Tip na film: Kód Enigmy – Tragický príbeh hrdinu!

-

Novinky

Tip na film: Kód Enigmy

Udalosti ako Stalingrad, Deň D, SNP mnohí poznáte. No jedna z oblasti druhej svetovej vojny je tak trochu opomínaná. A to nemecká šifra Enigma. V roku 1943 sa ju podarilo prelomiť britským kryptoanalitikom Bletchley Parku. Medzi ľudí, ktorí mali na tom najväčšie zásluhy, patril Alan Turing. V r. 2014 bol jeho tragický osud zachytený vo filme Kód Enigmy (originálny názov The Imitation Game).  Predlohou bola kniha Andrewa Hodgea.

imitation game kód enigmy
Zdroj: theguardian.com

Historický kontext

Už v r. 1918 sa v Nemecku objavovali prvé rotorové šifrovacie stroje. O pár rokov neskôr firma Chiffriermaschinen AG vyvinula nový šifrovací prístroj s názvom Enigma.

Vďaka jeho komplexnosti mnohí odborníci ho považovali za neprelomiteľný. Samotné prelomenie pomohlo Britom vyhrať druhú svetovú vojnu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Festival 4 živly prinesie aj premiéry slovenských filmov! Čo čakať?

Dej filmu Kód Enigmy

Film Kód Enigmy zobrazuje tri dejové línie – A. Turing na škole, druhá svetová vojna, obdobie po vojne. Hlavný hrdina je veľmi zložitá osobnosť. Geniálny matematik, nevie vychádzať s ľuďmi a zároveň tají svoju sexuálnu orientáciu. Popri tom musí riešiť ťažké morálne otázky.

Trochu som sa obával, či toľko dejových línii nebude pre diváka mätúcich. Hneď v prvých minútach sa všetky obavy rozplynuli. Príbeh je dostatočne jasný a zároveň dostatočne pútavo zachytený. Od začiatku nebudete vedieť od filmu odtrhnúť oči. Pre pochopenie kontextu nechýbajú dobové zábery, čo sa dialo počas vojny.

Zároveň všetci herci skvelo zvládajú svoje úlohy. Technickému spracovaniu nie je tiež čo vytknúť.

Záverečné zhodnotenie

Film Kod Enigmy si zamilujú  aj ľudia, ktorí matematiku (poprípade počítače) nikdy nemali radi.

Ako hodnotíte film vy? Páčil sa vám?

Zdroj titulného obrázka: wikipedia.org

Ďalšie novinky

Populárne