piatok, 15 októbra, 2021

DUNA ŠPECIÁL #1 – Koľko kníh je v sérii a ako ich čítať?

-

-REKLAMA-

Duna: Všetky knihy v sérii a ako ich čítať!

S príchodom veľkofilmu Duna sme si pre vás pripravili tematické články, ktoré sa vám pokúsia priblížiť tento svet. Budeme sa vám snažiť rozprávať o tom, prečo ide podľa nás o jeden z najlepších svetov tohto žánru a ukázať vám, ako moc je vlastne preskúmaný. Začneme teda tým, ako tento svet vznikol. Na stránkach kníh. Duna knihy sú na trhu už dlho a je ich veľa. Nájdete tu knižné klenoty ale aj dobrodružné romány, ktoré vám ukážu, že tento svet je väčší než nejaké Star Wars a pohlcujúcejší než Pán Prsteňov. Poďme ale postupne.

Duna vznikla z pera Franka Herberta. Je to obrovská filozofická, ekologická, spirituálna a politická kniha, ktorá všetky tieto témy predstavuje v sci-fi príbehu na planéte zvanej Arrakis. Rozpráva tradičný príbeh vyvoleného hrdinu Paula Atreida, ktorý by mal nastoliť smer, kam sa ľudská rasa môže vyvíjať po roku 10 191. Knihy vám odporúčam čítať podľa rokov vydania, no na konci článku nájdete aj chronologické poradie. Začneme teda pôvodnými knihami Franka Herberta.

Dune Chronicles (pôvodná séria)

 1. Dune (Duna)
 2. Dune Messiah (Spasiteľ Duny)
 3. Children of Dune (Deti Duny)
 4. God Emperor of Dune (Božský Imperátor Duny)
 5. Heretics of Dune (Kacíri Duny)
 6. Chapterhouse: Dune (Kapitula: Duna)
-REKLAMA-

Prvá kniha vyšla v roku 1965 a práve Duna bola jedným z prvých sci-fi príbehov, z ktorého čerpali aj značky ako Star Wars, Game of Thrones či Matrix. Táto séria je napísaná chronologicky a vyrozpráva vám hlavný príbeh, ktorý trvá približne 5000 rokov. Spoznáte tu dôležité rody a fakcie, ktoré sú zastúpené v každej knihe. Spoznáte svet Arrakisu a potenciálnych strojov osudu celého vesmíru, ktorý je závislý na korení melanž. Herbert píše veľmi fylozoficky, dej je len prostriedok, vďaka ktorému vám je schopný podať jeho myšlienky o ľudskej rase a ako nás vníma, kam máme mieriť a aká môže byť naša budúcnosť.

Ako som spomenul vyššie, knihy sa výrazne zameriavajú na filozofické, ekologické, spirituálne, náboženské a politické témy. Nie sú to akčné dobrodružné diela, no Herbert v nich ponúka dostatočné množstvo akcie a zaujímavých sci-fi prostriedkov, ktoré vás naplno transportujú do iného sveta. Ak ste teda chceli čítať sci-fi, ktoré vám v skutočnosti hovorí o niečom hlbšom než len o vesmírnych prestrelkách, túto sériu by ste už mali prestať odkladať a zobrať do ruky. Šiesta kniha končí obrovským cliffhangerom, no kto sa bojí, že sa nikdy nedozvie koniec, nezúfajte. Koniec nakoniec napísaný bol a môžu za to dvaja páni, ktorí sa postarali o všetky ďalšie knihy v sérii.

dune duna knihy
Zdroj: twitter.com/secretsofdune

Expanded Dune Universe (rozšírená séria)

-REKLAMA-

Plánovaná siedma kniha v hlavnej sérii nikdy nevyšla, keďže Frank Herbert zomrel na rakovinu rok po vydaní šiestej knihy. Siedma však mala byť posledná a ukončiť celú sériu. Roky fanúšikovia prosili, aby sériu niekto dokončil, no jeho syn, ktorý sa tiež stal spisovateľom, vravel, že Frank si bohužiaľ nikdy nerobil poznámky o ďalších projektoch a preto nikto nevie, ako chcel sériu ukončiť.

Frankovho syna, Briana Herberta roky oslovovali autori s ponukami o dokončení série, no Brian nechcel, aby do otcovho diela niekto zasahoval. Frank bol ešte počas svojho života hrdý na to akým spisovateľom sa Brian stal a sústredil sa na vlastné meno v literárnom svete. Jedným z ľudí, ktorí ho kontaktovali s otázkami o konci série bol aj autor Kevin J. Anderson, ktorý bol fanúšikom odkedy bol malý chlapec. Počas telefonátu s Brianom sa však dali natoľko do reči, že z jedného telefonátu vzniklo priateľstvo.

Obaja diskutovali o briliancii Duny, rozumeli tomuto svetu a vznikla z toho myšlienka, že sa pokúsia práve oni dvaja spolu ukončiť Frankovu sériu. Najprv si však povedali, že musia znova nalákať ľudí ísť späť do tohto sveta. Namiesto toho, aby sa hneď vrhli na ukončenie, povedali si, že tento svet skúsia rozšíriť trochu inak.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Finálny trailer na Dunu je tu! Ste pripravení na filmovú udalosť roka?

Prelude to Dune (Predohra k Dune)

 1. House Atreides (Atreidovci)
 2. House Harkonnen (Harkonnenovci)
 3. House Corrino (Corrinovci)

Keďže Brian aj Kevin majú radi dlhé knihy alá Game of Thrones, rozhodli sa prichádzať s trilógiami, ktoré rozšíria vždy jedno dané obdobie v tomto svete. Ich cieľom bolo, aby fanúšikovia opäť naskočili do mierne zabudnutého sveta Franka Herberta a tak prišli s prvou prequel House trilógiou. V týchto knihách sa zamerali na 15-ročného Leta Atreida, neskoršieho otca Paula, hrdinu pôvodnej série. V celej trilógii smerujete k pôvodnej knihe a táto trilógia vám ponúkne nádherný únik do sveta, ktorý už poznáte, no prinúti vás v ňom žiť.

Keďže Frank písal skôr úvahové vety, Brian s Kevinom dlhočízne opisujú a “vizuálne” ukazujú scény po scénach. Ak by ste teda nechceli začať hneď Frankovým románom, kniha House Atreides je jednoznačne skvelým vstupným bodom do tohto sveta. Spoznáte dopodrobna situácie, postavy a svety, na ktoré Duna už akoby sama parafrázuje. Aj keď sa niektoré časti kvôli dĺžke už ťahajú, každý fanúšik, ktorý miluje tento svet si tieto kapitoly musel užiť.

dune duna knihy
Zdroj: twitter.com/duneauthor

Legends of Dune (Legendy Duny)

 1. The Butlerian Jihad (Butleriánsky džihád)
 2. The Machine Crusade (Krížová výprava strojov)
 3. The Battle of Corrin (Bitka pri Corrine)

Ich ďalšia trilógia zašla ešte ďalej a stala sa ultimátnym začiatkom pre čitateľov, ktorí chcú čítať chronologicky. Táto trilógia sa odohráva 10 000 rokov pred začiatkom prvej knihy. Keďže história Duny sa dotýka témy zotročovania ľudstva, mnohokrát spomínaný výraz v pôvodných knihách (Butleriánsky džihád), opisuje odboj ľudí proti robotom, ktorí nás zotročili. Práve o tom je celá trilógia. Aj napriek tomu, že sú tieto knihy asi najviac odlišné oproti štýlu Franka Herberta, stále majú dostatok dobrých informácií a kapitol, ktoré tento svet fanúšikom naozaj dobre rozšíria.

dune duna knihy
Zdroj: shadowhawksshade.wordpress.com

Ukončenie pôvodnej série

 1. Hunters of Dune (Lovci Duny)
 2. Sandworms of Dune (Piesočné červy Duny)

Po dvoch trilógiách teda nadišla chvíľa dokončiť Frankovu hlavnú sériu. Bol na to presne správny čas, keďže už to bolo vyše dekády, odkedy Frank zomrel. To však aj znamenalo, že Brianovi zrazu zavolali z miesta, kde si Frank Herbert odkladal cennosti a osobné veci, s prosbou aby prišli jeho sejf vypratať. Sejf však obsahoval niečo cennejšie než len majetky, obsahoval poznámky k záverečnej Dune 7. Keďže ich bolo veľmi veľa, Brian a Kevin ich príbeh, ktorý bol z týchto poznámok adaptovaný, rozdelili do dvoch častí. Ide teda o úplný záver celej série, ktorý uzatvára všetky dejové linky.

dune duna knihy
Zdroj: reddit.com

Heroes of Dune (Hrdinovia Duny)

 1. Paul of Dune (Paul z Duny)
 2. The Winds of Dune (Vichry Duny)

Ďalšie dve knihy, opäť vychádzajúce z poznámok Franka Herberta, vypĺňajú časové medzery medzi Dunou, Spasiteľom Duny a Deťmi Duny. Ako som spomínal vyššie, Frank častokrát preskakoval dejové linky, aby sa skôr dostal k témam, o ktorých chcel rozprávať. Ak ste teda čitateľ, ktorý musí mať všetko pekne usporiadané a vysvetlené, tieto knihy vám ponúknu presne to.

dune duna knihy
Zdroj: reddit.com/u/Cr4shdown

Great Schools of Dune (Školy Duny)

 1. Sisterhood of Dune (Sesterstvo Duny)
 2. Mentats of Dune (Mentati Duny)
 3. Navigators of Dune (Navigátori Duny)

Chronologicky, táto trilógia nasleduje po Legendách Duny. Práve tu sa zakladajú dôležité fakcie pre hlavné série. Ide o prerod z tej robotskej sci-fi série na svet Duny, ktorý poznáme. Práve táto trilógia sa stane inšpiráciou pre pripravovaný seriál zo sveta Duny od HBO Max.

dune duna knihy
Zdroj: unboxholics.com

The Caladan Trilogy (Caladanská trilógia)

 1. The Duke of Caladan (Vojvoda z Caladanu)
 2. The Lady of Caladan (Pani z Caladanu)
 3. The Heir of Caladan (Dedic z Caladanu) – ešte nevyšla

Posledné romány v sérii Duna ešte len vychádzajú. Táto trilógia sa časovo odohráva po predohre k Dune, celý jeden rok pred udalosťami hlavnej knihy. Všetky naše obľúbené postavy tak dostávajú obrovský priestor a čitatelia sa môžu naplno vrátiť k spomienkam, ktoré im pripomenú, prečo si zamilovali pôvodné knihy.

dune duna knihy
Zdroj: cinelinx.com

To je teda z hlavných kníh všetko. Pre úplných maniakov ešte dodám, že existuje aj zbierka Tales of Dune, ktorá obsahuje krátke príbehy odohrávajúce sa počas celej éry tejto série. Z kníh by však už toto bolo všetko. Duo Brian a Kevin plánovali Caladanskú trilógiu ako poslednú. Séria sa tak budúci rok s príchodom knihy The Heir of Caladan pekne ukončí. S úspechom nového filmu sa však môže zmeniť všeličo. Možno predsa len dostaneme ďalšie diely. To nám už ukáže len čas. Svet Duny je však natoľko zaujímavý, že sa ho bude dať rozširovať neustále.

Duna knihy chronologicky:

 1. The Butlerian Jihad
 2. The Machine Crusade
 3. The Battle of Corrin
 4. Sisterhood of Dune
 5. Mentats of Dune
 6. Navigators of Dune
 7. House Atreides
 8. House Harkonnen
 9. House Corrino
 10. The Duke of Caladan
 11. The Lady of Caladan
 12. The Heir of Caladan
 13. Dune
 14. Paul of Dune
 15. Dune Messiah
 16. Winds of Dune
 17. Children of Dune
 18. God Emperor of Dune
 19. Heretics of Dune
 20. Chapterhouse: Dune
 21. Hunters of Dune
 22. Sandworms of Dune

Čo hovoríte na Duna knihy? Ktoré Duna knihy vás zaujali najviac? Skúsite prečítať Duna knihy ešte pred filmom?

Zdroj titulného obrázka: austin.bibliocommons.com

-REKLAMA-
Filip Scherhauferhttps://plotpoint.sk
60% of the time, it works everytime...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img