Treba mať prehľad, ale hlavne byť človekom, radí baristka Sandra!

-

Novinky

Inšpiratívny rozhovor: Treba mať prehľad, ale hlavne byť človekom, radí baristka Sandra

„Hlavne byť človekom.“ – Myslím, že toto by sme si mohli zapamätať všetci. Po minulom rozhovore s barmanom Lacim Fajinom sa ešte chvíľku zdržíme v gastronómii. Slováci čoraz viac obľubujú a oceňujú kvalitnú kávu. Dnes si môžete prečítať rozhovor s baristkou Sandrou, ktorá pracuje v Caffé Trieste. Pozrieme sa na to, čím je táto práca výnimočná, aj čo si vyžaduje.

Ahoj! Ako dlho sa pohybuješ v gastronómii? Ako si sa dostala ku káve?

Ahojte. V gastronómii som za pár mesiacov už štvrtý rok. Ako rýchlo to letí! Ku káve som sa dostala tak, že raz po škole sme išli s najlepšou kamarátkou na kávu práve do tejto kaviarne, v ktorej pracujem. Sadli si na terasu a vtedy som pozorovala všetko a všetkých naokolo. Ako som tam sedela, tak som si úplne vedela predstaviť, že by som tam raz robila, a že by ma to asi aj mohlo baviť. A baví.

Môžeš našim čitateľom prezradiť, prečo práve toto povolanie? Čím je pre teba výnimočné?

Toto povolanie práve preto, pretože milujem prácu s ľuďmi. Komunikovať s nimi, spoznávať ich. A úprimne, možno aj preto, že to bola prvá príležitosť zamestnania sa po maturite a som za ňu neskutočne vďačná. Výnimočné je pre mňa tým, že tam spolu so mnou pracujú naozaj výnimoční a úžasní ľudia. Tá kaviareň má pre mňa kúzelnú atmosféru, skvelú energiu a navyše sa v nej plnia sny. A ešte asi aj tým, že na papier neviem vôbec kresliť, ale do kávy mi to celkom ide, haha.

rozhovor sandra
Zdroj: autorka článku

Aké boli tvoje začiatky?

Moje začiatky boli ťažké a vtipné zároveň, asi ako v každej novej práci. Také klasické, ako napríklad porozbíjanie značnej časti sortimentu,  alebo keď ideš odniesť objednávku na terasu a na pol ceste zabudneš, na ktorý stôl to vlastne bolo.

Alebo keď som išla objednať jeden stôl, objednávali si veľa vecí a asi pri tretej mi hlava úplne prestala vnímať, tak som sa len usmievala. Kolegyňa ich musela ísť objednať ešte raz, pretože som si vôbec nič nezapamätala.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  PODCAST MOJA PLANÉTA S KUBJOM: Lukáš Beňuš (Dánsko)

Koľko káv denne vypiješ? Prezradíš nám, koľko ich bolo dnes?

 Denne vypijem väčšinou 2 kávy, ale dnes som mala iba jednu.

rozhovor Sandra
Zdroj: autorka článku

Čo je najdôležitejšie pri príprave kávy?

Pripravovať ju hlavne s láskou. Ale aby mala tu správnu chuť, hlavné faktory pri príprave sú: kvalitná čerstvá zrnková káva, správne zomletá káva, kvalita vody, gramáž kávy, správne utlačiť kávu tamperom a mať nahriatu šálku. Práve preto sú vo väčšine kaviarní šálky uložené na stroji.

Ako skúsená baristka prichádzaš s kávou do kontaktu prakticky každý deň. Ako ju vnímaš ako odborník? Čo pre teba znamená? 

Nie som až taký odborník, ale kávu vnímam v prvom rade tak, že neskutočne ďakujem človeku, ktorý ju ako prvý objavil. Je úžasné, koľko druhov a rôznych príchutí existuje. Znamená pre mňa oddych a nekonečný relax pri mojej šálke kávy.

rozhovor Sandra
Zdroj: autorka článku

Čo najdôležitejšie si podľa teba vyžaduje práca v gastre?

Hlavne aby človeka tá práca bavila. Nikto si neprišiel sadnúť na kávu preto, aby sa pozeral na odutý a nepríjemný personál. Takže byť pozitívne naladený, občas mať aj pevné nervy a základ je mať aj dobrý kolektív, vtedy ide práca od ruky a s úsmevom. A vážiť si každého jedného zákazníka, pretože bez nich by sme nemohli fungovať a robiť to, čo nás baví.

Ako baristka tráviš neuveriteľné množstvo času v kontakte s ľuďmi. Stretla si sa niekedy s niečím bizarným, čo si pamätáš dodnes?

Takýchto príhod je ešte asi aj na jeden zvlášť rozhovor, haha. Napríklad pánovi, ktorý telefonoval, sme priniesli kávu. Po celý čas telefonátu sa z kávy nenapil, až po cca pol hodinke ako hovor skončil. Prišiel sa sťažovať, že jeho káva je studená.

A naopak, pamätáš si niečo, čo ťa milo prekvapilo?

Milo ma prekvapilo, keď nám naša stála zákazníčka, taká staršia pani napiekla domáce koláče, buchty, mňam. Alebo keď nám zákazníci povedia, že sa u nás cítia dobre a že sme milé, usmiate, to je najlepší pocit.

rozhovor Sandra
Zdroj: autorka článku

Čo robí dobrého baristu skutočne dobrého?

Ako som už vyššie spomínala, najdôležitejšie je, aby tu prácu človek robil preto, že chce a že ho baví, nie preto, že ju robiť musí.

Samozrejme, treba mať aj prehľad o tom, čo robí, takže nejaký baristický kurz. Ale hlavne byť človekom. Niekto môže mať aj vzdelanie, veľa kurzov, robiť najlepšiu kávu na svete, ale nie je milý, pokorný, naopak je drzý, arogantný, nepríjemný, tak ani tá káva vám nebude chutiť, a už si ju k tomu človeku nepôjdete dať.

Preto je dôležité byť milý, vedieť pomôcť, poradiť a častokrát vypočuť, a v podstate každý barista, či barman je aj tak trošku psychológom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Autosalón v Nitre privíta Majstrovstvá SR v elektronických športoch!

Ako ťa ovplyvnila práca s kávou? Zmenilo sa niečo v tvojom živote?

Práca s kávou ma ovplyvnila asi tak, že keď mám voľno a idem na kávu, tak prvá zastávka je Trieste (kaviareň, kde pracujem) a potom pokračujem ďalej, haha.

Určite sa zmenila moja komunikácia s ľuďmi, predtým som sa dosť hanbila, teraz vôbec. Spoznala som veľa úžasných ľudí či už zákazníkov, alebo kolegov, za čo som veľmi vďačná. Niekedy nechápem, ako som mohla bez niektorých ľudí, ktorých som práve vďaka práci spoznala, žiť.

A na záver, moja obľúbená otázka. Čo by si odporučila tým, ktorí by sa radi uberali týmto smerom?

Určite nech do toho ide. Je to skvelá skúsenosť a pri tých správnych ľuďoch dosť dobrá jazda životom, haha. Nikdy nevie, koho tam spozná a kam ho vietor zaveje.

Týmto sa chcem Sandre poďakovať za jej čas a odpovede. Držíme palce v práci, a posielame veľa síl. A nezabúdajte, hlavne byť človekom. Ako sa vám páčil rozhovor Rozmýšľate nad prácou v tomto odvetí?

Zdroj titulného obrázka: autorka článku 

Ďalšie novinky

Populárne