pondelok, 16 mája, 2022

Sandman 8: Konec světů – Dom príbehov na konci sfér!

-

-REKLAMA-

Sandman 8: Konec světů

Sandman 8: Konec světů (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 8: Worlds’ End) je ôsma kniha z komiksovej série Sandman od Neila Gaimana (Stardust, Batman). Knihu tentokrát ilustrovalo viacero ilustrátorov, ako Michael Allred (iZombie), Gary Amaro (The Books of Magic), Mark Buckingham (Hellblazer), Dick Giordano (Aquaman) a mnoho ďalších. Komiks obsahuje čísla #51-56, ktoré vychádzali v roku 1993.

Brant Tucker a Charlene Mooneyová cestujú autom do Chicaga. Cestu im však znepríjemní snehová búrka a obaja sú nútení nájsť útočisko v krčme Koniec svetov. Tu sa stretávajú rôzni cestovatelia zo všemožných svetov, aby prečkali búrku a skracujú si čas rozprávaním príbehov. Príbehov o morských príšerách, spiacich mestách, oživených mŕtvolách, najlepších prezidentoch a mnoho inom.

Sandman 8: Konec světů
Zdroj: zipcomic.com

Príbehy v príbehoch

-REKLAMA-

Konec světů je ďalšou sandmanovskou zbierkou poviedok, podobne ako toho bolo u Krajiny snov alebo Bájí a odleskov. Rozdiel je však tentokrát v štruktúre knihy. I keď spolu samostatné poviedky nijak nesúvisia, spájajú ich rozprávači a tak vytvárajú istým spôsobom uzatvorený príbeh. A slovo “príbeh” hrá v tejto knihy znamenitú úlohu. Najlepšie, ako by sa dal Konec světů opísať, je “príbeh o rozprávačoch príbehov chytených v príbehu, odohrávajúceho sa v dome príbehov, ktorý je zároveň plný iných príbehov rozprávajúcich svoje vlastné príbehy, obkľúčených búrkou príbehov, za ktorú je zodpovedný sám Kráľ príbehov”. Znie to komplikovane? Samozrejme, ale samotná realizácia celej tejto komplexnej myšlienky jednoducho funguje a pôsobí viac magicky, než čokoľvek iné zo sandmanovského sveta.

Sandman 8: Konec světů
Zdroj: zipcomic.com

Dokopy sa v ôsmej knihe nachádza päť príbehov: A Tale of Two Cities, Cluracan’s Tale, Hob’s Leviathan, The Golden Boy a Cerements. Každá z týchto poviedok je vyrozprávaná inou postavou a kreslená inými ilustrátormi, čo dáva celému komiksu pocit vizuálnej diferenciácie a sviežosti. Samotné príbehy sa potom už od seba líšia tak, ako len môžu. Sú to príbehy z rôznych časových období a rôznych alternatívnych svetov. Príbehy o tajomstvách, zrade, veľkoleposti, úspechu, smrti, povinnostiach, cti a samozrejme o snoch.

Sandman 8: Konec světů
Zdroj: zipcomic.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Papierová Princezná: Recenzia - Royalovci vás dostanú!

Budeme putovať od spiaceho mesta do najväčšieho mesta planín, od lodnej výpravy roku 1914 do Zeme, kde je najlepším prezidentom sveta 18-ročný chlapec, od nemŕtvej metropole po hostinec v strede búrky reality. V každej z poviedok, ako je tomu u Gaimana zvykom, sa vždy skrýva čosi viac, než len príbeh. Gaiman čerpá zo starších komiksov od DC a prispôsobuje si charaktery podľa seba, pričom nemení ich pôvodnú podstatu. Zároveň však aj expanduje na svoj už existujúci sandmanovský vesmír a ponúka nám čitateľom rôzne výplne v deji, či pokračovania už odohraných dejov, pre lepšie pochopenie celého tohto fiktívneho vesmíru.

Sandman 8: Konec světů
Zdroj: zipcomic.com

Verdikt

-REKLAMA-

Ôsma kniha Sandmana je veľmi špeciálnou, pretože si vyžaduje veľkú pozornosť a viacero čítaní, aby čitateľ naplno ocenil všetko, čo do nej Gaiman vložil. Nejde o nijak zložité čítanie, ale počet tém a odkazov na jeho vesmír Sandmana je jednoducho väčší, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Poviedky tu však aj napriek tomu pôsobia zaujímavo, komplexne a majú čo povedať. Úžasné kresby a farby na záver krásne dokresľujú individuálne atmosféry všetkých poviedok, až sa človek nebude vedieť vynadívať.

7,5/10

Čítali ste komiks Sandman 8: Konec světů? Ako sa vám páčil? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Ak vás kniha zaujala, môžete si ju kúpiť v originále na nekonecno.sk!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

-REKLAMA-
Samuel Michalík
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img