sobota, 10 apríla, 2021

Rozhovor: Laureát Nobelovej ceny – Fyzik David Wineland!

-

Fyzik David Wineland

Počas nášho života máme veľa možností, ktoré môžeme využiť, pričom sa pri každom rozhodnutí naša cesta určitým štýlom mení. Niekto môže byť policajt, hasič a taktiež fyzik. Práve fyzika definuje naše chápanie celého sveta a ide o jedno z najdôležitejších zamestnaní pre našu spoločnosť. Každý rok teda dostávame oznámenia mien, ktoré za príslušný rok prispeli spoločnosti najviac.

Práve vďaka nášmu záujmu o ľudí, ktorí ponúkajú odpovede na otázky, sme sa rozhodli kontaktovať laureáta Nobelovej ceny – Davida Winelanda! Dr. Wineland stojí za implementáciou najpresnejších hodín na svete a získal Nobelovú cenu za jeho prácu na jednotlivých kvantových systémoch. Tento rozhovor bol vykonaný s pomocou našej redaktorky Simony Oravcovej a Viktora Preinera. Aké odpovede nám Dr. Wineland ponúkol?

-REKLAMA-

Fyzik David Wineland
Zdroj: youtube.com

Na začiatok sme sa profesora Winelanda chceli opýtať, akú literatúru by rád odporučil ľudom, ktorí sa chcú dostať do sveta fyziky. Samozrejme, tento svet je veľmi rôznorodý, čo znamená, že odpoveď u každého vedca bude absolútne iná.

Ktorú knihu by ste odporučili každému, kto chce začať so štúdiom fyziky?

Naozaj nemám konkrétnu knihu, ktorú by som odporučil. Pravdepodobne je dobré najskôr preskúmať web. Existuje veľa stránok na rôznych úrovniach, ktoré by pravdepodobne odpovedali na veľa otázok niekoho, kto by hľadal odpoveď. Najlepšie by samozrejme bolo absolvovať úvodný kurz z učebných osnov fyziky.

Keďže náš portál funguje na Slovensku, mohli by ste prosím čitateľom povedať, ktoré Európske mesto máte najradšej?

-REKLAMA-

Existuje veľa miest, ktoré sa mi páčia, ale Paríž je na vrchole môjho zoznamu.

Ako zvládate stres pri práci na dôležitých projektoch?

Myslím si, že je dobré robiť si prestávky. Treba mať nejakú aktivitu, ktorá vás zbaví od stresujúcich záležitostí pracovných projektov. Za posledných 30 rokov fungovalo pre mňa bicyklovanie, pričom už len hodinová jazda ma úplne uvoľní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Skladateľ Matúš Široký - Aká je práca skladateľa?

Ako fyzik, čo je jedna vec vo fyzike, ktorú sa stále seba pýtate?

Pravdepodobne „prečo existujeme?“. Samozrejme, môžeme našu históriu vystopovať až k „veľkému tresku“, ale prečo nastal?

Fyzik David Wineland
Zdroj: commons.wikimedia.org

Profesor Wineland taktiež stojí za implementáciou najpresnejších hodín na svete. Tieto hodiny pracujú na báze kvantovej logiky jediného iónu hliníka. Samozrejme, na implementovanie niečoho takéhoto majestátneho treba veľa kreativity a pokusov. Práve preto sme sa rozhodli profesora Winelanda opýtať aj na tieto hodiny.

V roku 2005 ste implementovali najpresnejšie hodiny na svete. Ako vznikol tento nápad?

Myslím si, že to bol len prirodzený postup využívajúci nápady mnohých ďalších ľudí. A samozrejme, takmer celá moja práca bola zavŕšená spoluprácou a zdieľaním nápadov v tímoch s mnohými dobrými kolegami.

Fyzik David Wineland
Zdroj: washingtonpost.com

My by sme sa chceli profesorovi Winelandovi poďakovať za poskytnutie tohto rozhovoru a dúfame, že nás naďalej bude prekvapovať svojimi nápadmi, ktorými pomáha spoločnosti. Ak by ste mali záujem si prečítať rozhovor s celosvetovo známym kuchárom Gennarom Contaldom, tak si daný rozhovor môžete prečítať práve tu.

Páčilo sa vám, aké odpovede nám ponúkol fyzik David Wineland?

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img