Sandman 6: Báje a odlesky – Deväť príbehov zo Snenia!

-

Novinky

Sandman 6: Báje a odlesky

Sandman 6: Báje a odlesky (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 6: Fables and Reflections) je šiesta kniha zo série Sandman od spisovateľa Neila Gaimana (American Gods, Batman). Ku Gaimanovi sa tentokrát pripája množstvo ilustrátorov. Komiks obsahuje čísla #29-31, #38-39, #40, #50, Vertigo Preview No. 1 a Sandman Special #1, ktoré vychádzali v rokoch 19911993.

Báje a odlesky sú zbierkou deviatich samostatných poviedok, podobne ako tomu bolo u Krajiny snov. Každú poviedku kreslili iní ilustrátori a hovorí iný príbeh zo sandmanovského sveta. Stretneme tú kráľov aj špiónov, cisárov a hercov, havranov a vlkolakov, lásku a temnotu, krásne sny a nočné mory, históriu a fikciu. Čitatelia väčšinou Báje a odlesky preskakujú, ak sériu čítajú odznova, pretože dané poviedky nemajú nijaký výrazný dopad na Sandmanov príbeh. Spoznávame však vďaka poviedkam nám už známe charaktery a množstvo informácií z nich sa bude hodiť do budúcna.

Celkovo je celá šiesta kniha príbehovo rozdelená na dva celky – Distant Mirrors a Convergence, plus špeciálne čísla Vertigo Preview a Sandman Special. Pod Distant Mirrors sa nachádzajú poviedky o rôznych vládcoch z obdobia dejín – Poslední císař Ameriky, Thermidor, Augustus a Ramadán. Tieto poviedky vychádzali medzi štvrtou a piatou knihou a v angličtine je každá z nich pomenovaná podľa nejakého mesiaca z roku. Pod Convergence sú nám predkladané príbehy v príbehoch, a spoznávame rôzne charaktery, ktoré ich rozprávajú. Morfeus sa v nich objaví len zriedka. Convergence príbehmi sú Lov, Měkká místa a Havraní sněm. Zvyšné dve poviedky sú Strach z pádu a Orfeova píseň. Keďže rozobrať všetky poviedky by zabralo veľa času, rozoberiem tu len tie najpopulárnejšie medzi čitateľmi.

Strach z pádu (Fear of Falling)

Todd Faber sa chystá uviesť na javisko jeho prvú hru, ale odrazu sa rozhodne nechať to tak. Chce utiecť z mesta a nechať svoju možnú kariéru za sebou. To všetko preto, pretože sa bojí. Bojí sa neúspechu. Vo svojom sne totiž často šplhá po hore, ale čím vyššie sa dostane, tým je strach z pádu väčší. Raz sa ale dostane na samotný vrchol hory a tam stretáva Morfea

Sandman 6: Báje a odlesky
Zdroj: comixology.eu

Strach z pádu otvára celú šiestu knihu a vo svojich 10 stranách nám ponúka jednu z najkrajších a povzbudzujúcich myšlienok vôbec, dávam nám čitateľom nádej. Pretože každý, kto začne liezť môže spadnúť. Môžeme spraviť počas lezenia chybu a spadnúť. Ale nepokúsiť sa liezť vôbec, to je chyba vždy. Krátky príbeh, podaný slovami Neila Gaimana je jednoducho dokonalým úvodom do sveta báji a odleskov.

Poslední císař Ameriky (Three Septembers and a January)

Píše sa september 1859 a Joshua Abraham Norton sa chce zabiť. Počas jeho pocitov beznádeje je s ním prítomná aj Zúfalstvo/Despair, Morfeova mladšia sestra. Despair povolá Morfea, aby si s ňou a so svojimi sestrami zahral hru. Kto si z nich dokáže Nortona dostať do svojej ríše predtým, než si poňho príde ich najstaršia sestra Smrť? Morfeus tak čelí svojim sestrám Despair, Delirium a Túžbe/Desire. Morfeus vloží do Nortonovej hlavy živý sen, že je z neho jediný cisár Ameriky…

Sandman 6: Báje a odlesky
Zdroj: zipcomic.com

Niekedy všetko, čo potrebujeme je len viera a vôľa. Nortonov život, ktorý je inšpirovaný skutočnou osobou, ktorá žila v USA a preslávila sa ako „prvý a jediný cisár Ameriky“. Gaiman celej tejto myšlienke za postavou Joshuy Nortona dáva väčší význam, kde Norton zohráva prominentnú úlohu v súboji Večných. Jeho príbeh nám ukazuje, že dostatok fantázie, sebaúcty a viery v to, čo uznávame je dostatok na to, aby sme uspeli v živote a nikto na nás nemohol siahnuť.

Orfeova píseň (The Song of Orpheus)

Orfeus je synom Morfea. Po smrti manželky Eurydiké na ich svadbe, sa Orfeus rozhodne požiadať o pomoc členov rodiny Večných, vrátane svojho otca. Morfeus mu však odmietne pomôcť a tak začne Orfeus zjednávať cestu do Podsvetia s jeho tetou Smrťou, aby z tade zachránil Eurydiké. Smrť mu ukáže cestu, ale nebude zadarmo. Do Podsvetia sa totiž dostanú len tí, ktorí zomreli, alebo tí, ktorí zomrieť nemôžu. Teraz už nesmrteľný Orfeus sa dostane do Podsvetia, kde chce vyjednávať o živote Eurydiké s Hádesom pomocou svojej piesne. Hádes mu napokon vyhovie, ale môže mu Orfeus veriť?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Komiksový týdeník #2: White knight, Death note a mnohem víc!
Sandman 6: Báje a odlesky
Zdroj: zipcomic.com

Bezpochyby ide o najdôležitejšiu poviedku v celom zväzku. Inšpirovaná je skutočnou gréckou bájkou, s tým, že samozrejme ide o príbeh zo sandmanovského sveta. Nejde o nič významné z hľadiska druhoplánovosti. To, čo je hlavným predmetom tohto príbehu sú postavy, ich vzťahy a správanie. Najmä to Morfeovo, ktorého chladný postoj k vzťahu s jeho synom, a celkovo k bytostiam pred jeho uväznením, bude mať ešte následky. Orfeova pieseň je tragédia, ktorej však Gaiman dokázal dať ešte niečo oveľa viac. Pridal na veľkoleposti, dôležitosti a význame v rámci komiksového sveta.

Ramadán (Ramadan)

Kalif Harún ar-Rašíd vládne úžasnému mestu menom Bagdád  počas 8. storočia. Harúna však trápi nestálosť jeho mesta a bojí sa o jeho budúcnosť deň či noc. Harún chce svoje mesto zachovať také, akým je navždy. Pomocou starých talizmanov k sebe privolá Morfea, ktorému mesto venuje s podmienkou, že ho zachová vo svojej ríši navždy.

Sandman 6: Báje a odlesky
Zdroj: zipcomic.com

Ramadán bol svojho času najlepšie predávaným komiksovým číslom vôbec. Krásne magická kresba od P. Craig Russella a Gaimanov príbeh o tom, že sny nezomierajú, ale žijú ďalej a môžu inšpirovať ľudí po celom svete je jednoducho tak úžasná, ako geniálna.

Verdikt

Len ťažko opísať úžas, ktorý prinášajú všetky poviedky zo šiestej sandmanovskej knihy. Báje a odlesky možno nepatrí medzi najpopulárnejšie knihy z celej série, ale isto ide o jednu z najoriginálnejších. A i keď v celej tejto zbierke nemusí figurovať Morfeus ako jedna z hlavných postáv, tak celá kniha obohacuje už tak silnú sandmanovskú sériu rozprávačskými spôsobmi, bez ktorých by bola o čosi chudobnejšia.

9/10

Čítali ste komiks Sandman 6: Báje a odlesky? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Pokiaľ vás kniha zaujala, zakúpiť si ju môžete na nekonecno.sk!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

Ďalšie novinky

Populárne