sobota, 10 apríla, 2021

Strhujúce skutočné príbehy na filmovom plátne! #1

-

Strhujúce skutočné príbehy na filmovom plátne!

Všetko má svoj príbeh. Skutočné príbehy sú obrovským magnetom, ktorý priťahuje pozornosť divákov nevídanou silou. Na to, aby skutočný príbeh stál za filmové spracovanie, musí byť naozaj zaujímavý a pritom strhujúci. Tvorcovia mnohých životopisných filmov nachádzajú inšpiráciu v životoch veľkých osobností či fascinujúcich udalostiach odohrávajúcich sa vo svete. Dokumentárne spracovanie životopisov či udalostí dokáže zaujať, no jedine ich prenesenie na filmové plátno dokáže človeka fascinovať či inšpirovať.

true story
Zdroj: moviebabble.com

Schindlerov zoznam/The Schindler”s List (1993)

-REKLAMA-

Vo vojnovej dráme režiséra Stevena Spielberga (Schindlerov zoznam) si Liam Neeson zahral Oskara Schindlera. Oskar bol Nemec, majiteľ továrne a člen nacistickej strany. Spočiatku využíval židov ako lacnú pracovnú silu v jeho továrni. Viac ako 1000 židov pre neho pracovalo tak, že vyrábali hrnce, panvice, ešusy a rôzne iné nádoby na front. Oskar “svojich” židov počas vojny neustále chránil pred smrťou a správal sa k nim ľudsky na rozdiel od iných nacistov. Vo filme si zahrali aj Ben Kingsley či Ralph Fiennes.

Surfistka/Soul Surfer (2011)

-REKLAMA-

Surfistka je príbehom Bethany Hamiltonovej, ktorá pôsobí na Havaji ako profesionálna surfistka. Je však niečím veľmi výnimočná. V roku 2003 ju počas surfovania napadol Žralok tigrí a odhryzol jej časť surfu a pritom aj celú ľavú ruku. Napriek tejto neľahkej situácií opäť Bethany stála už mesiac po útoku na surfe a súťažila. Svoj príbeh zvečnila v knihe Soul Surfer a na jej motívy vznikol tento film.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Najočakávanejšie filmy roku 2021: Ktorých peciek sa nevieme dočkať?

Nanga Parbat (2010)

Nemecká dráma Nanga Parbat je príbehom bratov Messnerovcov z Rakúska. Reinhold a jeho mladší brat Günter sa ešte ako deti dohodli, že spolu vylezú na osemtisícovku Nanga Parbat v Himalájach. Tento svoj sen spoločne uskutočnili v roku 1970. Mladší Günter však pri zostupe z hory zahynul. Film Nanga Parbat (2010) mapuje tento ich spoločný výstup. Reinhold v roku 1978 vyliezol na Nanga Parbat opäť, tentokrát však celkom sám a dokonca sa mu podarilo nájsť nové trasy.

Sloní muž/The Elephant Man (1980)

Sloní muž opisuje skutočný príbeh Josepha Merricka. Joseph sa narodil ako úplne zdravé dieťa. Už v rannom detstve mu však z tela začali vyrastať výrastky, ktoré mu veľmi skomplikovali život. Merrickova rodina sa z neho vysmievala, a tak ušiel a dlhé roky žil ako tulák. Živil sa tým, že bol atrakciou v panoptiku v Londýne ako Sloní muž. Film sa však zameriava najmä na roky jeho života, ktoré strávil v londýnskej nemocnici, kde spoznal svojho najlepšieho priateľa – chirurga Fredericka Trevesa.

Amadeus (1984)

Film Amadeus je príbehom o súperení Antonia Salieriho a Wolfganga Amadea Mozarta o priazeň rakúsko-uhorského cisára Jozefa II. Amadeus obsahuje množstvo strhujúcich momentov. Mozarta vykresľuje ako bláznivého génia, ktorý si užíva život plnými dúškami, až kým nestretne Salieriho. Toto historické umelecké audiovizuálne dielo režíroval český režisér Miloš Forman a jeho veľká časť sa natáčala v Prahe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Milujete Pixar filmy? Otestujte svoje znalosti o týchto filmoch v našom kvíze!

127 hodín/127 Hours (2010)

James Franco v dráme 127 hodín stvárňuje Arona Ralstona, ktorý strávil 6 dní v divočine v Utahu. Dôvod? Nemohol sa odtiaľ pohnúť. Doslova. Pri lezení po skalách sa pošmykol a pri páde mu spadla na ruku obrovská skala. Navyše bol zaseknutý hlboko v priepasti mimo cesty. Ako túto situáciu vyriešil? Ak ste videli epizódu Simpsonovcov, v ktorej v podobnej situácií uviazol Homer, zrejme už poznáte odpoveď.

Čistá duša/ A Beatiful Mind (2001)

Čistá duša je skutočným životným príbehom geniálneho matematika Johna Nasha. Čudák a samotár John odchádza z vysokej školy ako vedec, ktorý objavil prelomovú matematickú teóriu. Časom stretne lásku svojho života a založí si s ňou rodinu. Jeho žena Alice si však začne všímať, že John trpí zvláštnou psychickou poruchou.

Ktoré skutočné príbehy inšpirovali vás? Podeľte sa s nami o ne v komentároch!

Zdroje: Movie Locations, Ranker, ČSFD, Youtube, Wikipédia

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img