej scény #4 Zdravím všetkých čitateľov a vítam vás pri dnešnom článku - Hudobné novinky z domácej scény #4! Dnes si opäť...

Berserk od Kentaró Miura – Legendární manga konečne i u nás!

Berserk od Kentaró Miura - Kultovní manga v češtině! Nakladatelství Crew i přes trable s koronou a posunutí všech vydání nových komiksů dokázala přece jenom...
- Advertisement -