štvrtok, 6 mája, 2021

Skrýva hviezdny systém Alfa Centauri ďalšie veľké prekvapenie?

-

Systém Alfa Centauri

Hviezdny systém Alfa Centauri, známy ako najbližší k nám, by mohol byť domovom ďalšej planéty. Doposiaľ boli v sústave vzdialenej len 4,37 svetelných rokov potvrdené 2 svety, z ktorých jeden sa nachádza v obývateľnej zóne. Najnovšie štúdia naznačili možnú existenciu ďalšieho kandidáta na hostenie podmienok na život. Je tam však vôbec?

Systém Alfa Centauri
Zdroj: earthsky.org

Trojhviezda

-REKLAMA-

Systém Alfa Centauri je trochu iný, než na čo sme z pohľadu na našu oblohu zvyknutí. Pri pohľade na ňu z planéty v danom systéme by ste sa totiž nepozerali na jednu hviezdu, ale hneď 3. Ide o takzvanú trojhviezdu. Hviezdy Alfa Centauri A a Alfa Centauri B tvoria binárny pár, sú k sebe tak blízko, že sa gravitačne ovplyvňujú a obiehajú okolo seba. Patrí k ním aj Proxima Centauri, ktorá je trochu ďalej. Na oblohe ich vidíme ako jednu žiarivú bodku v súhvezdí Kentaura.

Planéta obiehajúca Alfa Centauri A?

V roku 2016 sa vedcom podarilo identifikovať planétu pri Proxime Centauri. Pomenovaná bola ako Proxima b a je vôbec najbližšou exoplanétou k Zemi. Okrem toho je kamenná a taktiež v obývateľnej zóne svojej hviezdy, takže ide pochopiteľne o jedno z najsledovanejších miest spájaným s mimozemským životom. Takáto planéta hneď “pod nosom” je v celku príjemná náhoda, avšak ako sa neskôr ukázalo, život, aký tam poznáme, by s najväčšou pravdepodobnosťou nebol možný.

Systém Alfa Centauri
Zdroj: youtube.com

-REKLAMA-

Proxima Centauri je červený trpaslík. Takýto druh hviezd vyžaruje menej svetla, ale oveľa viac nebezpečného žiarenia a radiácie, ktorá by aspoň pre ľudí mala fatálne následky. Neskôr bola v systéme detegovaná aj druhá planéta, Proxima c, ktorá sa nachádza ďalej, mimo obývateľnej zóny.
Viac si o Proxime b môžete prečítať tu.

Binárna dvojička Alfa Centauri A a B už sú však hviezdy rovnakého typu ako naše Slnko. Na základe nových štúdií a výsledkov projektu NEAR (Near Earths in the Alpha Cen Region) by okolo Alfy Centauri A mohla obiehať planéta, a to rovno v obývateľnej zóne. Vedci zbierali dáta vďaka teleskopu VLT v Čile aj s novými vylepšeniami vďaka NEAR. Tie teleskopu umožnili čiastočne zablokovať svetlo hviezdy a ľahšie tak spozorovať tepelné signatúry planét.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Dnes na Marse pristane dlho očakávaný rover Perseverance!

Po dlhej analýze dát z mája a júna roku 2019 sa tímu vedcov podarilo zachytiť tepelnú stopu v obývateľnej zóne. Predbežne ide o objekt asi o veľkosti Neptúnu. Spomínanú hviezdu obieha v podobnej vzdialenosti ako Zem Slnko.

Systém Alfa Centauri
Zdroj: metallicman.com

To, či sa tam planéta naozaj nachádza je však stále nejasné. Pete Klupar, hlavný inžinier organizácie Breakthrough Initiatives, sa vyjadril, že môže ísť aj o asteroid, prach alebo proste len technickú chybu. Potenciálny svet tak nateraz ostáva len kandidátom.

Zdroj: space.com, scientificamerican.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img