Svetový deň bez áut ukončil Európsky týždeň mobility! Ako sa zapojili celebrity?

-

Novinky

Tohtoročný týždeň mobility

Každoročne po celom svete sa presne 22. septembra upozorňuje na dôležitú tému, ktorá poslednú dobu rezonuje v boji za záchranu životného prostredia! Európsky týždeň mobility odštartoval zvýšenie povedomia o udržateľnej mobilite a pridali sa k tejto myšlienke aj rôzne známe tváre, osobnosti, či dokonca aj politici.

Týždeň mobility
Zdroj: TTSK

A o čo ide?

Európsky týždeň mobility sa koná v týždni od 16. do 22. septembra a má obyvateľom miest a obcí ukázať aj iné alternatíve formy dopravy, na aké sme zvyknutí. Vyhlasovateľom kampane je Ministerstvo životného prostredia SR, „záštitu nad aktuálnym ročníkom preberá minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO),“ priblížila Pšenáková. Okrem iného V posledný deň Európskeho týždňa mobility, 22. septembra 2021, pripadá na Svetový deň bez áut. Preto budú môcť všetci obyvatelia cestovať prímestskými autobusmi zdarma a tentokrát sa nebude potrebné preukázať platných vodičským preukazom. Do národnej kampane, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť spoločnosti na tému udržateľnej mobility a životného prostredia, sa tento rok zaregistrovalo celkovo 56 samospráv a desať participujúcich organizácií. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia Michaela Pšenáková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Zaujímavosti: The Weeknd! Kto je rapperova inšpirácia?

Už počas pandémie bolo vidno, že sa celkovo ľudia trocha preorientovali na dopravné prostriedky ako bicykel či kolobežka. Samotná kolobežka sa ukázala ako veľmi dobrý ťah, keďže v Bratislave, Trnave či Košiciach sa stala okamžitým  hitom na prepravu do práce, či do školy.  A ako podporili tyžden mobility a Svetový deň známe tváre?

Ako to videli Majself a Dominika Mirgová?

“Z môjho pohľadu je to veľmi dobrý nápad, pokojne aj každý mesiac by sa mohlo toto organizovať, aj podobne enviromentálne kampane na podporu zlepšenia životného prostredia okolo nás. Vidím benefit, že ľudia sa začnú trocha aj  viac hýbať a budú tým viac chrániť prírodu. Ja sa snažím podľa takéhoto špeciálneho týždňa viac hýbať, či už bicyklom či kolobežkou”. Sa vyjadril raper Majself.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Hyundai predstavil model TUCSON vo verzii N Line

“Nebývam priamo v Trnave, takže prepraviť sa z dediny do mesta riešim autom. Ale som skôr za bicykel ako kolobežku je to podľa mňa super využívať ho vrámci športu, ľudia sa aspoň viac hýbu.

Týždeň mobility
Zdroj: TTSK

Európsky týždeň mobility podporila aj Železničná spoločnosť Slovensko či politici

Európsky týždeň mobility podporí v tomto roku aj Železničná spoločnosť Slovensko. Tá počas tohto týždňa ponúka všetkým cestujúcim prepravu za polovičné cestovné v osobných vlakoch a regionálnych expresoch v druhej vozňovej triede. Zároveň sa počas tohto týždňa budú vo vlakoch uvedených kategórií bezplatne prepravovať bicykle.

„Som rád, že naši obyvatelia mohli cestovať autobusmi bezplatne. Rozvoj udržateľnej mobility úzko súvisí s podporou cestovania verejnou dopravou. Neustále zatraktívňujeme jej služby, aby sme do prímestských autobusov dostali čo najviac cestujúcich. Aj vzhľadom na zmenu klímy a rastúcu potrebu ochrany životného prostredia uľahčujeme tiež cestovanie elektrokolobežkami či bicyklami. Zdraviu prospešnou alternatívou ostáva chôdza. Práve počas Európskeho týždňa mobility mali všetci príležitosť vyskúšať si vymeniť auto za ekologickejší dopravný prostriedok a následne v tom vytrvať.”

Dokonca šesť múzeí a dve galérie v pôsobnosti župy bude možné až do konca októbra navštíviť taktiež bezplatne. Podmienkou je, aby sa návštevníci pri vstupe preukázali platným cestovným lístkom z prímestského autobusu vydaného počas Európskeho týždňa mobility. Ide napríklad o Galériu Jána Koniarka v Trnave, Záhorskú galériu Jána Mudrocha v Senici alebo Záhorské múzeum v Skalici.

Týždeň mobility
Zdroj: TTSK

Podporili ste týždeň mobility aj vy?

Zdroj: TS – TTSK

Zdroj titulného obrázku: TS – TTSK

 

 

Ďalšie novinky

Populárne