Darovanie krvi? Nemocnice hlásia nedostatok dobrovoľníkov!

-

Novinky

Tekutina hodná zlata

O krvi sa často hovorí ako o najvzácnejšej tekutine na svete. Každému z nás prúdi v žilách, presúva kyslík a všetky potrebné živiny do celého nášho organizmu. Vďaka nej dýchame, jeme, smejeme sa. Potrebná je pre všetkých ľudí rovnako a robí z nás rovnocenné ľudské bytosti. Niekedy jej však potrebujeme viacej a jej darovaním môžeme zachraňovať životy. Aké je však pozadie darcovstva a kedy výraz „darovanie krvi“ vznikol?

darovanie krvi
Zdroj: firstpost.com

Darovanie krvi počas histórie

História v sebe niekedy ukrýva zvláštne praktiky a metódy. Ešte pred naším letopočtom ľudia praktizovali tzv. púšťanie žilou. Verili, že choroba sa nachádza v krvi, a preto ju treba oslabiť tak, že krv vypustia. Našťastie, počas histórie sme si uvedomili podstatnosť tejto životodarnej tekutiny a na základe pozorovaní sme zistili, aká podstatná krv pre život je a aké devastujúce účinky môže jej nadmerná strata znamenať. Prvá transfúzia krvi bola prevedená v 17. storočí na psoch.

o 150 rokov neskôr prišlo k prvej transfúzii krvi u ľudí. Napriek tomu bol však tento zákrok veľmi riskantný a častokrát aj smrteľný, keďže sa spojila tepna darcu a žila príjemcu. Až začiatkom 19. storočia český psychiater Jan Janský upozornil na to, že existujú 4 krvné skupiny (A, B, AB, 0) a nie 3, ako sa pôvodne myslelo. O pár rokov neskôr sa začala krv konzervovať do plastických vakov a takto sa výrazne zvýšila životnosť darovanej krvi. Vykonávanie odberu krvi bolo u nás praktizované cez Červený kríž, ktorý odbery vykonáva dodnes prostredníctvom na to určených odberných staníc.

krv
Zdroj: forbes.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Sexuálny styk s delfínmi a psychedeliká? Tak dopadol jeden z najdivnejších experimentov!

Daruj krv, zachráň život

Vedeli ste, že odberom jedného vaku krvi viete zachrániť až 5 ľudských životov? Napriek tomu však v nemocniciach hlásia nedostatok darcov. Aby ste sa vášho možno prvého odberu nebáli, priblížim vám ho. Deň pred odberom je dôležité vypiť aspoň 2 litre tekutín. V deň odberu sa môžete (a vlastne aj musíte) najesť (prosím, nie slanina na raňajky) a šup do najbližšieho odberného miesta. Tu vyplníte dotazník, na základe ktorého vás zaregistrujú a odoberú vzorku krvi, či ste spôsobilí na jej darovanie.

Ak je všetko v poriadku, milý pán doktor alebo pani doktorka vám zmeria tlak a ide sa na to! Ľudské telo má v sebe asi 5 litrov krvi, ak ste muž odoberú vám cca 450 ml, ak žena cca 420 ml. Takže nebojte, prežijete. Samotný proces odberu trvá asi 10 minút – to znamená, že stihnete aj kávičku s kamoškou. No a za odmenu dostanete keksík, bagetu, kávu či čaj. Och a aby som nezabudla – výborný pocit!

darovanie krvi
Zdroj: wellthy.care

Darovanie krvi predsa len nie je náročný proces, no je nesmierne potrebný pre správne fungovanie nemocníc, ktoré aj s tvojou krvou môžu zachrániť život. Tak to skús a možno práve ty budeš držiteľom Janského plakety. A ak chceš vedieť viac, klikni na www.ntssr.sk

Daruješ? Alebo sa chystáš? Daj nám vedieť, aké boli tvoje prvé pocity!

Ďalšie novinky

Populárne