MS vo futbale 2010: Vittekov gólostroj pobláznil celé Slovensko!

Novinky

MS vo futbale 2010

Každý futbalový fanúšik s radosťou spomína na MS vo futbale 2010. Slovenská reprezentácia sa prvýkrát v ére samostatnosti prebojovala na záverečný šampionát. Mundial, pravidelne organizovaný v 4-ročnom cykle, sprevádzali zvuky vuvuzel na obrovských štadiónoch v Juhoafrickej republike. Slováci v roli outsidera mohli len prekvapiť a doslova šokovali celý svet.

Chorzowská snehová chumelica

Všetko to začalo v Chorzowe, október roku 2009. Posledný kvalifikačný zápas proti Poľsku  sprevádzali neregulárne podmienky. Chumelica udrela pár hodín pred zápasom a vytvorila snehovú masu na ihrisku. Obrovské vločky padali hráčom do očí a viditeľnosť lopty bola aj napriek neónovej farbe značne obmedzená. Slovenskí futbalisti potrebovali pre priamy postup zvíťaziť. Od úvodného hvizdu zatlačili na poľskú družinu, čo prinieslo vytúžený úspech. Bolo to ako blesk z jasného neba a lopta sa ocitla v sieti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  18. deň EURO 2020: Španieli a Taliani si zaistili miestenku vo Wembley!

Fanúšikovia pri televíznych obrazovkách nevideli absolútne nič, iba smutnú tvár poľského obrancu Gancarzyka, ktorý si strelil vlastný gól. Ohlušujúce výkriky Marcela Merčiaka rozbíjali porcelán v domácnostiach. Poľskí futbalisti ihneď zavelili do protiútoku. Počas nasledujúcich minút skúšali pozornosť našej obrany a brankára Muchu, ktorý chytal skvelo. Odolali sme. Záverečný hvizd ukončil trápenie a vyčaril úsmev na slovenských tvárach už v tom čase od nervov mierne podnapitých fanúšikov. Africký sen sa stal realitou.

Africký šampionátový sen

Sebavedomie do žíl slovenských futbalistov vliali jednoznačne úspechy biatlonistov na februárovej zimnej olympiáde. S cieľom prekvapiť sme nastúpili v skupine postupne proti Novému Zélandu, Paraguaju a úradujúcim majstrom sveta, Talianom.  V tom čase kormidelník, Vlado Weiss, viedol svoj tím od prvého výkopu na afrických trávnikoch k zodpovednému a oduševnenému výkonu. Nový Zéland mal byť pre Slovákov papierovo slabší súper, cesta k vytúženému osemfinále sa však razom zamotala.

Prvý gólový pozdrav z Afriky poslal Robo Vittek na začiatku druhého polčasu. Zdalo sa, že Slováci majú všetko vo vlastných rukách a zápas dovedú do víťazného konca. Tvrdá rana prišla v 93. minúte po vyrovnávajúcom góle hráčov Nového Zélandu. Tri body nám ušli pred nosom. Nič však nebolo stratené, čakali nás ďalšie dva zápasy.

Dvojzápas bez víťazstva

Tím Paraguaj mal preveriť naše schopnosti pred posledným zápasom proti Taliansku. Zdravo nasrdení po nezvládnutom závere s Novým Zélandom sme nastúpili proti „Albirroja“. 1 bod nám zostal aj po druhom zápase. Paraguajci preukázali dominanciu počas celého zápasu a poradili si s naším výberom 2:0. Ak sme chceli postúpiť, zostávalo nám jediné a to zvíťaziť nad Talianskom a poslať „Squadru Azzuru“ do zabudnutia skupinovej fázy. Zdalo sa to nemožné, priam až utopické. Pri nástupe na ihrisko nikto ani len netušil, že práve sledujeme najpamätnejší zápas Slovenskej futbalovej reprezentácie.

Najpamätnejší zápas v ére samostatnosti

Bolo to presne desať rokov, od tragickej smrti legendárneho Petra Dubovského. Vlnu reálnosti postupu zasadil opäť Robo Vittek úvodným gólom v prvom polčase. S otvorenými ústami sme sledovali výkony našich futbalistov. Taliani sa dlho nevedeli presadiť a aj najväčšiu šancu zmaril na bránkovej čiare Škrteľ. Druhý trest pre Talianov prišiel v druhom polčase opäť z kopačky Roba Vitteka a jeho tretieho afrického gólu. Bol to však pravý impulz pre hráčov z Apeninského polostrova. Zatlačili na pílu a znížili na 2:1.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Fortuna Liga po prestávke: Premiéra Trenčína na domácom štadióne!

O niekoľko minút neskôr pridali aj druhý zásah. Našťastie gól neplatil pre postavenie mimo hry. Slováci stále živili nádej na postup. Vlado Weiss využil žolíka v podobe striedania a na ihrisko poslal mladého Kamila Kopúneka. Vyplatilo sa. Po dlhom aute Mareka Hamšíka sa k lopte dostal spomínaný striedajúci hráč a zvýšil na 3:1. Do konca zápasu nezostávalo veľa, ale Taliani opäť zatlačili a využili zlé postavenie Muchu na zníženie.  Znova sme tŕpli až do záverečného hvizdu. Tentokrát rev Marcela Merčiaka rozbíjal porcelán aj v susedných domoch. Nemožné sa stalo skutočnosťou, porazili sme Talianov a prebojovali  sa do osemfinále.

Šampionát, na ktorý sa nezabúda

Osemfinálový súboj proti Holandsku bol čerešničkou na torte. Cieľ bol splnený a tento zápas si naši futbalisti mohli užiť naplno. Radosť zo zápasu nám zmrazil Robben.  Klasickou kľučkou smerom do ihriska a strelou spoza šestnástky otvoril skóre zápasu. Naši futbalisti nedokázali nájsť recept na skvele fungujúcu holandskú obranu, čo vyústilo do druhého gólu prakticky do prázdnej brány po chybe našej obrany. Štatisticky sme vylepšili výsledok zápasu v samom závere po penalte a štvrtom góle Roba Vitteka.

Účinkovanie nášho tímu však vyvolalo pozitívny dojem, prinášajúci trojtýždňovú radosť na televízne obrazovky. Celkovo na majstrovstvách sveta zvíťazili Španieli. V nervy drásajúcom finále zdolali Holandsko 1:0 po predĺžení. Svetový šampionát 2010 sa zlatým písmom zapísal do archívov slovenského futbalu a výsledky, ktoré naši futbalisti dosiahli,  bude ťažké prekonať v najbližších rokoch. Pamätné komentáre Marcela Merčiaka dodnes mnohým ľuďom prinášajú zimomriavky a slzy šťastia.

Ako si na MS vo futbale 2010 spomínate vy?

Zdroj titulného obrázku: Instagram/futbaltour_sk