Skutočné príbehy raperov na filmovom plátne! Ktoré stoja za to?

-

Novinky

Skutočné príbehy raperov na filmovom plátne

V článku Skutočné príbehy raperov na filmovom plátne sa pozrieme na najzásadnejšie životopisné filmy venované rapovej kultúre. Hip-hop ako taký vznikol v 70. rokoch v Newyorskej štvrti Bronx. Tento hudobný subžáner pozostáva z piatich základných elementov. Sú nimi rap, DJ-ing, breakdance, graffiti a beatbox. V súčasnosti sú najpopulárnejšími z týchto elementov rap a DJ-ing. Rap je momentálne celosvetovo najpopulárnejším hudobným žánrom takmer vo všetkých krajinách sveta. Ale vždy to tak nebolo…

Straight Outta Compton – N.W.A. (2015)

Jeden z najpopulárnejších filmov o hip-hopovej kultúre je Straight Outta Compton z roku 2015. Príbeh sa odohráva v Kalifornskom Comptone v časoch, kedy bolo toto mesto považované za jedno z najnebezpečnejších v Amerike. Dej filmu sa točí okolo vzniku gangsta rapu a je skutočným príbehom vzniku rapovej crew N.W.A. Jej členmi boli raperi Ice Cube, Dr.Dre či Eazy-E. Zaujímavosťou je, že Ice Cube-a si vo filme zahral jeho vlastný syn – O’Shea Jackson Jr. Film je pomenovaný po albume Straight Outta Compton od N.W.A. z roku 1988.

Vo filme sú zaznamenané najväčšie problémy vtedajšej doby. Boli nimi rasizmus, policajná brutalita a gangy. Uprostred tohto všetkého sa zrodil gangsta rap ako odpoveď na všetky tieto rozdiely a nepokoje v uliciach. Compton je jedno z najdôležitejších miest na mape rapového fanúšika. Z tohto mesta totiž pochádza aj jeden z najlepších raperov súčasnosti –Kendrick Lamar.

All Eyez on me – 2Pac (2017)

Film All eyez on me z roku 2017 je životopisom Tupaca Shakura. Mapuje jeho život od detstva cez pubertu až po divoký život mladej rapovej hviezdy. Tupac sa síce dožil len 25 rokov, no za ten čas stihol nahrať viac ako 700 songov. Okrem toho si aj zahral v niekoľkých filmoch. Film končí jeho smrťou. Názov tohto filmu je zároveň názvom jedného z Tupacových albumov – All eyez on me (1996).

Tupac je dodnes rešpektovaný a považovaný za jednu z najvýraznejších osobností nielen v rámci hip-hopu. Podobne ako N.W.A., aj on bojoval za práva utlačovaných černochov v Amerike. Tým si taktiež znepriatelil políciu. Okrem toho bol súčasťou jedného z najväčších rapových konfliktov v histórii žánru. Stáli v ňom proti sebe východné a západné pobrežie USA. Jeho hlavným rivalom bol raper Notorious B.I.G. Za 2pacovu násilnú smrť dodnes nebol nikto potrestaný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Je Atlanta mesto rapu? - Mesto zastupujú mená ako Future a Migos!

The Notorious B.I.G. – Biggie Smalls (2009)

Dráma The Notorious B.I.G. je životopisom rapera, ktorý síce kopal za opačný tím, no skončil rovnako ako Tupac. Film sleduje život Christophera Wallacea alias Biggieho odmalička cez raketový vzostup jeho kariéry až po jeho náhlu smrť. Biggie sa dožil iba 24 rokov. Bol zastrelený len o pár mesiacov neskôr ako Tupac. Ani jeho vrah nie je dodnes potrestaný.

Počas svojho krátkeho života však toho stihol mnoho. Ako teenager predával drogy a rapoval. Krátko po narodení jeho dcéry si jeho hudbu všimol Puff Daddy (dnes Diddy) a to mu prinieslo obrovský úspech. V roku 1994 vydal album s názvom Ready to die. V roku 1997 len 3 týždne po jeho smrti mu vyšiel album Life after death. Mladšiu verziu Biggieho si vo filme zahral jeho syn Christopher Wallace Jr.

8.Mile – Eminem (2002)

Pravdepodobne najznámejším hip-hopovým filmom v našich končinách je 8. míľa. Film z roku 2002 je o mladom raperovi z Detroitu, ktorý si hovorí B-Rabbit. Hlavnú postavu v tomto filme stvárnil Eminem. Nie je žiadnym tajomstvom, že film je do veľkej miery inšpirovaný životom samotného Slim Shadyho.

Dej filmu sa nesie v znamení rapových freestyle battleov, ktorých sa hlavný hrdina žijúci v karavane zúčastňuje. Keďže je beloch žijúci v komunite černochov, je pre neho veľmi ťažké vydobyť si rešpekt. Eminem k filmu nahral soundtrack v podobe skladby Lose yourself.

Get Rich or Die tryin‘ – 50 Cent (2005)

Ďalší životopisný film v našom rebríčku s názvom Get rich or die tryin opisuje príbeh Curtisa Jacksona. Curtis je vo svete známy ako raper 50 cent. Rovnako ako 8. míľa, ani tento film nie je presným životopisom interpreta, ale je ním len voľne inšpirovaný. Hlavným hrdinom je Marcus, ktorý je nútený predávať drogy, aby sa uživil. V dôsledku toho sa zapletie do sporov s gangstrami na ulici.

Navonok sa môže zdať, že 50 cent dostal všetko takpovediac „zadarmo“ v momente, keď ho zobral pod svoje krídla Eminem. V skutočnosti však bolo všetko inak a tento film nám ukazuje realitu Curtisovho života. Od jeho záľuby písať skladby v detskej izbe, cez dealovanie drog až po veľkolepý nástup na pódium. Na ceste za svojím snom takmer zomrel a takmer prišiel o hlas. Preto je zrejme názov filmu taký, aký je.

Zeiten ändern Dich (Časy ťa zmenia) – Bushido (2010)

Spolu s ďalším filmom v tomto rebríčku sa prenesieme na nemeckú rapovú scénu. Bushido je jednou z dvoch najväčších legiend nemeckého rapu. Mladšiu verziu rapera si v tomto filme zahral Elyas M’Barek, herec známy najmä z komediálnej trilógie Fakjú pán profesor. Svoje staršie ja si zahral sám Anis Mohamed Youssef Ferchichi alias Bushido. Tento film je na rozdiel od väčšiny v našom rebríčku priznaným životopisom. Je natočený na motívy Bushidovej autobiografie.

Blutzbrüdaz (Pokrvní bratia)/Sido (2011)

Ako sme spomínali vyššie, Bushido je jednou z dvoch najväčších rapových legiend Nemecka. Tou druhou je Sido. Ten však na rozdiel od svojho kolegu zvolil inú cestu pri sfilmovaní svojho príbehu. Film Blutzbrüdaz je hudobnou komédiou o dvoch kamarátoch, ktorí sa snažia preraziť v rape. Spolu s ním si v tejto snímke zahral americko-nemecký gangsta raper B-Thight. Soundtrack k filmu je vyskladaný z tvorby Sida a B-Thighta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Archer 11. série: Návrat ke špionážním kořenům lascivního agenta!

Slovenský bonus: Tempos – Rytmus (2020)

Zatiaľ jediným filmom mapujúcim vývoj slovenskej rapovej scény, ktorý sa dostal do kín, je dokument Tempos. Primárne sa film zameriava na cestu najznámejšieho slovenského rapera Rytmusa. Dokument obsahuje rozhovory Rytmusa s legendami československého rapu (akými sú napríklad Ego, Anys DJ Wich, Fredy Aysi, Separ či skupina Lúza). Okrem toho v ňom divák nájde aj „flashbacky“ z obdobia vzniku skupiny Kontrafakt. V týchto flashbackoch si Rytmusa, Ega a Anysa zahrali im podobní herci.

Aké sú vaše obľúbené skutočné príbehy raperov? Podeľte sa s nami v komentároch!

Zdroje: ČSFD, Youtube
Zdroj titulného obrázka:

Ďalšie novinky

Populárne