utorok, 30 novembra, 2021

Sandman 3: Krajina snů – Múza, Shakespeare a smrť!

-

-REKLAMA-

Sandman 3: Krajina snů

Sandman 3: Krajina snů (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 3: Dream Country) je štvrtá komiksová kniha zo série Sandman. Neil Gaiman (American Gods, Batman) sa vracia spolu so svojimi kresliarmi ako Kelley Jones (Aliens), Malcolm Jones III (Young All-Stars), Colleen Doranová (Wonder Woman) a Charles Vess (Fables). Na rozdiel od prvých dvoch kníh sa tretia kniha Sandmana orientuje čisto len na štyri samostatné poviedky, než na ucelený príbeh. Každá jedna z týchto poviedok rozpráva iný príbeh, pričom v niektorých, ako je to už u Sandmana zvykom, sa Morfeus objaví len minimálne. Komiks obsahuje čísla #17-20, ktoré vychádzali v roku 1990.

Kalliopé

Prvou poviedkou je Kalliopé. Richard Madoc je autor jednorazového knižného hitu a nedokáže napísať nič nové. Uzatvorí preto obchod so slávnym spisovateľom Erasmom Fryeom – vymení s ním trichobezoár za múzu Kalliopé. Múza Richardoví zabezpečuje nápady na knihy a prináša mu slávu. Ako dlho však môže múza existovať vo svete smrteľníkov? A aké následky čakajú Richarda, ktorý drží Kalliopé, bývalú partnerku samotného Morfea?

Sandman 3: Krajina snů
Zdroj: zipcomic.com

Sen tisíce koček

-REKLAMA-

Čo ak by sa dal vysnívať taký svet, aký by sme chceli? Spravili sme to už? Gaiman sa v druhej poviedke zaoberá presne týmito myšlienkami. Ľuďom na svete kedysi vládli veľké mačky, avšak pomocou kolektívneho snu, si ľudia vysnívali svet, v ktorom sú dominantnou rasou oni. A mačky chcú svoju starú pozíciu späť.

Sandman 3: Krajina snů
Zdroj: zipcomic.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Daredevil: Marked for Death - Začiatok Millerovej éry!

Sen noci svatojánské

Názov klasickej hry od Williama Shakespeara nie je treba nikomu predstavovať. Shakespeare však pred pár rokmi uzatvoril zmluvu s Morfeom, aby preňho napísal dve hry. Sen bol jednou z nich. Čo však Will vtedy netušil bolo, že jeho hra mapuje ako-tak skutočné udalosti, ktorých bol Morfeom svojho času svedkom. A čo už vôbec netušil bolo, že sa na jeho hru prídu pozrieť tvory, na ktorých sú postavy Sna noci svätojánskej založené.

Sandman 3: Krajina snů
Zdroj: zipcomic.com

Fasáda

Urania Blackwellová bývala kedysi superhrdinkou menom Element Girl. Od boha Ra získala schopnosti premeniť sa na akýkoľvek prvok alebo hmotu. Po jej kariére sa však Urania stiahla do seba, z práce ju vyhodili a obáva sa normálneho života, kvôli svojmu vzhľadu. Urania túži zomrieť. Lenže nevie ako a elementály sa dožívajú aj 2000 rokov. Jej plač zachytí Smrť z rodu Večných. Lenže neprišla po Uraniu…

Sandman 3: Krajina snů
Zdroj: zipcomic.com

Nie je sen ako Sen

-REKLAMA-

Tretia kniha sa doteraz najviac vyznačuje charakteristickou črtou celej tejto ságy – Morfeus nie je stredom vesmíru. Áno, komiksy sa vo väčšej miere točia okolo neho, hrá v nich istú rolu. Ale ani zďaleka jeho úloha nie je tou hlavnou. Hlavnou úlohou sú príbehy postáv. A rovno v druhej poviedke čítame, že tými postavami nemusia byť vôbec ľudia. Mačky, mytologické bytosti, elfovia, bohovia. Títo všetci nahrádzajú nášho Morfea v komiksových číslach ako hlavné postavy. A to z jednoduchého dôvodu, a síce, že tie príbehy sú jednoducho ich a nie Morfeove.

Verdikt

Na čo sa ale Gaiman v tejto knihe sústredí najviac je to jediné, čo sa na svete nedá zmeniť – ľudská povaha. Opisuje ju z rôznych pohľadov pozdĺž celej knihy. Od chamtivosti, krutosti, egocentrickosti až po zármutok, samotu a smrť. Na všetky ľudské vlastnosti, dobré alebo zlé, poukazuje s istou nadnesenosťou a necháva Večných, nech si s nimi poradia po svojom. Pretože vie, že Veční majú na tieto vlastnosti najlepší pohľad. Boli tu pri tom, ako sa nadýchol prvý živočích a budú tu až do konca.

Veční videli všetko a nič ich už neprekvapí. Nás čitateľov však áno. Možno preto, pretože nie sme zvyknutí vidieť v nás ľuďoch to zlé. Ale Gaiman nám to podáva na striebornom podnose a nebojí sa toho. Bezpochyby kritika ľudí je najväčšou témou Krajiny snov, je nám podávaná prostredníctvom možno až nadčasových poviedok, ktoré mňa osobne nenudili ani na okamih. Práve naopak, často som sa pozastavoval nad tým, ako úžasne sú napísané.

8/10

Čítali ste komiks Sandman 3: Krajina snů? Aké sú vaše dojmy? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Pokiaľ vás táto kniha zaujala, môžete si ju spolu s ďalšími zo série kúpiť na nekonecno.sk!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

-REKLAMA-
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img