štvrtok, 5 augusta, 2021

Valve ohlásilo svoj handheld Steam Deck, štartuje na 419€! Čo ponúkne?

-

-REKLAMA-

Valve predstavuje Steam Deck! Čo je zač?

Spomínate si na tie krásne časy, kedy sme si fičali vo veľkom na Game Boyoch, Nintendách a neskôr na PSPčkách? Nuž, vyzerá tak to, že sa táto éra vracia opäť naspäť. Všetko odštartovalo pár rokov dozadu konzolou Nintendo Switch a neskôr sme počuli o koncepte Alienware UFO. Tentokrát sa na trh dostáva nový hráč. Valve totižto ohlásilo Steam Deck, svoju vlastnú handheld konzolu. Máme sa naozaj na čo tešiť! Čo teda konzola ponúkne a koľko bude stáť?

-REKLAMA-

Valve už v minulosti prinieslo viacero hardvéru z ich dielne. Mali sme tu ich vlastný Steam Controller, k dispozícii bol aj Steam Link a neskôr v spolupráci s firmou HTC aj VR set. Po novom to však bude niečo nové a úplne unikátne, samotná prenosná konzola nesúca názov Steam Deck.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Alienware UFO: seriózna konkurencia pre Switch

Najnovší prírastok do rodiny sľubuje tri základné hodnoty, ktorými sú výkon, pohodlie a prispôsobivosť. Zahrať si na zariadení budete môcť hry z vašej klasickej Steam knižnice. Áno, bežať by mali aj najnovšie AAA tituly a údajne veľmi pekne. Pôžitok z hrania dopĺňa podľa všetkého maximálne komfortné ovládanie Steam Decku. A nakoniec je samotná prispôsobivosť. Zariadenie budete môcť hodiť na veľkú obrazovku, pripojiť si rôzne príslušenostvo a vraj robiť to, čo by ste bežne robili na vašom počítači.

Výkon záleží od verzie

-REKLAMA-

Samotný výkon zabezpečuje procesor a grafika od AMD vo forme APU. Systém beží vďaka 16 GB RAM. Pokiaľ ide o úložný priestor, tak ten sa odlišuje v závislosti od verzie. Na výber sú tri možnosti, začínajúc od 64 GB až po 512 GB. Zatiaľ, čo v prípade 64 GB ide čisto o eMMC, a teda pamäťovú kartu, vo vyšších verziách sa bavíme o NVMe SSD diskoch. Nemusíte sa však báť, k dispozícii je vo všetkých verziách aj vysokorýchlostný slot pre microSD karty.

Steam Deck ponúkne 7-palcovú LCD obrazovku v rozlíšení 1200×800 v pomere 16:10. Bavíme sa teda o niečo väčšom zariadení v porovnaní s Nintendom Switch. Okrem toho dostaneme svietivosť 400 nitov pri obnovovacej frekvencii 60Hz.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Podľa EA je označenie "Gamer" zastaralé a absolútne zbytočné

Bežná konektivita

V rámci kontektivity nás čaká klasicky Bluetooth 5.0 s podporou pre ovládače, príslušenstvo a audio. Internetové pripojenie fičí cez Dualband Wi-Fi radio s 2.4GhZ, prípadne 5.0GhZ.

Audio sa ponesie v Stereo kanáloch so zabudovaným DSP čipom pre ten najlepší audio zážitok a dvoma zabudovanými mikrofónmi. Zapojenie je buďto formou klasického 3.5mm jack portu alebo skrz Display Port a bezdrátovo cez Bluetooth.

Dostupné je zapojenie USB-C s Display Portom 1.4 s alternatívnym módom pre podporu až do 8K pri 60Hz alebo 4K pri 120Hz.

Dimenzie zariadenia sú 298mm x 117mm x 49mm. Steam Deck bude vážiť približne 669 gramov. Bude tak výrazne ťažší než Nintendo Switch. Konzola bude bežať na operačnom systéme SteamOS 3.0. Steam Deck bude poháňať batéria s kapacitou 40Whr, sľubuje 2-8 hodín hracieho času. Nabíjačka je v podobe 3.2 USB-C zdroja. Celý zoznam technických špecifikácii nájdete na tomto odkaze.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Hra Valorant bude mať sledovaný voice chat! Prečo?

Využitie nie len na hranie

Valve svoj produkt promuje taktiež ako klasický počítač. Na Steam Decku nemusíte len hrať hry. Stiahnuť si môžete rôzne počítačový softvér určený, či už na prácu alebo zábavu. Môžeme pozerať vaše obľúbené streamy alebo si jednoducho len prezerať veci vo vašom internetovom prehliadači. Stiahnuť si budete môcť dokonca aj iné, konkurenčné platformy (Origin, Ubisoft Connect…).

Cena sa bude líšiť v závislosti od verzie

Valve Steam Deck
Zdroj: store.steampowered.com

Predaj novinky od Valve síce ešte oficiálne nezačal, no dostupné budú rezervácie, za ktoré si zaplatíte 4€. Cena Steam Decku začína na úrovni 419€, ďalej sa pošúva na 549€ a končí na 679€. Vyššie verzie sľubujú viac úložného priestoru, špeciálny Steam Community Profile bundle a najvyššia verzia dokonca prémiové antireflexné sklo spolu s exkluzívnym púzdrom a taktiež témou pre pre virtuálnu klávesnicu. Púzdro však dostanú zadarmo aj najlacnejšia a stredná varianta.

Aká bude dostupnosť?

Valve by malo prvé kusy svojej novinky odosielať už v decembri tohto roku. Akurát včas pod stromček! Dostupnosť sľubuje v Spojených štátoch, Kanade, Európskej únii a v Spojenom kráľovstve. Pokiaľ ide o Slovensko a Českú republiku, tak zatiaľ zostáva záhadou, či bude konzola dostupná aj u nás. Obávam sa, že my by sme mohli spadať medzi krajiny, ktoré si budú môcť objednať Steam Deck až v roku 2022, kedy majú pribudnúť ďalšie regióny. Všetko však zistíme už túto sobotu (17. júla) o 7:00 ráno.

Čo hovoríte na nový Valve Steam Deck vy? Myslíte si, že nová konzola bude mať úspech? Kúpite si ju, ak budete mať túto možnosť?

Zdroj: store.steampowered.com, steamdeck.com
Zdroj titulného obrázka: steamdeck.com

-REKLAMA-
Viliam Šuškahttps://plotpoint.sk
“Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering.” — Yoda
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img