Inšpiratívny rozhovor: Ako na svoj život v Austrálii spomína Filip?

-

Novinky

Inšpiratívny rozhovor: Ako na svoj život v Austrálii spomína Filip?

Aj keď Filip už je naspäť doma na Slovensku, poprosila som ho, aby zaspomínal na svoj život v Austrálii. Vyšlo to, porozprával nám informácie a zaujímavosti z čias jeho života v Sydney.

Ahoj, povedz, prosím, čitateľom svoj príbeh. Ako si sa do Austrálie dostal?

Volám sa Filip Horňák, pochádzam z Piešťan. V roku 2018 som pracoval ako čašník v kaviarni, kam chodili ľudia z rôznych kútov sveta, a keďže som veľmi otvorený komunikácii s ľuďmi, nemal som problém pýtať sa ľudí, odkiaľ sú a čo ich privádza na Slovensko. Medzi nimi bolo aj pár ľudí z Austrálie.

Táto téma nás s priateľkou natoľko zaujala, že sme kontaktovali 3 agentúry v Bratislave a dohodli si stretnutie. Potom už sme museli splniť nejaké podmienky, motivačné listy, výpis z účtu, fotky nás oboch, že sme reálny aj že sme pár. Celý tento proces trval asi 3 mesiace od začiatku až po schválenie víz. Musel som si vybrať aj školu – Certificate of Communication and Marketing.

Predal som svoje auto a musel som zaplatiť prvý semester školy, zdravotné poistenie a víza. Na výber sme mali rôzne mestá, ale usúdili sme, že Sydney bude najlepšia voľba. V apríli 2018 sme odleteli na Bali na 16 dní a potom odtiaľ do Sydney. Ubytovanie sme mali už vopred vybavené. Bývali sme u Slovákov, ktorí išli na 4 mesiace na Lombok. Ja som bol študent a moja priateľka bola ako dependant. Obaja sme mali vymedzený pracovný čas na týždeň, počet hodín, ktoré môžeš odpracovať. Mesiac sme sa snažili nájsť si prácu. Ja som začal pracovať na stavbe v demoličnej firme a priateľka pracovala ako baristka.

Spomínal si, že prácu ste si hľadali mesiac. Ako to celé zo začiatku prebiehalo?

Prebiehalo to asi tak, že som chodil s vytlačeným CV a pýtal sa v baroch a reštauráciách. Ak vám aj povedali, že sa ozvú, väčšinou sa už neozvali. Ak vám povedali, nech prídete na trial (skúšobný deň), bola nádej na prácu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Kam na jarný výlet na Slovensku? Pozrite sa s nami na pár tipov!

Sydney bola pre mňa obrovská skúška. Všetko bolo pre mňa nové. Zorientovať sa v doprave, šoférovanie vľavo, dopravné značenia a obmedzenia, nariadenia, ktoré treba aj napríklad v metre dodržiavať. Keď sme vystúpili na zástavke blízko nášho domu, chvíľu sme blúdili v parku a vtedy k nám prišli neznámi ľudia a hneď sa pýtali, ako nám môžu pomôcť.

Čo sa za ten čas v tvojom živote zmenilo?

Cestovanie po svete a prekonávanie prekážok s tým spojené si vyžaduje veľa psychickej pohody. Niekedy nám obom rupli nervy vo vzťahu. Nakoniec sme to ukončili a vrátili sa po roku na Slovensko.

Veľa mojich priateľov tvrdí, že som začal viaceré veci vnímať inak a začať som byť otvorenejší. Začal som viac zdieľať svoje pocity a zážitky s ľuďmi. Toto mi Austrália dala, keďže ľudia tam či už domáci, alebo z iných kútov sveta, boli extrémne priateľskí a ochotní sa rozprávať, ísť sa zabaviť a pomôcť.

Čo ti najviac vyhovovalo?

Obrovským plusom bolo práve počasie, ktoré tam bolo 8 mesiacov teplé. Parky priamo pri pláži, kde boli grily a ihriská. Každý týždeň sa tam usporadúvali koncerty, podujatia, ochutnávky jedál, mini festivaly. Človek si vedel cez víkend užiť kopec zábavy.

Existujú o Austrálii nejaké mýty/stereotypy, ktoré nie sú úplne pravda?

Nie všetky pavúky sú tam jedovaté. Napríklad huntsman loví aj šváby, je dobré ho mať doma, pretože je síce rýchly a skáče, avšak neublíži ľuďom. Osobne som nezažil ani som nepočul, že by mal niekto doma v meste hada. Samozrejme, čím ďalej od mesta človek býva, tým je väčšia šanca nájsť doma nejaké prekvapenie.

Môžeš priblížiť zárobky v Austrálii prihliadnuc aj na životné náklady? Dokázal si si niečo ušetriť?

Moja práca bola fyzicky náročná, niekedy aj nebezpečná, takže sa tam dalo veľmi dobre zarobiť. Výplaty sa vyplácajú v týždňovom alebo dvojtýždňovom intervale. Za týždeň som  zarobil 700-900 austrálskych dolárov. Z toho 200-300 dolárov na osobu/týždeň išlo na ubytovanie, doprava na týždeň bola 40-50 dolárov, nákup v potravinách 170-250 dolárov. Ak by som to spriemeroval tak človeku ostalo 200 dolárov na týždeň, ktoré mohol minúť vo voľnom čase.

rozhovor filip austrália
Zdroj: autorka článku

Ako vnímaš kultúrne rozdiely medzi Slovenskom a Austráliou?

Veľakrát sa stalo, že nám miestni rozprávali, ako išli do Európy na 3 mesiace. S tým platom, čo majú, si to môžu dovoliť. Tým, že majú oveľa viac tepla a pláže, sú viac šťastnejší a majú možnosť lepšie sa odventilovať po práci. Veľa Slovákov si tam založilo firmu, aj to svedčí o tom, že sa im tam darí a sú tam spokojnejší.

Je niečo, na čo si treba dávať pred odchodom pozor?

Skontrolovať všetky doklady. Pozrieť na facebookových skupinách a webe ceny nájmu,  koľko sa asi v ktorej oblasti zarába.

A na záver, čo by si odporučil ľuďom, ktorí by chceli študovať či pracovať v Austrálii?

V prvom rade spolupracovať s agentúrou, ktorá ma dobré recenzie aj support. Určite sa porozprávať s niekým, kto tam už bol. Na FB je veľa takýchto skupín aj agentúra vie poskytnúť dobré informácie a kontakty.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Laureát Nobelovej ceny - Fyzik David Wineland!

Veľa sa pýtať. Výber školy je veľmi dôležitý, pozrieť sa na to reálne, či dokážem tú školu splácať, nemať prehnané nároky, pretože školy tam vedia byť pekne drahé. Aby sa nestalo, že si človek bude musieť nájsť 2-3 roboty, aby vôbec zarobil na školu a život. Výber miesta je tiež dôležitý. Sydney je veľké, má veľa pracovných príležitostí, ale je aj najdrahšie. Napríklad Perth je menšie mesto, aj nájom je tam lacnejší a opäť, je to iná časť krajiny. Ľuďom pod 30 rokov odporúčam Work&Travel, aby zažili ten život, tú zmenu klímy, aj zmenu mentality a budú oslobodení od platení školy a môžu si užívať, a naplno cestovať. Samozrejme, dá sa to aj popri škole (student visa), avšak môže mať menej času na spoznávanie krajiny. Celkovo túto destináciu veľmi odporúčam, mne osobne veľmi pomohla sa v živote posunúť a nadobudnúť nové skúsenosti.

Týmto by som chcela Filipovi poďakovať za jeho čas a odpovede, veľmi si to vážim a prajem šťastie ďalej v živote.

Aký máte názor na život v Austrálii? Odhodlali by ste sa na niečo také? 

Môj tip na rozhovor.

Zdroj titulného obrázku: autorka článku

Ďalšie novinky

Populárne