pondelok, 16 mája, 2022

La Casa de Papel: Zaujímavé fakty, ktoré ste určite (ne)vedeli!

-

-REKLAMA-

La Casa de Papel fakty

Novinka od Netflixu sa stala celosvetovým fenoménom, ktorý zaujal nejedného diváka. Nedávno sme vám priniesli článok s dôvodmi, prečo by ste si mali pozrieť seriál La Casa de Papel (Money Heist). Čo všetko o tomto seriáli však neviete? Pripravili sme si pre vás zaujímavé fakty o La Casa de Papel, ktoré ste zrejme nevedeli! Poďme sa na to spoločne pozrieť. Pozor, článok môže obsahovať spoilery!

1. Nakrúcanie epizód

Seriál bol nakrúcaný po epizódach, nie ako celok. Herci vždy dostali scenár len na jednu konkrétnu epizódu, takže veľakrát netušili, aký bude osud ich postáv. Herec, ktorý v seriáli stvárňuje Profesora, Álvaro Morte, povedal, že herci si medzi sebou s nadšením posielali správy, keď sa im do rúk dostal nový scenár.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  To najlepšie od Netflixu? 6 dôvodov, prečo ihneď zapnúť seriál La Casa de Papel!

2. Bella Ciao

-REKLAMA-

Určite si spomínate na ikonickú pieseň “Bella Ciao“, ktorú si v seriáli zaspieval Profesor spolu s Berlínom a neskôr aj takmer celá skupina spolu. Viete však, aký je pôvod tejto legendárnej piesne? Vznikla ako partizánska hymna zo starej talianskej ľudovej piesne v druhej polovici 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny predstavovala znak odporu voči vláde Benita Mussoliniho. Pieseň sa používa celosvetovo ako antifašistická hymna bojujúca za slobodu a prežitie.

3. Pocta Lucovi Bessonovi

La Casa de Papel fakty
Tokyo a Mathilda | Zdroje: hypebae.com, pinterest.com

Určite ste sa neraz zamýšľali nad účesom, ktorá má jedna z vedúcich postáv, Tokio/Tokyo. Ani sa vám nečudujeme a nie ste totižto sami. Celá štylizácia jej postavy je hlboko inšpirovaná postavou Natalie Portman, Mathildou z filmu León. Tvorcovia seriálu tak vzdali poctu ďalšiemu tvorcovi, režisérovi Lucovi Bessonovi, ktorý práve stojí za týmto legendárnym filmom.

4. Jeden z najväčších hitov Netflixu

-REKLAMA-

To, že seriál stal jedným z najväčších hitov na Netflixe, je hádam každému jasné. Vedeli ste však, že ide o vôbec najsledovanejšiu show na Netflixe, ktorá nemá originálny dabing po anglicky? Hoci Netflix neukazuje oficiálne štatistiky, podľa informácií, ktoré sa dostali k verejnosti, je seriál jedným z najsledovanejších na platforme v Taliansku, Čile, Argentíne, Francúzsku, Portugalsku a taktiež v Brazílii.

5. Symbol protestov

La Casa de Papel Libanon
Protesty v Libanone | Zdroj: the961.com

Seriál sa stal naozaj celosvetový fenoménom. Stal sa symbolom slobody a odporu. Ľudia si nasadili červené kombinézy a masky v protestoch hneď v niekoľkých krajinách. Stalo sa tak v Libanone, Čile, Iraku či dokonca vo Francúzsku. Môžeme vidieť, že dve z týchto krajín sú tie, kde bol seriál medzi najsledovanejšími na Netflixe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Seriály na Netflixe: 5 tipov na menej známe, ale aj veľmi kvalitné kúsky

6. Počet epizód

Je to tak, predtým, ako získal Netflix práva na seriál, tak pôvodný zostrih mal 15 epizód. Počiatočný španielsky tvorca, Antena 3, vypustil do éteru 9 epizód a zvyšných 6 až neskôr ako druhú sériu. Pôvodná dĺžka epizód bola v priemere 70 minút. Vzhľadom na to, že to Netflix chcel zaujať západných divákov a priniesť obsah, na ktorí sú zvyknutí, tak epizódy skrátil na priemerne 45 minút na diel. V dôsledku toho sa z 9 epizód, ktoré mala prvá séria stalo 13. V prípade druhej série došlo taktiež k zmene strihu a zo zvyšných 6 častí sa stalo 9 dielov.

7. Kto je na maske?

La Casa de Papel fakty
Salvador Dalí | Zdroj: medium.com, encyklopedia.sme.sk

Ikonické masky zo seriálu vás určite zaujali. Viete však, koho tvár to je? Možno si už tak veľmi nespomínate na hodiny výtvarnej, ale meno Salvador Dalí vám jednoznačne niečo hovorí. Dalí je jeden z najväčších španielskych surrealistických maliarov. Okrem jeho tváre sú inšpiráciou aj jeho slová. Často rozprával o spôsobovaní zmätku a neobmedzovaní ľudských predstáv a podobným štýlom sa riadi aj Profesor a jeho skupina.

8. Denverov smiech

Myslím, že nie som jediný, kto sa pozastavil nad vtipným smiechom Denvera. Vedeli ste, že ten jedinečný smiech bol súčasťou scenáru ešte predtým, ako bol herec Jaime Lorente vôbec obsadený? V scenári bolo jednoducho len “potupný smiech” a každý herec, ktorý sa o to pokúšal znel pochopiteľne inak. Ale myslím, že uznáte, že vybrali ten “správny” smiech. Hehaha!

9. Miesto nakrúcania

Money Heist Mint of Spain
Španielska národná výskumná rada | Zdroj: wikipedia.com

Musím povedať, že zábery miest, kde sa seriál odohrával, boli naozaj dôveryhodné. Avšak seriál v skutočnosti nebol nakrúcaný na miestach, na ktorých sa odohráva. Vonkajšok Španielskej kráľovnej mincovne je v skutočnosti budova Španielskej národnej výskumnej rady v Madride. Tvorcovia sa pokúšali nakrúcať priamo v mincovni, avšak inštitúcia ich požiadavku zamietla a zábery interiéru boli preto nakrúcané v štúdiu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  BATMAN: TOP 10 najlepších filmových koncov Batmana!

10. Mená postáv

seriál La Casa de Papel
Zdroj: hdqwalls.com

Takmer každý člen z tejto lúpežnej skupiny má prezývku na základe názvov hlavných miest krajín. Berlín je hlavným mestom Nemecka, Helsinki zas Fínska, Moskva Ruska. Ďalej, Nairobi je v Keni, Oslo v Nórsku, Tokio samozrejme Japonsko, Lisbon/Lisabon v Portugalsku a posledná Bogota v Kolumbii. Dokonca aj samotná fretka v seriáli má meno podľa hlavného mesta, v tomto prípade je to Sofia, hlavné mesto Bulharska.

Nájdu sa však aj členovia, ktorých mená sú odvodené od iných ako hlavných miest. Napríklad Denver je hlavným mestom amerického Colorada, Rio de Janeiro je v brazílskom štáte Rio De Janeiro, Palermo je hlavným mestom Sicílie v Taliansku a na záver Marseille je mesto vo Francúzsku.

Monica Denver Money Heist
Monica a Denver | Zdroj: pinterest.com

Možno ste si všimli, že jednu postavu sme nespomenuli. Tou je Štokholm, teda hlavné mesto Švédska. Avšak význam mena tejto postavy zároveň poukazuje na štokholmský syndróm. Ak neviete, čo to je tak v skratke – je to fenomén, ktorý vzniká tak, že rukojemníci si začnú vytvárať pochopenie a sympatiu voči únoscom počas toho, ako sú zadržaní.

Bonusová zaujímavosť k pivu

Money Heist Profesor
Profesor | Zdroj: honknews.com

Určite ste si všimli, že jediný z davu vytŕča samotný mozog celej operácie – Profesor. Ako som už spomenul vyššie, každý člen skupiny má svoje meno určené podľa názvu mesta. Nie je nám úplne jasné, prečo ho nemá aj Profesor. Herec Álvaro Morte však prezradil, aké meno by si vybral, keby mohol. Uviedol, že pokiaľ si odmyslí všetky náboženské prvky, vybral by si mesto najmenšieho štátu na svete, Vatikán. Dôvodom je, že je to malé mesto, ktoré je neustále strážené a má silu po celom svete, keďže je to sídlo pápeža. Myslíte, že sa mu to hodí?

Čo hovoríte na tento seriálový klenot? Zaujali vás naše fakty o La Casa de Papel?

Zdroje: imdb.com, youtube.com

-REKLAMA-
Viliam Šuška
Viliam Šuškahttps://plotpoint.sk
“Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering.” — Yoda
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img