utorok, 30 novembra, 2021

Sandman 2: Domeček pro panenky – Nočné mory na úteku!

-

-REKLAMA-

Sandman 2: Domeček pro panenky

Sandman 2: Domeček pro panenky je druhá komiksová kniha zo série Sandman od spisovateľa Neila Gaimana (American Gods, Good Omens). O ilustrácie sa postarali Mike Dringenberg (Spawn), Malcolm Jones III (The Question), Chris Bachalo (Death) a ďalší. Komiks obsahuje čísla #9-16, ktoré vychádzali v rokoch 1989-1990.

Po zozbieraní všetkých svojich troch nástrojov sa Morfeus zaoberá obnovením fungovania Ríše snov – Snenia. Zisťuje, že zo Snenia utiekli tri nočné mory a kúsok zeme, známy ako Zelený raj. Medzi uniknuté nočné mory patrí aj jedna z najhorších možných – muž známy ako Corinthian (v preklade Korinťan). Do všetkého tohto chaosu sa pripletie aj mladé dievča menom Rose Walkerová, ktorá údajne predstavuje nebezpečenstvo pre celé Snenie, i keď o tom sama nevie. Rose sa tak ocitá v záhadnej hre plnej čudných ľudí, nočných mor, konvencie sériových vrahov, stratených rodinných príbuzných a samotného pána snov – Morfea.

Sandman 2: Domeček pro panenky
Zdroj: zipcomic.com
-REKLAMA-

Po prvej knihe Preludia a nokturna sa až teraz dostávame k tomu hlavnému, o čom sú sandmanovské komiksy. Na rozdiel od iných komiksových sérií ako Green Lantern či X-Men, kde sa séria točí okolo jedného príbehu, sa Sandman orientuje na príbehy o príbehoch. Nemusia na seba nijako nadväzovať, úplne stačí to, že majú vždy spoločnú jednu postavu – Morfea. Ak si však myslíte, že Morfeus je hlavnou postavou týchto spomenutých príbehov, tak si mýlite. A možno v tom tkvie celé to, čo je geniálne na tejto sérii. Že hlavná postava nie je hlavnou postavou. V istom zmysle je to až poetické.

Sandman 2: Domeček pro panenky
Zdroj: zipcomic.com

Sny na druhú

V Domečku pro panenky sa stretávame s troma rôznymi príbehmi, pričom sa nám samotná postava Morfea objavuje len zriedka alebo vtedy, keď si to príbeh vyžaduje. A je to veľké plus, pretože takýmto spôsobom nám sú predkladané rôzne iné postavy, ktoré ťahajú každý jeden daný príbeh. Vtedy je už len na Gaimanovi, či dokáže vykresliť nové hlavné postavy tak, aby boli pútavé. V úvodnom prológu k celému komiksu Tales in the Sand (v preklade ako Příběhy psané v písku) vystupuje napr. Morfeus skôr ako bájna legenda a príbeh sa odohráva pred tisíckami rokov dozadu v Afrike. Je to príbeh lásky, smrti, Sna a spôsob, akým ho Gaiman podáva, je pútavý a na DC pomery dosť originálny.

Sandman 2: Domeček pro panenky
Zdroj: zipcomic.com

Bezpochyby ale najlepšou časťou celého Domečku pro panenky je #13 číslo, pomenované Men of Good Fortune/Miláčci štěstěny. Na rozdiel od zvyšku knihy ide o one-shot príbeh, ktorý sa sústredí na charakter Hoba Galdinga, muža, ktorý nechce zomrieť. Smrť spolu so Snom sa dohodnú, že Hoba ušetria smrti na tak dlho, dokým ho bude baviť žiť. Následne sledujeme, ako sa každých 100 rokov na deň presne stretáva Hob s Morfeom v tej istej krčme a debatujú o živote. Ide o nesmierne zaujímavý a úžasne napísaný one-shot s prekvapivým záverom. Samotný one-shot je za mňa hlavným highlightom celej druhej knihy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Green Lantern od HBO Max: O čom bude tento nový seriál od DC?
-REKLAMA-

U kresby sa vystriedalo viacero autorov. Má jednoduchšiu formu vtedy, kedy ju príbeh potrebuje a naopak viac detailnú, keď ide o závratný moment v príbehu. Coloring knihy je opäť na vysokej úrovni, ako tomu bolo aj pri prvej knihe. Najmä pasáže v Snení a rôznych iných časopriestoroch sú svojimi farbami úplne magické.

Sandman 2: Domeček pro panenky
Zdroj: zipcomic.com

Verdikt

Domeček pro panenky sa podobne ako jeho predchodca stále miestami drží v žánre hororovej fantasy. Neil Gaiman sa v sérii udomácňuje, robí ju svojou vlastnou a pomaly chystá pôdou pre ďalšie pokračovania. Predstavuje nám ďalších Morfeových súrodencov – tentokrát Túžbu a Zúfalstvo, ktoré naisto zohrajú v ďalších knihách väčšie úlohy. Kniha má miestami pomalší spád, než Preludia a nokturna. Do hlavnej postavy Rose je o čosi ťažšie sa vcítiť, čím čitateľ môže stratiť chuť pokračovať. Ako však dej graduje, graduje aj Rosina cesta, vďaka čomu sa príbeh následne lepšie číta a prináša záver, ktorý by málokto čakal. Striedanie hororu s rôznymi inými žánrami napokon robí z knihy zaujímavý mix príbehov, z ktorého bude mať isto každý čitateľ správny sandmanovský pocit.

8/10

Čítali ste komiks Sandman 2: Domeček pro panenky? Ako sa vám páčil? Pre ďalšie recenzie z oblasti komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

-REKLAMA-
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img