Na západe nič nové – Čo to všetko znamená?

-

Novinky

Na západe nič nové

Netflix zadaptoval literárnu klasiku Na západe nič nové, ktorú napísal Erich Maria Remarque. V tomto článku si detailne rozoberieme skrytú filozofiu pod povrchom tohto diela.

V roku 1914 odchádza študent Paul Baumer dobrovoľne a nadšene do armády. Čoskoro je vyslaný na západný front a je nútený zabíjať a postupne sa ho zmocňuje hnus a odpor. Prežíva v neľudských podmienkach a každý deň čelí možnej smrti. Hrôza vojnovej mašinérie ho postupne rozkladá z vnútra. Tento príbeh vychádza zo strašnej skúsenosti ktorú si z vojny odniesol Erich Maria Remarque.

Ten po vypuknutí prvej svetovej bol povolaný k vojsku a v roku 1916 narukoval. Bol pridelený k 78. pechotnému regimentu. Bojoval na západnom fronte a v boji bol zranený črepinami z granátu na ľavej nohe, pravom ramene a krku. Koncom roka 1917 bol prepustený z vojenskej nemocnice a vrátil sa k svojej jednotke. Než bol však opäť poslaný na západ Nemecko podpísalo prímerie. Erich sa napokon stal nekompromisným antifašistom, antimilitaristom a humanistom. Po vojne sa rozhodol napísať knihu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Zabiják: První trailer na očekávaný film s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli!

Skúsenosť s vojnou

Erich Maria Remarque nebol však jediný, ktorý si prešiel peklom vojny. V rôznych častiach Európy v zákopoch ale i na mori bojovali aj ďalší. Ich vojna taktiež zmenila. Každého však inak. A títo jedinci následne ovplyvnili celý svet.

Kto boli títo ľudia? A prečo mali tak diametrálne odlišné zážitky? Ako je možné, že jedna a tá istá udalosť dokáže tak rôznorodo pôsobiť? 

Čo to všetko znamená?

Detailnejší rozbor všetkého spomenutého nájdeš v nasledujúcom videu. Preto sa pohodlne usaď a vychutnaj si ho.

Ak sa chceš dozvedieť viac o filozofií navštív kanál Čo to všetko znamená.

Poprípade si prečítaj článok o prvom filozofovi v dejinách TU.
Pre viac navštív instagram jochanan_for_fun

Ďalšie novinky

Populárne