pondelok, 27 júna, 2022

Toto sú slovenské metalové kapely, ktoré poznajú aj v zahraničí!

-

-REKLAMA-

Slovenské metalové kapely

Preraziť za našimi hranicami so svojimi produktmi je ťažké. Dôvodom je hlavne vysoká konkurencia a vysoké nároky na kvalitu. To sa týka aj metalovej muziky. Do dnešných dní sa žiadnej slovenskej kapele nepodarilo výrazne uspieť v zahraničí. Napriek tomu máme u nás muzikantov, ktorí sa k tomu približujú. Dôkazom je aj týchto 6 kapiel. Toto sú naše najúspešnejšie slovenské metalové kapely!

Within Silence

Within Silence je známa košická formácia, hrajúca melodickú odnož metalu. Vznikli v r. 2014, ich albumy vydáva Ulterium Records, známe švédske vydavateľstvo, ktoré sa zameriava na tzv. kresťanskú odnož metalu.

-REKLAMA-

O nadviazaní spolupráce gitarista Richard Germánus povedal:

,,V roku 2013 sme hrali na košickej akcii zvanej Call for Eternity, kde vystúpili ako headliner americkí Theocracy (Ulterium Records) v rámci svojho európskeho turné. Vďaka tomuto koncertu sme získali kontakt na vydavateľstvo, kde sme neskôr poslali náš album a podarilo sa.“

V roku 2015 vydali debut Gallery of Life. Jeho nasledovník Return from the Shadows uzrel svetlo sveta v r. 2017.

-REKLAMA-

Mohli ste ich vidieť na veľkých festivaloch (Rock pod Kameňom, Topfest), no viackrát koncertovali aj v Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku, Nórsku, Maďarsku, Českej republike…

Signum Regis

Títo Senčania sú žánrovo podobní Within Silence. Dlhý čas vydávali pod rovnakým labelom.

Vznikli v r. 2007, pôvodne ako štúdiový projekt basáka Vindex – Ronnieho Königa. Prvé dva albumy (rovnomenný 2008, The Eyes of Power 2010) s nimi naspieval švédsky spevák Göran Edman (známy napr. zo spolupráce s Yngwiem Malmsteenom).

Koncepčnú platňu Exodus z 2013 (hlavnou témou je rovnomenná biblická kniha) nahrali s rôznymi spevákmi G. Edman, Thomas Winkler (ex Gloryhammer), M. Smith (Theocracy) a spolupracoval na nej aj Slovák Mayo Petranin (Castaway, ex One Second Hotel), ktorý sa na dlhšiu dobu stal ich plnohodnotným spevákom.

Signum Regis tak nadobudli charakter plnohodnotnej kapely. Spolu vystúpili napr. v Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Českej republike…

V roku 2018 Mayo Signum Regis opustil. Jeho náhradníkom sa stal Brazílčan Jota Fortinho. Momentálne makajú na novom albume s jeho spevom.

Gitarista Filip Koluš povedal pre český magazín metalforever.info:

,,Najviac nám asi chýba živé hranie, ale rozhodne nespíme, makáme v štúdiu ako snáď nikdy predtým a fanúšikovia sa môžu tešiť na kopec noviniek, ktoré chystáme. Okrem nového albumu máme pripravené aj ďalšie špeciality”

Etterna

Formácia Etterna pochádza z Prešova. Od svojho vzniku v r. 2016 si tam vybudovala silné postavenie. Debutový počin Chaotic uzrel svetlo sveta v 2018-tom a o jeho vydanie sa postaralo americké vydavateľstvo Sliptrick Records.

Natočili k nemu viacero klipov. V jednom z nich (konkrétne k skladbe Desert Ruins) si zahral aj známy Robo Mikla.

18. marca 2019 vystúpili v Moskve ako hosť fínskej bandy Battle Beast. Tá v tej dobe išla veľké turné No More Hollywood Endings na propagáciu ich rovnomenného albumu

Abstract

Metal bez spevu? Prečo nie. Od roku 1995 existuje v Banskej Bystrici zoskupenie Abstract. Chlapci okolo gitaristu Petra Lengsfelda, známeho aj ako ,,Lego“ hrajú inštrumentálnu/progresívnu muziku.

Názov Abstract je viac než výstižný.

Od svojho vzniku vydali jedno EP-čko (Symmetry – 2002), tri plnohodnotné albumy (Fragmenthea – 2005,  The Pantomime in Neosolium – 2008, Lightheory – 2014). Poslednou aktivitou bol dokumentárny film Instrumentary, mapujúci 25 ročné pôsobenie tejto kapely. Režisérom bol Adrián Mihálik.

Počas svojho pôsobenia odohrali množstvo podujatí, napr. v Bielorusku, Ukrajine, Rakúsku, Nemecku. V Rusku išli veľké turné a v Srbsku a Rumunsku to bolo minitour. V spomínanom Rumunsku absolvovali minitour dokonca dvakrát.

O výjazde do Rumunska natočili aj minidokument:

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Novinky z hudobného sveta USA #2! Čo sa udialo za posledný týždeň?

Galadriel

V rovnaký rok ako Abstract sa v Bratislave zrodilo zoskupenie Galadriel. Zakladajúcim členom je basák a vokalista Dodo Ďatel. Mikrofón obsluhuje šarmantná Soňa Ďatel zvaná ,,Witch“. Spolu produkujú takú temnejšiu odnož metalu.

Debut Empire of Emptiness vypustili na svet v 1997-mom. O vydanie sa postaralo anglické vydavateľstvo Unknown Territory.

Od svojho založenia vstúpili v rôznych krajinách – Slovinsko, Rakúsko, Nemecko, Estónsko, Bulharsko, Belgicko, Poľsko a taktiež aj v ,,zemi zasľúbenej“ – Rumunsku.

Okrem iného ste ich mohli vidieť aj v markízackej kuchárskej show Bez Servítky, kde taktiež robili koláč – ,,Lenivý metalista”.

Poetry in Telegrams

Poetry in Telegrams vlastne nie je klasická kapela, je to skôr štúdiový projekt. No aj tak robí dobré meno Slovensku v zahraničí.

V r. 2013 ho založil Seničan Johny Štefeček. Zatiaľ vydal 5 EP-čiek (minialbumy) a chystá piaty. Muzika by sa dala charakterizovať ako alternatívny rock/metal.

Na všetkých nahrávkach spolupracovali známi muzikanti, napr. Rakúšan Thomas Lang (Paul Gilbert, Bonnie Tyler), Nemec Marco Minnemann (Kreator, Joe Satriany), Brit Paul Ortiz (Chimp Spanner), Nemec Roland Grapow (Masterplan, ex-Helloween), Američan Gil Sharone (ex- Marilyn Manson, Dillinger Escape Plan) a Nór Jørgen Munkeby (Emperor, Ihsahn).

EP Melancholy a I, Koheleth boli nominované na ceny Radio_Head Awards, obe v kategórii album roka Hard & Heavy.

Poznáte tieto slovenské metalové kapely? Ktorá vás baví najviac?

Zdroj titulného obrázka: hudbakrestanu.cz

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img