Táles z Milétu: Prvý filozof v dejinách – Čo to všetko znamená?

-

Novinky

Táles z Milétu

Toto je príbeh z dávnych čias. Z čias mýtov a legiend keď boli starí bohovia malicherní a krutí a zoslali na ľudstvo osud utrpenia. Len jeden človek sa odvážil vzoprieť ich moci. Táles.

Táles mal silu dovtedy nevídanú. Silu hľadať vo svete rozumné vysvetlenia javov bez nutnosti odvolávať sa na bohov. Putoval po zemi a zápasil s problémami ako vysvetliť zemetrasenie či predvídať zatmenie slnka po až zlomyseľné pýtanie sa v čom spočíva jednota sveta.

Asi takto by sme mohli uviesť jedného z najvýznamnejších ľudí v dejinách ľudstva o ktorom si možno nikdy nepočul.

Prvý filozof v dejinách

V pradávnych dobách približne v 8 až 6 storočí pred naším letopočtom národy žijúce na gréckom polostrove postupne vytvorili skupinu mestských štátov, vypracovali alfabetický systém písma a položili základy toho čo dnes označujeme ako západnú filozofiu.

Kým staršie kultúry sa pri vysvetľovaní javov vonkajšieho sveta opierali o náboženské mýty objavil sa nový typ mysliteľa ktorý sa snažil nájsť prirodzené a rozumné vysvetlenia nezaťažené mytologickými predstavami o svete. Bol ním Táles z Milétu.

Jeho spisy sa nezachovali ale vieme, že dobre ovládal geometriu a astronómiu. Toto praktické nastavenie uvažovania ho priviedlo k presvedčeniu, že udalosti vo svete nespôsobujú nadprirodzené zásahy bohov ale majú svoje prirodzené príčiny, ktoré možno odhaliť pozorovaním a pochopiť rozumom.

Aby Táles dokázal svoje teórie musel stanoviť východiskový princíp na základe ktorého by mohol pracovať. Preto si položil otázku – Z čoho vznikol vesmír?

Myšlienku, že všetko na svete možno nakoniec previesť na jednu substanciu prvý raz rozpracoval práve on.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Smrtiace vírusy: Najhoršie choroby v dejinách ľudstva!

Čo to všetko znamená?

Detailnejší rozbor všetkého spomenutého nájdeš v nasledujúcom videu. Preto sa pohodlne usaď a vychutnaj si ho.

Ak sa chceš dozvedieť viac o filozofií navštív kanál Čo to všetko znamená.

Ak ťa zaujíma spojenie filmov a filozofie určite si pozri článok o Scarlet Witch a jej knihe hriechu.

Pre viac navštív instagram jochanan_for_fun

Ďalšie novinky

Populárne