streda, 4 augusta, 2021

Týranie žien: Aký veľký je tento problém a ako s ním bojovať?

-

-REKLAMA-

Týranie žien a štatistiky

Týranie žien je veľmi kontroverzná téma, ktorá bohužiaľ zasahuje aj do našich vôd. Už dlhé roky môžeme počúvať buď zo spovedí našich známych alebo z televíznych obrazoviek. Posledné roky sa štatistiky domáceho násilia síce znižujú, ale netreba zabúdať, že týranie nie je iba fyzický útok. Aké typy týrania teda poznáme a ako dokážu na ženy vplývať? Poďme sa pozrieť na všetky štatistiky, ktoré sú dostupné!

Týranie žien
Zdroj: cas.sk

Definícia

-REKLAMA-

V roku 1993 schválilo valné zhromaždenie OSN deklaráciu o odstránení násilia páchaného na ženách. Oficiálna definícia tým pádom znie – “Akýkoľvek násilný čin, založený na rodovej nerovnosti, ktorý vedie alebo by mohol viesť k fyzickej, sexuálnej alebo psychickej ujme alebo zraneniu žien, vrátanie vyhrážania sa takýmito činmi, zastrašovania alebo svojvoľného obmedzovania slobody, a to vo verejnom či súkromnom živote”. Týranie sa tým pádom môže prejavovať psychicky už na základnej škole, kde môžu žiaci dôjsť do styku so šikanou. Práve šikana dokáže jedincovi vytvoriť nereálny a degradovaný názor o sebe, čo môže viesť k psychickým problémom ako sú depresia, telesná dysmorfia a podobne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  IMT Smile a Dážď: Nela Pocisková na emotívnej domácej novinke týždňa!

Najbežnejšie násilie

Celosvetové štatistiky poukazujú na to, že v živote žien je bežné najmä sexuálne násilie. Práve v USA poukazujú štatistiky na to, že každá piata až siedma žena sa v živote stane obeťou dokonaného znásilnenia. Tieto štatistiky sú veľmi alarmujúce a to pravé z dôvodu toho, že USA je jedna z najprogresívnejších krajín v pretláčaní ľudských práv. V iných krajinách je bohužiaľ absolútne normálne, že existujú znásilňovacie tábory, kde sú ženy opakovane znásilňované a následne musia porodiť potomka proti svojej vôli.

-REKLAMA-

Týranie žien
Zdroj: Zdravie.sk

Hudobná terapia?

V posledných rokoch začína byť čím dalej tým viac využívaná hudobná terapia. Práve hudobná terapia pomáha mnohým ženám prejavovať svoje emocie ohľadom týrania. Na túto tému bolo taktiež napísané veľké množstvo knižiek, ktoré môžete nájsť vo verejnej doméne univerzity Oxford. Knižky opisujú, ako ženám pomáha hudba, aby sa preniesli cez traumu, ktorú zažili. Je jedno, či máte radi klasickú, rockovú , rapovú hudbu. Najdôležitejšie je to, aby vám dokázala pomôcť prejsť cez bránu bolesti.   

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Čo je to depresia a čo s tým môžem robiť? Príznaky, príčiny, liečba

Projekt Neviditeľná

Práve o týraní žien rozpráva projekt Neviditeľná za ktorým stojí mladý talentovaný muzikant Denny Veselý. Projekt odštartoval svoju púť práve videoklipom, ktorý rozprával vizuálne príbeh týrania mladej ženy, pričom sa na songu ukázal aj raper Supa z formácie Moja Reč. Projekt má hudobnou formou poukázať na všetky možné aspekty týrania žien a taktiež vyrozprávať príbehy žien, ktoré boli psychicky ale aj fyzicky týrané . My sme práve kvôli nášmu záujmu o tento projekt kontaktovali samotného Dennyho Veselého, ktorý nám o projekte povedal viac.

Moje prvé navnímanie problematiky týrania žien bolo, keď mi kamoška povedala príbeh o jej láske. Miesto toho aby sa tešila z romantických chvíľ a motýľov v bruchu zažívala opak. Láska postupne vychladla a jediné, čo riešila boli modriny na tele aj duši keď to mám tak básnicky povedať. Nikdy som danú tému nevnímal do hĺbky nakoľko som sa o tom v okolí nikdy nerozprával a tiež som si myslel, že sa to ani len v mojom okolí nedeje. Opak bol pravdou. Bohužiaľ je problém týrania žien všade okolo nás, len sa o tom nerozpráva. Tým, že mne cestu do môjho sveta hudby odštartovala žena, tak som spojil svoju tvorbu s danou problematikou. Pre mňa ženy sú, boli aj budú múzou číslo jeden. Verím, že spojím príjemné s užitočným a že dostanem svoju hudbu medzi ľudí a tiež prostredníctvom svojho projektu rozvírime debatu o tom, čo sa deje za zavretými dverami. Symbolicky to tak môžem vrátiť späť a poďakovať za to, že ženy sú skvelé stvorenia.

Ak sa nachádzate v situácii, kedy ste týranou osobou, tak sa nebojte zavolať na číslo 0800 212 212. Pomoc existuje.

Zdroj: Oxford, Neviditeľná,zastavmenasilie.gov

Zdroj titulného obrázku: Neviditeľná.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img