pondelok, 16 mája, 2022

Tip na film: Mauritánec – Film o súde bez súdu!

-

-REKLAMA-

Mauritánec

Máme tu pre vás tip na film Mauritánec. Ten zachytáva skutočný príbeh Mohamedu Oulda Slahiho, ktorý bol zajatý americkou vládou a bez obvinenia či súdu bol väznený 14 rokov v Guantanamo Bay. Keď už Slahi stráca nádej nachádza nečakaných spojencov v podobe obhajkýň Nancy Hollanderovej a Teri Duncanovej. Proti ním stojí nekompromisný vojenský žalobca plukovník Stuart Couch. Výsledkom ich právnej bitky sú napokon absolútne šokujúce odhalenia.

Asi tak by sme mohli stručne popísať tento zaujímavý filmový počin. Keď si však pozriete stránku ČSFD nájdete zmiešané komentáre a pomerne nízke hodnotenie (v čase písania článku 66%). Poďme si trocha detailnejšie rozobrať prečo tomu tak je a prečo by ste aj napriek tomu mali dať filmu šancu!

Film s hviezdami bez hviezd

-REKLAMA-

Mauritánec je nabitý skutočne dobrým castingom. Dvojicu advokátok Nancy Hollanderovú a Teri Duncanovú hrajú Judie Foster (Mlčanie jahniac) a Shailene Woodley (Divergencia). V role plukovníka Stuarta Coucha uvidíte Benedicta Cumberbatcha (Dr. Strange) a taktiež vám do oka môže padnúť menšia postava agenta CIA ktorého hrá Zachary Levi (Shazam!).

Zdroj: csfd.sk

Zdá sa, že by malo ísť o nadupanú drámu zo súdneho prostredia podobnú vynikajúcim filmom ako Chicagsky tribunál, Philadelphia či Pár správnych chlapov. V skutočnosti to tak ale nie je i keď príbeh by na to predpoklady mal. Všetci spomínaní veľkí herci totiž vo výsledku hrajú druhé husle.

Keby vo filme hrali menej známi herci asi by ste to ani nepostrehli. Takto vám môže prísť, že ich potenciál ostal nevyužitý. Na druhú stranu sa hovorí, že neexistujú malé role len malí herci. Tiež to môže byť pravda, čím nijako nechceme tvrdiť, že by spomínané hviezdy odvádzali zlú prácu. Naopak. Pristihnete sa, že by ste ich chceli vidieť viac a hlbšie rozpitvané ich charaktery.

Zdroj: csfd.sk
-REKLAMA-

O tom však film nie je a asi ani nemal byť. Celý film stojí a padá na postave Mohamedu Slahiho (nie Mohameda! Nejedná sa o preklep ale o skutočné moslimské meno) stvárneného Taharom Rahim. A tým pádom stojí a padá na jeho hereckom výkone. Pomerne neznámi herec sa snaží, čo mu sily stačia a nepochybne predvádza úctyhodný výkon. Na to ale aby utiahol dvojhodinový film úplne nestačí.

Film o súde bez súdu

Podobne ako v predchádzajúcej časti článku aj tu môže dôjsť k rovnakému sklamaniu ako pri nevyužití skvelého obsadenia. Očakávate film o súdnom procese plný dramatických výpovedí a neskutočných právnických prejavov. Nič však z tohto vo filme nie je. Iba jeden pomerne krátky prejav Slahiho pred súdom. A to je všetko.

Zdroj: csfd.sk
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ktoré vojnové filmy z roku 2020 zaujali najviac? Tu je náš zoznam!

Prečo si film Mauritánec aj tak pozrieť?

Z doteraz povedaného by sa mohlo zdať, že film sa neoplatí pozrieť. Opak je však pravdou! Tento článok má byť skôr osvetou a vyjasnením patričných vecí. Totiž aby ste k filmu Mauritánec nesadali s mylnými očakávaniami ktoré sa nenaplnia.

Čím je teda Mauritánec? Nie je to film s hviezdnym obsadením i keď v ňom hrajú hviezdni herci. Nie je to film o súdnom procese i keď v ňom ide o vinu či nevinu. V skutočnosti je to skoro až psychologická dráma kafkovského tipu.

Ukazuje utrpenie muža ktorý sa kvôli niekoľkým náhodám a pár nie úplne šťastným rozhodnutiam ocitol na dlhých 14 rokov za mrežami kde bol mučený fyzicky aj psychicky. Mauritánec je o tom, ako tento šialený svet dokáže ublížiť dobrému človeku len pre to, že sa ocitol v zlom čase na zlom mieste. Hovorí o nádeji a o túžbe po slobode a o tom, čo je v živote skutočne dôležité.

Mauritánec je tip na film pre vás od nás. Len s upozornením, aby ste sa naň nedívali ako na blockbuster či trhák, ale ako na komornú drámu. Tento film si zaslúži vašu pozornosť a hodnotenie na úrovni minimálne 7/10. Tak keď si ho po prečítaní tohto článku pozriete (nájdete ho aj na Netflixe) a oceníte to o čom tu píšem, boostnite ho trocha na CSFD 😊

Ak máte radi životopisné filmy určite sa pozrite aj na náš článok o King Richardovi v hlavnej úlohe s Willom Smithom!

Zdroj titulného obrázka: fanart.tv

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img