pondelok, 14 júna, 2021

To najlepšie od Netflixu? 6 dôvodov, prečo ihneď zapnúť seriál La Casa de Papel!

-

-REKLAMA-
rikrek.com

Prečo ihneď zapnúť seriál La Casa de Papel?

Zaplatili ste si Netflix účet, no motá sa vám hlava z toľkých možností na sledovanie. Každý názov a každý titulný obrázok hocijakého seriálu sa vám už prekrýva a vy sami netušíte, čo vlastne zapnúť. Vďaka podobnému rozmýšľaniu som takmer premeškal možnosť zapnúť asi vôbec najlepší seriál, ktorý táto streamovacia platforma ponúka, a preto nedopustím, aby ste podobnú chybu spravili aj vy.

Reč je o španielskej dráme La Casa de Papel, ktorú v ponuke nájdete pod preloženým anglickým názvom Money Heist. La Casa de Papel sa tvári ako malinký seriál, ktorý zapnete asi len vtedy, keď už ste všetko videli, no opak je pravdou, keďže kvalitou prekonáva takmer celú konkurenciu.

-REKLAMA-

la casa de papel
Zdroj: hdqwalls.com

O čo ide?

La Casa de Papel sa zameriava na skupinu zločincov, ktorí sa pod vedením ich šéfa, El Professora, rozhodnú uskutočniť najväčšiu lúpež v dejinách. Rozhodnú sa vykradnúť Španielsku národnú mincovňu s plánom, ktorý Professor plánoval takmer polovicu svojho života. Hneď ako plán uskutočnia, nastávajú prvé problémy a vy len s napätím sledujete, ako moc toho mal Professor vlastne naplánované a či dokáže byť neustále o jeden krok vpred pred zákonom.

Úprimne, za celý čas pozerania seriálu som nemal ani jedinú príležitosť na vydýchnutie. Jedná sa o non-stop vypätú drámu, ktorá so svojimi úžasnými postavami a brilantne rozvrhnutým príbehom, patrí medzi to najlepšie, čo som od Netflixu kedy videl. Chcem vám teda tento seriál aspoň takto v krátkosti odporučiť v piatich bodoch, prečo by ste nemali váhať a ihneď sa pustiť do nepretržitého sledovania.

1. História seriálu

-REKLAMA-

Každý z nás má rád príbehy malých priebojníkov, ktorí sa nakoniec dokážu ukázať celému svetu. Presne takí sú tvorcovia a herci tohto seriálu. La Casa de Papel totiž pôvodne začal ako klasický španielsky seriál na stanici Antena 3. Ale keďže tvorcovia chceli tento príbeh vyrozprávať čo najlepšie, museli minúť aj zopár peňazí. To spôsobilo fakt, že ich stanica musela po druhej sérii zrušiť, keďže v španielsku aj napriek sledovanosti 4,5 milióna divákov seriál nebol v profite.

Jedného dňa sa však Netflix rozhodol rozšíriť svoju knižnicu o nové tituly a do programu zaradili práve aj túto show. Neurobili jej žiadnu reklamu, postarali sa tak maximálne o preklad tituliek do angličtiny. Po pár mesiacoch však z nepochopiteľných dôvodov začali seriál sledovať diváci po celom svete a tvorcom a hercom začali pribúdať followeri na sociálnych sieťach v státisícoch. Bolo jasné, že seriál má zrazu úspech a kde je potenciál, tam treba pokračovať. Netflix sa tak oficiálne postaral o výrobu nových sérií a vystrelil seriál medzi svoje najsledovanejšie programy všetkých čias. Momentálne má seriál takú celosvetovú popularitu, že tvorcovia majú problém natáčať nové epizódy. Netflix sa už dokonca postaral aj o oficiálny dokument, ktorý opisuje, ako sa z tohto malého seriálu stal taký fenomén.

la casa de papel
Zdroj: hdqwalls.com

2. Postavy

Čím ale musí každý seriál zaujať sú jednoznačne postavy. A práve toto je najsilnejšia časť La Casa de Papel. Túto skupinu zločinov si totiž zamilujete už v prvých pár epizódach a postupne s nimi začnete prežívať lúpež, ako keby ste boli ich rodina. Perfektný casting sa mixuje s úžasne rozvrhnutými motívmi každej jednej postavy, ktoré sa vám vryjú pod kožu. Tvorcovia sa s nimi hrajú v každej jednej epizóde a z postáv, ktoré ste možno najprv nenávideli, sa neskôr môžu stať vaši noví televízni hrdinovia.

3. Akcia

Mnoho divákov sa dnes sťažuje, že v telke ide samá nuda a nič sa nikam nehýbe. La Casa de Papel však aj napriek lacnejšiemu začiatku nikdy neuberá na akcii a miestami máte pocit, že sledujete brilantne nakrútený akčný film, ktorý mal byť na plátnách kín. Prestrelky, výbuchy a bitky, ktorých je tu neúrekom, vás dostanú už na začiatku a verte mi, tie pravé scény, kedy sa vám ústa otvoria dokorán, vás ešte len čakajú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Zomrel herec Chadwick Boseman, známy ako Black Panther

4. Príbeh

Tie najlepšie príbehy sú jednoznačne tie, kde sa postavy vzájomne naháňajú a snažia prekrútiť ideológiu ich antagonistov. V La Casa de Papel nájdete takú scenáristickú naháňačku polície a zlodejov, ktorú si naposledy mohol dovoliť asi len seriál Sherlock. Od prvých minút nebudete veriť, akým štýlom sa tvorcovia rozhodli tento príbeh vyrozprávať a za pár epizód už budete len neveriacky dumať nad tým, ako toto mohlo vôbec niekoho napadnúť.

Plán Professora je totiž tak geniálny, že mu môže závidieť aj samotný Walter White z Breaking Bad. Nečakajte však, že toto je príbeh, kde všetko prejde hlavným hrdinom len preto, lebo sú hlavní protagonisti. Polícia tu nehrá len zbytočných protivníkov, ale ponúka morálne odlišný pohľad na práve sa dejúce situácie. Je teda čisto na divákoch, ktorej strane sa rozhodnú fandiť a myslím si, že z výsledku nemôže byť nikto sklamaný.

la casa de papel
Zdroj: thedigitalwise.com

5. Španielska identita

Kvalitných európskych seriálov tu je naozaj veľmi málo. Z tých moderných si spomeniem azda už len na vyššie spomenutého Sherlocka. Ak ste seriálový maniak, zmenu anglického jazyka na španielsky privítate veľmi vrúcne. Už len tým, že sa pozeráme na lokácie Madridu a počujeme španielske slová, seriál má hneď jedinečnú zvláštnu atmosféru, ktorú sme nikdy nemali možnosť vidieť. No a keď zbadáte, že sa tieto španielske cesty a ulice ničia za pomoci obrovských počítačových efektov à la Hollywood, zistíte, že kvalitná tvorba sa dá nájsť naozaj po celom svete. Ak ste si teda mysleli, že strih, ktorý vám zdvihne pulz na 120, sa dá robiť len za oceánom, tu máte dôkaz o opaku.

6. Vášeň a romance

Nebolo by to Španielsko, keby v seriáli neponúklo to, čo vie najlepšie. Toto je jeden veľký sexi seriál, ktorý každému divákovi zahrá na svoju citovú stránku. Romance tu jednoducho fungujú. Či sa riešia náklonnosti v intímnych scénach alebo práve v tých akčných nervy-drásajúcich scénach, vaše srdce rozhodne neostane ako z kameňa. Vášeň a akcia jednoducho idú dokopy. Ak k tomu pridáme všetky nervy, čo z nás tvorcovia chcú vyžmýkať, ide o naprosto jedinečnú kombináciu, ktorú by si žiadny seriálový fanúšik nemal nechať ujsť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nový Pán prsteňov? Prvý Duna trailer odhaľuje sci-fi film tohto roka!

Na záver

V seriáli sa toho dá vyzdvihnúť naozaj veľa, avšak to by som musel zachádzať do spoilerového teritória, kam sa rozhodne dnes neodhodlám. La Casa de Papel ma absolútne odrovnal svojou technickou, príbehovou a emočnou stránkou. Neskutočne ma teší, že sa zo seriálu každým dňom stáva väčší a väčší fenomén. A to až tak moc, že si v poslednej sérii zahral aj samotný brazílsky futbalista Neymar jr. .

Dúfam teda, že týmto článkom aspoň trochu dopomôžem k ešte väčšiemu rozmachu fanúšikovskej základne. Pevne verím, že vás seriál chytí rovnako ako mňa. Len sa ním, prosím, moc neinšpirujte, ako to spravilo už zopár skutočných lúpežníkov v Španielsku. Tí začali vykrádať obchody práve v maskách z tohto seriálu. Ale aspoň dokázali, aký veľký vplyv tento seriál mal.

Dáte šancu seriálu La Casa de Papel? Videli ste už zopár častí? Čo si o ňom myslíte?

-REKLAMA-
Filip Scherhauferhttps://plotpoint.sk
60% of the time, it works everytime...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img