Syndróm vyhorenia: Problém, ktorý trápi veľké množstvo ľudí

-

Novinky

Syndróm vyhorenia už potrápil nejedného človeka

Ľudia, ktorí majú psychicky vyčerpávajúce zamestnanie, môžu dôjsť až do stavu, ktorý sa nazýva syndróm vyhorenia. O čo vlastne ide? Syndróm vyhorenia je stav, pri ktorom človek pociťuje fyzické a psychické vyčerpanie, apatiu, podráždenosť a má problém vykonávať svoju prácu či každodenné úlohy. Človek úplne stratí elán a chuť do života. Prejavuje sa u ľudí, ktorí vydávajú na svoju prácu veľké množstvo energie, najčastejšie sa to stáva pri práci s ľuďmi.

Príznaky vyhorenia

Emočné a fyzické vyčerpanie

Príznakom vyhorenia je fyzické vyčerpanie, osoba má nedostatok fyzickej sily na výkon danej činnosti. Môžete trpieť nespavosťou, napriek tomu, že pociťujete únavu a vyčerpanie. Typická je tiež podráždenosť, častá zábudlivosť, bolesť hlavy, poruchy trávenia, hnev, úzkosť a depresia. Vyčerpanie negatívne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu.

vyčerpanie
Zdroj: healthline.com

Pocit odlúčenia, zníženie efektívnosti

Pocit odlúčenia je ďalším veľmi častým príznakom. Tento problém môže vážne zasiahnuť vaše vzťahy na pracovisku alebo doma. Syndróm vyhorenia sa prejavuje pesimizmom, zahmleným a negatívnym postojom na veci a situácie okolo vás. Nedostatok energie sa prejaví zníženou koncentráciou na činnosť a produktivitu, čo môže viesť k neuspokojivým výsledkom v práci.

Kto trpí syndrómom vyhorenia najviac?

Tento problém trápi najviac tých, ktorí pracujú v kritickej infraštruktúre a ľudí v týchto pozíciách:

  • Lekári – najmä v odboroch chirurgie, onkológie, psychiatrie
  • Zdravotné sestry, zdravotní asistenti, opatrovateľky
  • Učitelia, špeciálni pedagógovia
  • Záchranné zložky
  • Manažéri všetkých stupňov – vrcholoví manažéri, strední manažéri a manažéri prvej línie
  • Politici
  • Advokáti

Samozrejme, týchto povolaní je omnoho viac, avšak vybrala som tie, ktoré trpia najčastejšie syndrómom vyhorenia. Vyhorieť môže z času na čas každý, pokiaľ čelí dlhodobému stresu alebo tlaku z vonkajšieho prostredia a nerieši ho.

syndróm vyhorenia
Zdroj: bfwinc.com

Rizikové faktory

To, že má niekto stresujúce zamestnanie, ešte neznamená, že ho neskôr postihne syndróm vyhorenia. Ide skôr o osobnostné charakteristiky a vlastnosti človeka, ktorý je vystavený dlhodobému stresu. So stresom sa treba naučiť pracovať, aby nám v budúcnosti nespôsoboval zdravotné komplikácie. Existuje niekoľko faktorov, ktoré patria medzi spúšťače vyhorenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  7 tipov, ako si udržať pozitívne myslenie v náročnom období!

Nedostatočná komunikácia medzi pracovníkmi a nadriadeným

Manažéri sú zodpovední za chod pracoviska. Táto práca vyžaduje určité osobnostné predpoklady, medzi ktoré patrí napríklad komunikatívnosť, objektívnosť, psychická podpora, primeraná autorita. Zamestnanci by mali mať z manažéra pocit, že je súčasťou spoločného projektu a snaží sa ich okrem nariadení aj pozitívne motivovať k práci, dostatočne komunikovať a spolupracovať s nimi. Ak sa tak nedeje, tak časom môžu vzniknúť konflikty a nedorozumenia, ktoré nikomu neprospievajú.

Nedostatok času

Ďalším rizikovým faktorom je časová tieseň, ktorá je typická napríklad pri výkone povolania hasiča alebo chirurga, ktorého potrebuje ťažko zranený pacient. V daných situáciách ide často o sekundy. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú dostatok času na prácu a nepracujete pod tlakom, máte výhodu.

Neférovosť

Princíp rovnosti pre všetkých je absolútne kľúčový. Bohužiaľ, realita je často iná a na pracoviskách dochádza k deleniu na rovných a rovnejších. Veľkú rolu hrajú vzájomné sympatie, rodinkárstvo, korupcia či iné osobné dôvody. Je to neprípustné, no deje sa to často a dôsledkom býva frustrácia a iné emočné ťažkosti. Preto je dôležité držať sa v práci okrem predpisov aj morálnych a ľudských zásad. Dobrá atmosféra a spravodlivosť predsa prospieva všetkým.

korupcia
Zdroj: investopedia.com

Prepracovanosť

Veľká pracovná záťaž spôsobuje problémy. Predstavte si, že ste jediný ambulantný chirurg vo vašom meste a za jeden deň sa vám nazbiera aj 60 pacientov, ktorých treba ošetriť alebo vykonať zákrok.

Ako zvládnuť syndróm vyhorenia?

Dobrou správou je, že vyhorenie sa dá zvládnuť, no je potrebné vykonať vo vašom nastavení a živote určité zmeny. Tak ako sa staráme o svoje telo, mali by sme sa starať aj o svoje duševné zdravie. Všímajte si zmeny vo vašej nálade, reakciách a správaní. Počúvajte svoje telo, aké symptómy k vám vysiela. Keď je to možné, oddychujte. Choďte na dovolenku alebo na výlet, nájdite si nový koníček, ktorý vám pomôže sa zresetovať. Doprajte si kvalitný spánok, spravte si aspoň jeden deň v týždni pre seba a robte to, čo vás nabíja novou energiou. Ak máte pocit, že sami to nezvládnete, objednajte sa na sedenie k terapeutovi.

V práci sa snažte problémy vždy vykomunikovať. Nemlčte. Povedzte, čo by ste chceli zmeniť, a ak už ďalej nevládzete, možno je čas začať premýšľať nad iným zamestnaním. Áno, je to závažné rozhodnutie, ale je to len na vás a na vašich pocitoch.

Stalo sa vám niekedy, že ste v škole alebo v práci vyhoreli? Čo k tomu viedlo? Riešili ste to svojpomocne alebo s odborníkom? Podeľte sa s nami do komentárov a nezabudnite si prečítať aj naše ďalšie články

Zdroje: mindbodygreen.com, prohuman.sk

Ďalšie novinky

Populárne