sobota, 10 apríla, 2021

Tipy na španielske seriály: Ministerstvo času, Elita, El Chapo a ďalšie!

-

Tipy na španielske seriály: Ministerstvo času, Elita, El Chapo a ďalšie!

Mnohé španielske seriály si za poslednú dekádu získali pozornosť a napokon aj srdcia aj tých najnáročnejších seriálov fajnšmekrov. Okrem dvoch najznámejších seriálových hitov Narcos a La casa de papel je tu však aj mnoho ďalších španielskych titulov, ktoré stoja za pozornosť.

španielske seriály
Zdroj: wallpaperaccess.com

Ministerstvo času/ El Ministerio del tiempo (2015 – súčasnosť)

-REKLAMA-

Sci-fi seriál Ministerstvo času je o tíme troch špeciálnych agentov. Každý z týchto agentov je z inej doby a spolu riešia zločiny súvisiace s cestovaním v čase. Ich úlohou je väčšinou v zvrátiť škody napáchané zločincami naprieč časom, a tak zabrániť výraznej zmene chodu dejín. Seriál má momentálne zatiaľ 4 série a pomerne vysoké hodnotenia. V USA vznikla kópia seriálu s názvom Timeless. Tvorcovia Ministerstva času za to žalovali “tvorcov” seriálu Timeless.

Vis a vis/Locked Up (2015 – 2019)

-REKLAMA-

Jeden z užívateľov stránky čsfd.cz výstižne komentoval seriál Vis a vis z prostredia ženskej väznice ako drsnejšiu verziu amerického Orange Is The New Black. Tieto dva seriály sa odlišujú najmä žánrovo, keďže “americká verzia” je skôr komédia a tá španielska je zase väzenská dráma. Macarena, ktorá spácha podvod z lásky k svojmu šéfovi, sa učí žiť vo väzení, potom čo je odsúdená. V dráme si zahrali aj Alba Flores a Najwa Nimri. Obe sa spolu objavili v La casa de papel ako Nairobi a krutá inšpektorka Alicia Sierra.

Elita/Élite (2018 – súčasnosť)

Elita je netypický seriál odohrávajúci sa v stredoškolskom prostredí. Trojica teenagerov zo strednej vrstvy sa dostane na prestížnu súkromnú strednú školu. Zatiaľ sa to javí ako priemerný teenagerský seriál, akých je tu milión, no nie? Élite je však kriminálna dráma. Na tejto strednej škole totiž niekoho zavraždia. V seriáli si zahrali ďalšie známe tváre z Money Heist – Miguel Herrán (alias Denver v LCDP) a María Pedraza (alias Allison Parker v LCDP).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Film Rose Island: Jak těžké je vybudovat vlastní svět?

Krpec/El Chapo (2017 – 2018)

Dalo by sa povedať, že El Chapo je akýmsi “bratrancom” seriálu Narcos. Zatiaľ čo ústredným motívom Narcos je Pablo Escobar/neskôr Cali kartel, El Chapo je životopisom Joaquína Guzmána. Joaquín je vzrastom malý mafiánsky poskok, ktorý sa snaží prepracovať k pozícií najväčšieho narkobaróna v Mexiku. El Chapo bol šéfom mexického kartelu Sinaloa a istú dobu bol po Bin Ládinovi 2. najhľadanejším utečencom. Niekoľkokrát bol zatknutý a niekoľkokrát sa mu aj podarilo ujsť. Naposledy ho zatkli v roku 2016.

Žiť bez povolenia/Vivir sin permiso (2018 – 2020)

Vivir sin permiso je ďalší dramatický thriller z prostredia pašerákov drog. Hlavnou postavou je starý sniper a narkobarón Nemo Bandeira, ktorý skrýva, že trpí Alzheimerovou chorobou. Keď sa rozhodne odísť do dôchodku, jeho pravá ruka – Marío Mendoza sa chce stať jeho nástupcom.

Dejiny zločinu: Kandidát/ Historia de un Crimen: Colosio (2019)

Mexická dokumentárna miniséria Historia de un Crimen: Colosio sa venuje udalosti, ktorá sa stala 23. marca 1994 v Baja Californii (mexický región). Mexický kandidát na prezidenta Luis Colosio sa stal obeťou atentátu. Táto miniséria je príbehom jeho smrteľne chorej manželky Diany Riojas, ktorá vyšetruje jeho vraždu. V minisérii nie je európska španielčina, ale prirodzene tá s mexickým akcentom.

Bariéra/La Valla (2020)

La valla je v dnešnej dobe tak trochu desivý seriál. Popisuje totiž dianie v Madride počas smrteľne nebezpečnej pandémie. Prekvapivo sa však neodohráva v súčasnosti, ale v roku 2040. Španielsko 20 rokov po 3. svetovej vojne čelí smrteľnému vírusu, vysokej radiácií a chudobe. Despotická vláda rozdelila Madrid stenou na dve časti. Na jednej strane žije vrstva bohatých a na druhej vrstva chudobných. Celé toto dianie sleduje divák očami rodiny z chudobnej vrstvy, ktorá sa snaží prežiť.

Merlí (2015 – 2018)

Charizmatický 55-ročný profesor Merlí učí filozofiu na strednej škole. Je svojský, miluje čierny humor a má pestrý sexuálny život. Okrem toho má 16-ročného syna, s ktorým sa snaží vybudovať si vzťah. Práve pre jeho otvorenosť a nekonvenčnosť je v zborovni nepochopený, no u študentov veľmi obľúbený. V roku 2019 vznikol aj spin-off zvaný Merlí: Sapere Aude!

Sledujete španielsku seriálovú tvorbu? Ktoré španielske seriály prirástli k srdcu vám? Podeľte sa s nami v komentároch!

Zdroje: ČSFD, YoutubeSecondHalfTravels

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img