Existuje deviata planéta slnečnej sústavy?

-

Novinky

Existuje deviata planéta?

Nibiru alebo Planéta X. Aj tak sa hovorí potenciálnemu svetu, ktorý by mohol obiehať okolo nášho Slnka ako deviaty v poradí. Už dlho sa o ňom vedú debaty a každoročne núti vedcov urobiť o krok viac k jeho objaveniu. Nájdenie potenciálneho náhradníka Pluta nie je len hocijakou fantasmagóriou, ale reálnou možnosťou. Vedci pred pár rokmi našli niečo, čo mohlo prezradiť jej prítomnosť ďaleko za Neptúnom. Ako sme na tom teraz? Existuje naozaj deviata planéta slnečnej sústavy alebo nie?

Čo zatiaľ vieme

Dňa 20. januára 2016 vedci oznámili možno prelomový objav. Dvojica Mike Brown a Konstantin Batygin objavila zvláštne správanie skupiny 6 objektov v Kuiperovom páse (oblasť za Neptúnom). Všetky totižto okolo Slnka obiehajú v rovnakom smere a s o 30 stupňov nižšie naklonenou dráhou ako všetkých 8 planét. Najpravdepodobnejším vysvetlením ostáva, že tieto objekty svojou gravitáciou ovplyvňuje neznámy objekt. A nie hocijaký. Má ísť o teleso 10-krát masívnejšie ako Zem a o niečo menšie ako Neptún. Následne výskumníci vypočítali obežnú dráhu tohoto objektu. Okolo Slnka má obiehať v zvláštnej eliptickej dráhe v obrovskej vzdialenosti – až 20-krát ďalej od Slnka ako Neptún, najvzdialenejšia planéta od neho. Prvýkrát sa o existencií takéhoto objektu začalo hovoriť v roku 2014, no až objav dvoch výskumníkov sa považuje za aspoň silný nepriamy dôkaz.

Ak tam Planéta 9 naozaj je, jeho vzdialenosť napovedá, že sa bude jednať o zamrznutý svet pravdepodobne plynného obra podobnému Neptúnu a Uránu. Jeden kompletný obeh okolo Slnka by mu trval 1020 tisíc rokov a priemerná povrchová teplota je odhadovaná na približne -226 °C. To je zatiaľ všetko, čo vieme o jeho fyzických parametroch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nesmrteľnosť: Je možné ju vôbec niekedy dosiahnuť?

Ďalším silným dôkazom existencie Planéty X je teória astrofyzičky Elizabeth Baileyovej. Tá hovorí o tom, že hmotná deviata planéta je zodpovedná za mierne naklonenie obežnej dráhy všetkých 8 planét, ktorá je o 6 stupňov posunutá od rovníka Slnka. Planéta 9 by teda nakoniec mohla v našej slnečnej sústave hrať väčšiu úlohu, ako sa zdá. Hoci sa ju ešte nikdy nepodarilo spozorovať, podľa vedcov je jej existencia veľmi pravdepodobná.

Faktom však naďalej ostáva, že planétu nikto nikdy nespatril a nepotvrdil. Samozrejme, to vytvára aj pochybnosti. Kdežto niektorí vedci sú presvedčení o existencii deviatej planéty, niektorí ju zas vylučujú. Správanie skupiny objektov v Kuiperovom páse pripisujú Neptúnu, ktorý sa po svojom vzniku od Slnka vzďaľoval a cestou svojou gravitáciou ovplyvnil dráhu objektov.

existuje deviata planéta
Zdroj: Youtube.com/Astrum

Prečo ju proste nenájdeme?

Laikovi zvyčajne hneď nenapadne základná otázka. Vieme detekovať aj vznikajúce exoplanéty vzdialené stovky sveteľných rokov, prečo teda nemôžeme nájsť jednu v našej sústave? Nie je to také jednoduché. Treba si uvedomiť, že exoplanéty sa detekujú úplne iným spôsobom. Pri pozorovaní hviezdy sa čaká na pravidelný pokles svetla z nej. Pri každom prelete okolo hviezdy ho spôsobuje práve obiehajúca planéta.

Planéty v našej slnečnej sústave môžeme niekedy vidieť aj voľným okom vďaka tomu, že odrážajú svetlo a svietia tak na oblohe. Jedinou planétou, ktorú voľným okom na oblohe neuvidíte je práve Neptún. Jednak za to môže jeho vzdialenosť a to, že je relatívne tmavý a neodráža veľa svetla. Ak teda hľadáme planétu podobnú jemu vzdialenú 20-krát ďalej, hľadáme ihlu v kope sena. Vedci však už pracujú na jej detekovaní. Ak tam naozaj je, tak raz nájdená bude. Nájdenie Planéty 9 nám môže pomôcť zodpovedať niekoľko otázok, ako napríklad odkiaľ pochádza. Existuje šanca, že nevznikla v slnečnej sústave a Slnko ju „ukradlo“ z medzihviezdneho priestoru. V poslednej dobe sa vedci však prikláňajú k tomu, že predsa len pochádza od nás.

Čo na to vy? Myslíte, že je tam?

Zdroje: universetoday.com, space.com
Zdroj titulného obrázka: Youtube.com/Astrum

Ďalšie novinky

Populárne