Spánková paralýza: Desivý fenomén, ktorý vám naženie husiu kožu!

-

Novinky

Spánková paralýza vie byť veľmi nepríjemným zážitkom

Nočné mory vedia byť veľmi nepríjemné a strašidelné a azda neexistuje človek, ktorý by to nezažil. Stačí, že si v priebehu dňa pozrieme hororový film a z nášho podvedomia sa môžu v noci vyplaviť tie najstrašidelnejšie obrazy. Po tomto nepríjemnom zážitku sa budíme spotení s vďakou, že to nebolo nič viac ako len sen. Lenže je tu ešte jeden hrozivý fenomén, ktorý mnohým robí na tele zimomriavky – spánková paralýza.

O čo vlastne ide?

Spánková paralýza je krátkodobá neschopnosť pohybu svalstva, ku ktorej dochádza zväčša pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Môžeme ju jednoducho definovať ako stav, kedy naše telo spí, avšak myseľ je celkom pri vedomí. Tento stav je veľmi nepríjemný, pretože náš mozog si uvedomuje všetky obrazy, zvuky, pocity. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj pocity hnevu či dokonca šťastia. Väčšinou sú však súčasťou tohto stavu halucinácie a neznesiteľný pocit strachu. Háčik je v tom, že fyzicky naše telo nedokáže reagovať, nemôžeme kričať ani sa pohnúť. Doslova ostáva paralyzované. Hrozivé, však?

spánková paralýza
Zdroj: Unsplash.com/Camila Quintero Franco

Ako som už spomenula, pre spánkovú paralýzu sú typické halucinácie. Osoba má často pred očami tmavú, neidentifikovateľnú postavu, ktorá buď stojí v rohu miestnosti, ale môže na vás dokonca „sadnúť“. Ľudia majú často pocit, že sa dusia. Ďalšími prejavmi môžu byť rôzne strašidelné zvuky, ako napríklad škrabanie na dvere, kroky alebo nezrozumiteľné mrnčanie. Niekedy sa môžu vyskytnúť aj hmatové alebo sluchové preludy. Človek sa chce pohnúť a brániť, lenže nemôže. Táto epizóda našťastie trvá krátko, no vie poriadne vydesiť.

Typy halucinácií

  • Votrelec (intruder): Prítomnosť cudzej osoby, ktorú môžete vnímať zrakom alebo sluchom
  • Bytosti podobné upírom (incubus): Postava sedí na prsiach, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním, dusenie a tlak na hrudi. Ľudia tieto postavy prirovnávajú k tieňom
  • Proprioceptívne a vestibulárne halucinácie: Pocity pádu alebo lietania

Dá sa to liečiť?

Bohužiaľ, o spánkovej paralýze zatiaľ neexistuje veľa poznatkov, no skúmanie jej príčin, trvania, priebehu a prejavov môže pomôcť pochopiť jej vznik a zistiť, ako by sa tomu dalo v budúcnosti predísť. Vyskytuje sa väčšinou pri nedostatku spánku, lucidných snoch a polohe spánku na chrbte. Zvykne sa objaviť spolu s ďalším spánkovým fenoménom – falošným prebudením. Ak sa vám to niekedy stalo a tento článok vo vás vyvolal obavy, skúste zmeniť polohu a zaspávajte na boku, mne to pomáha. 😀

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Chceš sa báť? Prinášame ti filmové tipy (nielen) na halloweensky večer!

Paralýza sa môže vyskytnúť samostatne, ale často je príznakom narkolepsie. Objaviť sa môže prakticky u každého, postihuje deti, dospelých aj starých ľudí. Ľudia s psychickými ochoreniami (bipolárna porucha, depresia, úzkosť) sú však na tento „zážitok“ náchylnejší. Podľa psychológa ide o fyzicky neškodný stav. Spánková paralýza je často spôsobená poruchami spánku ako je nespavosť. Odporúčam vám prečítať si môj predošlý článok o nespavosti. Chris Hammond na svoje stránke uvádza niekoľko tipov, ako sa dá spánková paralýza zastaviť:

  1. Uvoľnite telo a nesnažte sa nasilu s paralýzou bojovať, pretože to zvyšuje šancu na vznik strašidelných halucinácií.
  2. Pokúste sa jemne krútiť prstami na rukách a nohách.
  3. Pokúste sa pohybovať očami žmurkaním rozhliadnite sa po spálni. Cieľom je zobudiť mozog súčasne s telom tak, ako pri prebúdzaní.
  4. Rozhýbte pomaly svaly na tvári.
  5. Zamerajte sa na svoj dych, je dôležité dýchať pomaly a hlboko.
  6. Udržujte pokojný a pozitívny duševný stav. Snažte sa nepodľahnúť panike a predstavte si veci, ktoré vám navodia príjemné pocity.
spánková paralýza
Zdroj: Unsplash.com/Zohre Nemati

Svedectvá ľudí, ktorí zažili spánkovú paralýzu

„Spánkovú paralýzu som doteraz mával tak 3-4x do roka, no toto leto sa to začalo stávať pravidelnejšie, niekedy aj 5x do týždňa. Najväčší problém je skoro ráno, keď sa zobudím a snažím sa ešte zaspať, no keď zaspím hneď dostávam túto paralýzu, vyvolá to vo mne stav paniky a úzkosti, takže už ďalej potom nedokážem ísť spať, lebo sa bojím…podotýkam, že nemám okolo seba žiadne rušivé faktory ako napríklad hluk áut, tikot hodiniek, TV a podobne.“ – Peter

„Neviem prečo, ale spánkovú paralýzu zažívam výhradne iba vtedy, keď zaspím na chrbte .. odvtedy spím stále na pravej alebo ľavej strane, nikdy nie na chrbte, lebo viem, že keď zaspím na chrbte, tak to príde.
Inak u mňa je to väčšinou pískanie v ušiach, pocit prítomnosti niekoho iného, raz sa ku mne blížila postava niečo ako mimozemšťan a tlačenie na hrudi.“ – Veronika 

„Včera som mala zase paralýzu, počula som akoby vŕzganie postele, potom som videla strop celý ako v ohni, vyzeralo to ako v pekle a videla som tam desivú tvár akoby diabla. Potom tam bola druhá tvár, rovnako desivá. Otvorilo sa zatvorené okno…
Inokedy vídam postavu pri posteli, čierne tiene a občas akoby som lietala nad posteľou, pričom nie som v posteli. Neviem to vysvetliť.“ – anonym

Zažili ste niekedy spánkovú paralýzu? Čo ste pri tom pociťovali? Riešili ste to s odborníkom alebo ste sa s tým vysporiadali sami? Podeľte sa s nami do komentárov!

Zdroje: lekar.sk, bratislavapsycholog.sk, worldofluciddreaming.com, sleepfoundation.org, modrykonik.sk
Zdroj titulného obrázku: Unsplash.com/Sam Moghadam Khamseh

Ďalšie novinky

Populárne