štvrtok, 5 augusta, 2021

Marián Hossa bol zaradený do Siene slávy NHL! Ktorý Slovák ho bude nasledovať?

-

-REKLAMA-

Marián Hossa v Sieni slávy NHL

1514 zápasov v NHL, 577 gólov, 706 asistencií a k tomu 3-krát Stanley Cup. Taká bola kariéra jedného z najlepších slovenských hokejistov, ktorý ju bol kvôli zdravotným problémom nútený ukončiť predčasne. Dnes už je vo veku 41 rokov bývalé krídlo Pavla Datsyuka, Sidneyho Crosbyho či Jonathana Toewsa na zaslúženom hokejovom dôchodku a zároveň rodičom na plný úväzok. Nedávno sa mu ušlo obrovskej pocty. Marián Hossa bol zaradený do Siene slávy NHL.

Hossa bol zaradený do Siene slávy
Zdroj: nhl.com

Tŕnistá cesta až na vrchol

-REKLAMA-

Hokejový sen Mariána Hossu sa začínal písať na sídlisku v Trenčíne, kedy bol pouličný hokej na dennom poriadku. Jeho láska k hokeju prekvitala až natoľko, že sa v 18. rokoch vypracoval na ťahúňa trenčianskeho A-tímu, čím hneď upútal pozornosť tímov z NHL. Výkony šikovného ľaváka ocenila Ottawa Senators, keď sa ho v roku 1997 rozhodla draftovať z celkového 12. miesta.

Následne sa s víziou preraziť do najlepšej hokejovej ligy sveta presunul do kanadskej juniorky. Medzi svojimi vrstevníkmi vyčnieval, a tak nebolo na čo čakať. Ešte v tejto sezóne dostal možnosť v 7 stretnutiach v drese Ottawy. V tej dobe bol rád aj za tie, no to ešte netušil, koľko ich pribudne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nyjah Huston: Novodobá legenda skateboardingu?

-REKLAMA-

Od ďalšej sezóny neodohral ani jeden juniorský zápas a každým rokom sa s číslom 81 v drese Senátorov zlepšoval. Fanúšikovia si všímali hlavne jeho schopnosť hrať dokonalú obojstrannú hru. Dôrazný v útoku aj v obrane. Táto veľmi žiadaná črta prinútila organizáciu Atlanty Trashers vzdať sa svojho ostrostrelca Dannyho Heatleyho práve v prospech vtedy 26-ročného Slováka. S Atlantou však po boku Kovalčuka za 3 sezóny odohral len 4 zápasy v play-off a ešte v priebehu tretej prišlo vykúpenie v podobe ďalšej výmeny, tentokrát do Pittsburghu Penguins. A práve tento prestup odštartoval príbeh ako na hojdačke.

Zdroj: isport.blesk.cz

Hokejový príbeh ako na hojdačke

Marián si s partiou okolo Crosbyho či Malkina výborne sadol, z čoho vznikla spanilá jazda až do finále bojov o Stanley Cup, kde však Tučniaci tesne podľahli Detroitu Red Wings. Po vyhrotenej sezóne mu zazvonil mobil, z ktorého zaznela veta “Bol si vymenený, ideš do Detroitu”. Obdobie ako na hojdačke pokračovalo, no ani zďaleka nekončilo. S novým tímom, ktorého kapitánom bol hviezdny Datsyuk sa hneď v prvej sezóne dostal do finále. Do finále, v ktorom Red Wings narazili znova na Pittsburgh. Séria bola ešte vyrovnanejšia ako rok predtým a na rade bol rozhodujúci siedmy zápas. V ňom Detroit prehral o gól a z víťazstva sa radovali Tučniaci.

Tento nešťastný moment spravil z Mariána Hossu obrovského smoliara a zdalo sa, že Stanley Cup mu proste nie je súdený. Po sezóne mal na stole viacero vážnych ponúk a zvažoval budúcnosť. Edmonton ponúkol 80 miliónov na 10 rokov, no Marián uprednostnil srdce a túžbu získať Stanley Cup. Nakoniec podpísal lacnejší kontrakt s Chicagom Blackhawks na 12 rokov.

3 Stanley Cupy

To sa ukázalo ako najlepšie možné rozhodnutie z hľadiska hráča aj manažmentu Chicaga. Vtedy skúsenejší nastúpil ako 31-ročný do finále už po tretíkrát za sebou a to v drese 3 rozličných tímov, čo je v NHL úplný unikát. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a Mariánovi Hossovi sa v roku 2010 do tretice podarilo vyhrať vytúžený Stanley Cup. Tak zneli titulky nejedných amerických novín. Bol to len začiatok znovuzrodenia Chicaga, ktoré čakalo na Stanley Cup 49 rokov. V nasledujúcich 4 sezónach sa Blackhawks so Stanley Cupu radovali ešte 2-krát (2013 & 2015) a Mariánovi Hossovi sa vrátilo všetko, čo mu hokejová šťastena predtým vzala.

Hossa bol zaradený do Siene slávy
Zdroj: sk.pinterest.com

V sezóne 2016-2017 odohral svoj úplne posledný zápas pre pretrvávajúce kožné problémy. Hoci bol po ďalšej sezóne vymenený do Arizony, kde mu stále beží kontrakt, tak ešte pred 2 rokmi oznámil definitívny koniec kariéry.

Za svoj najkrajší moment kariéry označil moment prevzatia Stanley Cupu z rúk kapitána Jonathana Toewsa pri zisku prvej trofeje v roku 2010.

Momentálne žije na Slovensku, kde sa stará o 2 dcéry. Vyjadril sa, že po vypršaní kontraktu s Arizonou by znova rád nadviazal spoluprácu s Chicagom Blackhawks. Samozrejme už nie ako hráč.

Po boku legiend

V Sieni slávy sa nachádzajú len legendárne mená NHL na čele s tými najlepšími. Marián Hossa je po Stanovi Mikitovi a Petrovi Šťastnému tretím Slovákom, ktorému sa tam podarilo dostať. Spolu s ním si miesto v Siene slávy vyslúžil aj Kanaďan Jarome Iginla. Oboch zvolili len 3 roky po ich poslednom zápase, čo je veľmi rýchle vzhľadom na to, že hráči na to väčšinou čakajú aj 10-20 rokov. Do úvahy pritom pripadali aj bývalé hviezdy ako Gončar, Eliáš či Alfredsson.

Kto zo Slovákov môže byť ďalší?

Na otázku, kto by sa mohol stať ďalším Slovákom v Sieni slávy Hossa odpovedal jednoznačne. Podľa jeho slov ho bude nasledovať Zdeno Chára, ktorý bol kapitánom Bostonu Bruins už v 14. sezóne za sebou. V NHL odohral 1553 zápasov so ziskom 656 bodov. Ak by sa naplnila táto prognóza, Chára by bol druhým Trenčanom v Siene slávy NHL.

Hossa bol zaradený do Siene slávy
Zdroj: hokejtour.sk

Čo hovoríte na to, že Marián Hossa bol zaradený do Siene slávy? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať aj článok o ďalšom tíme v NHL.

Zdroje: eliteprospects.com, nhl.com, cbssports.com, nbcsports.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img