piatok, 30 októbra, 2020

Včielka Maja – Aká je budúcnosť tejto celebrity? Včely bojujú o prežitie!

-

Včielka Maja

Každý z nás v detstve pozeral rozprávky. Od takých ako sú Traja kamaráti a Jerry, Včielka Maja a tí odvážni aj Happy Three Friends. Dnes sa však budeme zaoberať práve včielkami. A nie tými animovanými (prepáč, Maja). Včela. Je to malý okrídlený hmyz, ktorý nám opeľuje rastliny a kvietky. Aj vďaka nej máme možnosť zjesť rozmanité druhy ovocia a zeleniny. Napriek tomu dnes včely bojujú o prežitie. Čo všetko za jej úbytkom stojí?

Včielka Maja
Zdroj: metro.co.uk

Vymieranie opeľovačov – prečo včely bojujú o prežitie?

Tzv. „opeľovači“ sú vietor, voda a zvieratá. Netopiere, vtáky, jašterice, ale najmä včely. Tento malý hmyz s nami na planéte „bačuje“ už 80 miliónov rokov. Možno si to ani neuvedomujeme, no nebyť neho, bol by náš tanier veľmi prázdny. Veď len v EÚ je 76 % potravinárskej produkcie závislej od opeľovania. Za posledných 25 rokov však včela bojuje o svoj život. Jej populácia klesla až 5-násobne!

-REKLAMA-

Hlavnou príčinou prečo včely bojujú o prežitie je náš spôsob života a pestovanie plodín. V poľnohospodárskej produkcii ide najmä o vypestovanie čo najväčšieho množstva potravy, aby zasýtila obyvateľov. Vypestovaná paprika či paradajka však nechutí len nám. Takisto ju obľubujú rôzne drobné živočíchy – teda v našom ponímaní „škodci“. Práve kvôli nim sa začali od konca minulého storočia využívať húfne pesticídy. Tie sú pre človeka neškodné, resp. ich dopad je minimálny, avšak pre zvieratká ako je včela sú smrtiacim prostriedkom.

Mŕtve včely
Zdroj: pinterest.com

Pri vymieraní týchto živočíchov však zohráva veľkú úlohu aj to, akým spôsobom sa naša planéta mení. Suchá, extrémne teploty, zmeny klímy. Tak ako aj na nás vplývajú tieto nepriaznivé podmienky, rovnako ba horšie na ne trpia malé a bezbranné živočíchy i rastliny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rýchly život, rýchla móda - Aká je jej daň?

Ako im pomôcť?

15 miliárd. Taký je odhadovaný ročný poľnohospodársky výnos EÚ priamo súvisiaci s opeľovačmi. Je to položka, ktorá robí značnú časť rozpočtu EÚ krajín. Práve preto sa Európska komisia zhodla, že je potrebné spraviť kroky na záchranu opeľovačov. V roku 2018 preto prišiel do platnosti zákon o zákaze používania škodlivých pesticídov. Avšak viacero členských štátov má pri používaní pesticídov výnimku a teda tento zákon vedia obísť. Preto je veľmi dôležité apelovať na sprísnenie legislatívy a vyvolávať  na túto tému diskusiu. Ty ako jednotlivec však môžeš pomôcť jednoducho. Podporovať lokálnych farmárov, ktorí svoje ovocie a zeleninu pestujú v súlade s prírodou bez použitia škodlivých látok, pestovať kvietky či kupovať med od špecializovaných predajcov so zárukou originality.

Tečúci med
Zdroj: nasasuperhrana.si

Včely nám však nepomáhajú iba v potravinárstve. Propolis, materská kašička či vosk. Tento pracant dokáže hádam všetko. Využitie týchto produktov je v kozmetickom priemysle nenahraditeľné. Takisto ako v prírode včielka.

Ktorý včelí produkt máš najradšej? Daj nám vedieť v komentári. 

Zaujímavosť č. 1: Med je tretím najfalšovanejším produktom sveta.

Zaujímavosť č. 2: Včely nikdy nespia. Nie nadarmo sa hovorí „usilovný ako včelička“.

Zdroj: klocher.sk, europarl.europa.eu

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Život a kariéra Brendana Frasera: Čím všetkým si musel prejsť?

Život a kariéra Brendana Frasera Život a kariéra Brendana Frasera bola plná vzostupov, ale aj pádov. Vysoký, atletický s  chlapčenským šarmom a bystrým komickým cítením...

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Aktuálne

The Haunting of Bly Manor: Povedla se Netflixu nová hororová minisérie?

Jaké je The Haunting of Bly Manor? V dnešních společných rychlo názorech jsem zaměřili na minisérii The Haunting of Bly Manor. Ta nabízí spoustu vedlejších...

Druhé hracie kolo Ligy majstrov: O osude Juventusu rozhodol VAR!

Druhé hracie kolo Ligy majstrov Pri hracích kolách Ligy majstrov sme boli zvyknutí na dvojtýždňové prestávky. Kvôli neskorému začiatku sa program najprestížnejšej európskej súťaže nahustil....
- Advertisement -