TOP 10: Toto sú najlepšie filmy roka 2022 podľa redakcie Plotpoint!

A cenu film roka podľa Plotpoint.sk získava...

-

Novinky

Najlepšie filmy roka 2022

Ako už je každoročným zvykom, naša redakcia sa opäť ku koncu roku spojila aby vytvorila jedinečný zoznam tých najlepších filmov, ktoré ste mohli v roku 2022 vidieť v kinách alebo na streamoch. Tvorenie zoznamu funguje na princípe bodovania individuálnych zoznamov TOP 10 filmov roka, ktorý mi každý autor poslal. Filmy, ktoré mali autori na prvých priečkach dostali 10 bodov, naopak filmy na desiatej priečke mali po jednom bode. Tento rok na konci článku nájdete aj každého individuálnu TOP 10.

Pravidlo je len jedno, filmy v zozname museli byť v USA alebo v krajine vzniku vydané v roku 2022 (áno, Pavel Hrubeš opäť do svojej topky zasadil aj filmy z roku minulého, no tentokrát sme mu odpustili :D). Do tohtoročnej topky sa zapojili autori Filip Scherhaufer, Pavel Hrubeš, Tom Bejvl, Marek Lízal, Martin Sugar a po prvýkrát aj Lenka Skříčilová. Zo zoznamov mi bolo hneď jasné, že sme všetci sledovali parádne filmy a na spoločný zoznam môžeme byť naozaj hrdí. Týmto dávame posledné zbohom filmovému roku 2022 a každému z Vás želáme, aby ten nový rok prežil v zdraví, pokoji a s preplneným zoznamom filmov roka 2023.

10. Triangle of Sadness

Trojúhelník smutku
Zdroj: Lionsgate UK

Náš zoznam otvára švédsky film, ktorý mali na zozname až traja naši autori. Ide o prvý anglicky hovoriaci film režiséra Rubena Östlunda, ktorý vyhral najväčšiu cenu Palme d’Or na festivale v Cannes. Táto ostro satirická komédia je preplnená komentárom na spoločnosť a jej predstaviteľov najvyššej vrstvy. Luxusná výletná plavba sa totiž rázom zmení na nervy drancujúci zážitok, ktorý má od spomínaného luxusu a relaxu veľmi ďaleko. Stačí, keď jej smotánkoví účastníci začnú odhalovať svoju tvár.

9. Nope

Nene
Zdroj: Universal Pictures

Jordan Peele nás tento rok potešil vskutku nevšedným filmom. Jeho prvé dve tretiny novinky Nope jasne kričia horor v štýle Get Out, no tá posledná vás nechá v úžase, keďže sa začne diváka spytovať, či si všimol, čo vlastne tento film v sebe skrýva. Hrozivý film plný napätia ponúka jedno z najbriliantnejších zobrazení mimozemskej návštevy a prehodnocuje, ako ľudia reagujú na rôzne neobučajné výjavy. Peele tentokrát prišiel s úžasnou réžiou, ktorú mnohí prirovnávali k Spielbergovým veľdielam. A že to má k samému majstrovi už veľmi blízko.

8. The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin
Zdroj: Searchlight Pictures

Na zozname sa ocitol aj jeden z frontrunnerov na filmovú cenu Oscar. The Banshees of Inisherin pojednáva o dvoch starších obyvateľoch ostrova v Írsku, kde sa jeden s druhým prestane zo dňa na deň baviť. Režisér Martin McDonagh sa tentokrát snaží prísť na to, čo znamená chlapské priateľstvo na mieste, na ktorom sa tvoria príbehy len medzi ľuďmi, ktorí tam žijú. Má priateľstvo väčšiu cenu než možnosť dokázať niečo viac? Sú tu kamaráti, ktorí by bránili vášmu potenciálu? The Banshees of Inisherin ponúka mimo skvelých dialógov aj réžie nezabudnuteľné herecké výkony roka a v spomedzí drámy ide o jedno z jej najkrajších prevedení v tomto roku.

Film zatiaľ nebol premietaný v Česku ani na Slovensku. My sa však nevieme dočkať na moment, kedy ho distribučné spoločnosti uvedú do kín. V Českej republike sa film dočká premiéry už 26. januára vďaka spoločnosti Falcon. Na Slovensku si film pozrieme len o pár dní neskôr, presnejšie 2. februára, kedy ho uvedie distribučná spoločnosť CinemArt SK.

7. Guillermo Del Toro’s Pinocchio

pinocchio trailer
Zdroj: Netflix

Predsa len sa do zoznamu dostal aj animovaný počin. Majster filmového umenia Guillermo Del Toro sa tentokrát snaží svetu dokázať pravdu, ktorú každý filmový nadšenec dobre pozná. Animované filmy sú filmy, nie rozprávky pre deti. Jeho Pinocchio je tak excelentnou ukážkou toho ako má dokonalý film vyzerať, a že svet animácie je tu preto, aby divákovi predstavili niečo pre oči neuveriteľné. Je to forma umenia a umenie je aj Del Torove poňatie Pinocchia, ktoré prekonalo možno aj samotnú klasiku Walta Disneyho. Koniec koncov, Pinocchia chcel Del Toro spraviť už od 13tich rokov, a že to je cítiť z každej perfekcionalistickej sekundy tohto filmu.

6. Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water
Zdroj: 20th Century Studios

Boli diváci, ktorí prvýkrát zažili vo filme zvuk. Neskôr tí, ktorí zažili farbu. My patríme medzi tých, ktorí prvýkrát zbadali efekty, ktoré jednoznačne prekonali samotnú realitu a rozdiel medzi fiktívnym a reálnym by ste v novom Avatarovi hľadali len ťažko. Vizuálne najkrajší film v celej filmovej histórii, James Cameron jednoznačne potvrdzuje, že je majster inovátor filmových techník a prínos Avatara 2 mu novodobá filmová história tak skoro nezabudne. Koniec koncov, na toto pokračovanie sme čakali až 13 rokov a nemyslím si, že sa tu nájde niekto, kto by si vo výsledku nepovedal, že to stálo za to.

5. The Northman

Seveřan
Zdroj: Focus Features

Máte radi Hamleta? Vedeli ste, že aj Shakespeare sa musel pre jeho dielo niečím inšpirovať? The Northman je práve tento príbeh. Vikingský princ sa po vražde jeho otca ocitá na úteku pred otcovým vrahom, v ktorom nejde o to prežiť, ale vrátiť sa a pamiatku otca pomstiť. Brutálny a drsný, no zároveň nádherný film Roberta Eggersa, ktorý nám tu rok čo rok hádže ťažké a jedinečné filmy. The Northman patrí medzi jeho najlepšie kúsky, ktorý nastavil laťku pre ďalšie severské historické filmy veľmi vysoko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Co jsme viděli, co jsme slyšeli! Jaký je film s Amandou Seyfried?

4. The Fabelmans

Fabelmans
Zdroj: Universal Pictures

Vlani dominoval rebríčku a je v ňom aj tento rok. Steven Spielberg podobne ako v posledných troch dekádach, neprestáva chŕliť majstrovské diela a The Fabelmans je ukážkou, že nikam nespomaluje. Tentokrát však prišiel s kompletne jedinečným filmom, keďže hlavnou hviezdou je on sám. Fabelmanovci sú autobiografickým snímkom Stevena Spielberga, ktoré vás dostanú do života majstra filmového umenia a jeho bitke medzi rodinou a nasledovaním svojho sna.

3. The Batman

Batman do kín
Zdroj: Warner Bros. Pictures

Komiksovky na našom webe nesmú chýbať a mojich kolegov tento rok najviac oslovil ďalší začiatok legendárnej postavy z komiksov DC, Batmana. V prevedení Roberta Pattinsona a réžii Matta Reevesa ide o takmer noirovú pomalú detektívku, ktorá berie titulného hrdinu menej ako superhrdinu a viac ako detektíva. Atmosférický snímok svojím spracovaním učaroval mnohým divákom, ktorí zistili, že sa dajú komiksovky robiť stále inak.

2. Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick
Zdroj: Paramount Pictures

Z veľkých blockbusterov bol však najlepší len jeden. Návrat legendárneho pilota z Top Gunu vyšiel na milión percent. Za to si však môže brať zásluhu duo Christopher McQuarrie a Tom Cruise, ktorí nás tu posledné roky ohurujú s výbornou sériou Mission Impossible. Tento adrenalínový prístup sa pretavil aj do návratu tohto kultového filmu a vďaka novým emóciám a výborne zvlátnutej akčnej stránke vznikol jedinečný filmový počin roka. Síce ide už o ostrielanú šablónu, no tento film dokazuje, že keď je ozdobená tými najlepšími filmovými prvkami a má pekné srdce, ponúkne divákom presne to, čo Top Gun: Maverick ponúkol – dokonalý kinový zážitok.

1. Everything Everywhere All at Once

everything everywhere
Zdroj: A24

O našej prvej priečke by sme nemuseli vravieť ako o filme. Ide skôr o niečo ako Film 2.0. Zatiaľ čo Top Gun oslavuje jednoduchosť filmového spracovania, film režisérov Danielsov inovuje prakticky každú jednu filmovú sekundu. Takýto film ste nikdy nevideli, lebo takýto film ešte nikdy spravený nebol. Avatar nás môže upútať vizuálom, Top Gun praktickosťou no prvé miesto si berie film, ktorý nás upútal štruktúrou, príbehom, réžiou, hraním, scenárom a v neposlednom rade strihom a hudbou. Everything Everywhere All at Once dokazuje, že možnosť vyrozprávať jednoduchý a zmyselný príbeh sa stále dá vytvoriť tým najviac jedinečným spôsobom – kreativitiou. Ide o dôvod, prečo každý z nás chodí do kina a tento film je dôvod, prečo z neho odchádzame z pocitom, že nám film možno dokázal zmeniť život alebo aspoň pripomenút náš pohľad na neho.

Individuálne zoznamy:

Filip Scherhaufer

1. Guillermo Del Toro’s Pinocchio
2. Everything Everywhere All at Once
3. Black Panther: Wakanda Forever
4. Nope
5. TÁR
6. The Fabelmans
7. The Banshees of Inisherin
8. Bones and All
9. Glass Onion: A Knives Out Mystery
10. The Menu

Tom Bejvl

1. Avatar: The Way of Water
2. Top Gun: Maverick
3. Everything Everywhere All at Once
4. Lightyear
5. The Fabelmans
6. The Banshees of Inisherin
7. The Northman
8. Causeway
9. Triangle of Sadness
10. Nope

Pavel Hrubeš

1. Top Gun: Maverick
2. The Batman
3. Everything Everywhere All at Once
4. Avatar: The Way of Water
5. Thirteen Lives
6. Boiling Point (2021 film, CZ release 2022)
7. Poslední závod
8. Drive My Car (2021 film, CZ release 2022)
9. The Northman
10. Fresh

Lenka Skříčilová

1. The Batman
2. The Fabelmans
3. Avatar: The Way of Water
4. The Northman
5. Everything Everywhere All at Once
6. Top Gun: Maverick
7. Men
8. The Wonder
9. Bullet Train
10. Mr. Harrigan’s Phone

Marek Lízal

1. Everything Everywhere All at Once
2. The Batman
3. Top Gun: Maverick
4. The Fabelmans
5. The Northman
6. Nope
7. Avatar: The Way of Water
8. Triangle of Sadness
9. Bullet Train
10. Elvis

Martin Sugar

1. The Northman
2. The Batman
3. The Fabelmans
4. Guillermo Del Toro’s Pinocchio
5. Top Gun: Maverick
6. The Banshees of Inisherin
7. Triangle of Sadness
8. Everything Everywhere All at Once
9. Barbarian
10. Apollo 10½: A Space Age Childhood

Z celej redakcie vám želáme ešte raz všetko dobré do Nového roka 2023. Teraz je rad na vás podeliť sa s nami o vašich top 10 filmov roka 2022 🙂

Ďalšie novinky

Populárne