Rozhovor: Ako sa býva v Tiny house, teda v mini domčeku?

-

Novinky

Tiny house alebo mini domček

Ing. arch Barbora Bogdanová a strojár Tibor Bogdan sa rozhodli postaviť na Slovensku prvý Tiny house, teda mini domček na kolesách a to úplne svojpomocne! Je veľký asi ako jednoizbový byt či garzónka, no je ľahko prenosný a môžete si ho postaviť kdekoľvek. V zahraničí nie je až tak raritný (i keď ani nie úplne bežný), no na Slovensku je ho ako šafránu. Barbora a Tibor si založili blog, kde zdieľajú svoju cestu stavania a bývania v tomto útulnom príbytku a ja som sa rozhodla spýtať sa to, čo ma na tomto mini domčeku fascinuje.

Na začiatok nám skúste priblížiť, čo to vlastne Tiny house je?

Je to taký mini prenosný domček, ktorý má vlastný podvozok, prípadne kolesá, na ktorý nepotrebujete hypotéku, stavebné povolenie, dokonca aj pozemok na zaparkovanie si môžete len prenajať. Tiny house je zvyčajne off-grid, čiže úplne sebestačný. Nepotrebuje prípojky na vodu, elektriku, ani kanalizáciu. Na rozdiel od maringotky a karavanu má plnohodnotné steny, je postavený tradičnými konštrukčnými technológiami drevodomu. Kvôli svojej váhe a tvaru nie je určený na dovolenkové cestovanie, iba na občasné presunutie na novú lokalitu. Je vždy robený na mieru a buď si ho ľudia stavajú svojpomocne, alebo im ho navrhne a postaví firma.

Kedy a ako vznikol nápad postaviť si svoj vlastný tiny house na Slovensku?

Rozhodnutie postaviť si Tiny house nebolo len tak zo dňa na deň. Prepracovali sme sa k nemu zhruba niekedy pred 4-5 rokmi. Po skončení školy sme začali nielen my, ale aj kopec našich kamarátov riešiť rovnaký problém. Chceli sme sa osamostatniť, nájsť si vlastné bývanie, ale zároveň sme odmietali platiť veľké sumy za prenájom. Na hypotéku sme nárok ešte nemali, a tým sa naše možnosti vyčerpali. Boli sme presvedčení, že tu na Slovensku chýba ešte nejaká schodnejšia alternatíva bývania pre mladé páry. Nejaké dočasné bývanie na pár rokov, ktoré človeka úplne nezruinuje, poskytne mu čas na rozmyslenie a stále si bude môcť našetriť niečo na budúcnosť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Martin Solík - "Inteligencia je schopnosť riešiť problémy"

Vedeli sme, že ak vymyslíme alternatívu pre nás, pomôžeme tým viacerým. Najskôr sme zvažovali kúpenie chatky, no chatka, ktorá by aspoň ako tak spĺňala naše požiadavky a dokázali by sme si na ňu aj požičať sa nenašla. Druhý, troška šialenejší variant, bol mobilný dom. Všade na stránkach tvrdia, že naň netreba stavebné povolenie, že človek privezie a má. Čo však nepovedia je fakt, že prípojky na siete sa považujú ako základ, a tak mobilný domček potrebuje stavebné povolenie, prinajlepšom územné rozhodnutie. Nehovoriac o tom, že preprava mobilného domu je celkom drahá záležitosť a vlastne sa nám ani tak moc nepáčili.

V tom nám to došlo. Postavíme si vlastný domček na kolesách. Presne podľa našich predstáv a bude to. Začali sme hľadať na webe a boli sme neskutočne prekvapení, koľko takých mini domčekov existuje. V Amerike sa pre ne udomácnil názov Tiny house a sú to poväčšine stĺpikové drevostavby na prívese. Majú dokonca aj svoje hnutie – Tiny house movement, ktoré hlása, že človek toho k životu potrebuje naozaj málo.

Aká bola reakcia okolia, keď ste im povedali o svojom nápade?

Najskôr sa smiali, že čo sme to zasa vymysleli, ale keď pochopili, že to plánujeme ako dočasné bývanie podporili nás v tom.

V čom je bývanie v tomto domčeku rozdielne od toho “bežného”?

Bývanie v takomto domčeku má veľa výhod, ale samozrejme aj nevýhod oproti bežnému bývaniu. Záleží od individuálneho prístupu. V prvom rade je rozdiel v mesačných nákladoch na bývanie. Tým, že fungujeme z fotovoltického systému a ako úžitkovú vodu zachytávame dažďovú, jediné naše platby sú za plynovú bombu na varenie a ohrev vody a drevo na kúrenie v zime. Off grid systém je v súčasnosti aj nevýhoda. Zachytávanie dažďovej vody treba prepočítať tak, aby stačilo na bežnú potrebu a treba vymyslieť filtráciu. Počas decembra a januára sa zasa stáva, že máme obmedzené množstvo elektriny. Kompostovacie wc treba vynášať na kompost, čo môže byť tiež otrava. 🙂

Mega výhoda je aj celková cena stavby, keďže ide o maličký priestor, pokiaľ človek stavia svojpomocne a zoženie veľa vecí z druhej ruky, vie sa dostať na celkom prežiteľnú sumu. Ten náš vyšiel so všetkým zariadením aj offgrid systémom toľko, čo by sme zaplatili za dva roky nájmu. Výhodou je nielen to, že po dvoch rokoch už bývame „zadarmo“, ale keď sa človek rozhodne pre väčšie priestory, do budúcna mu ostane chatka, ktorú môže presunúť na nejaké pekné miesto. Rozdiel od bežného bývania na Slovensku je najmä v tom, že do domčeka na kolesách sa nedá nahlásiť trvalý ani prechodný pobyt, chýba číslo domu. Tento problém však veľa krajín začína riešiť a napríklad v Holandsku to už ide bez problémov.

Takéto bývanie sa dá porovnať hlavne s bývaním v garsónke/jednoizbovom byte, avšak navyše je to, že máme k dispozícií záhradu s terasou. Nie sme viazaní nehnuteľnosťou a lokalitou, takže sa dá v prípade potreby rozhodnúť pre zmenu prostredia.

Spolupracovali ste aj s bytovým dizajnérom alebo ste si všetky vychytávky vymýšľali sami svojpomocne?

Sme kombinácia architektka/strojár, takže všetko sme si doladili a vymysleli sami. Bol to taký náš prvý spoločný projekt a veľmi nás to bavilo. 🙂 Ale treba podotknúť, že obmedzené finančné prostriedky sa podpísali na veľmi veľa miestach a je možné, že po pár rokoch dostanú vylepšený vzhľad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Inšpiratívny rozhovor: Pravda o štúdiu medicíny - Rozhovor so študentkou medicíny v Prahe!

Je bývanie v tomto domčeku ekologické? Bola to jedna z priorít, na ktoré ste pri vymýšľaní bývania mysleli?

Samozrejme, ekológia bola veľkou prioritou. Náš domček je komplet rozoberateľný a z prírodných materiálov. Máme radi stavby, ktoré sa dajú po doslúžení ľahko rozobrať a zrecyklovať. Načo vytvárať budúci odpad? Ako izoláciu sme použili ovčiu vlnu, s ktorou sme veľmi spokojní a v našom domčeku nájdete drvivú väčšinu nábytku z preglejky a prírodného dreva. Milujeme upcycling, a tak sme použili okná, dvere, piecku aj sporák z druhej ruky.

Snažíme sa správať ekologicky. Či chceme, či nie, šetríme vodou aj elektrinou. Proste jej máme obmedzené množstvo. Stále dosť na pohodlný život, ale výrazne menej, ako je bežná spotreba. Takisto sme viac spätí s prírodou. Vieme, že keď je večer jasná obloha, bude chladná noc a treba viac zakúriť. Takisto, keď prší, tešíme sa, že sa plní nádoba na vodu. 🙂

Bolo ťažké zvyknúť si na takýto druh bývania alebo to pre vás bolo úplne prirodzené?

V našom domčeku sme sa cítili doma od prvého okamihu. Keď sme sa nasťahovali veľa vecí ešte nefungovalo a nebolo dokončených, ale bola to romantika a bývalo sa nám skvele. To súkromie a možnosť byť na terase v papučiach bola na nezaplatenie. Veľmi fajn to pôsobí na psychiku po dni v práci a vďaka svojim rozmerom sa aj veľmi rýchlo upratuje. 🙂

Keby máte povedať najväčšiu výhodu a naopak najväčšiu nevýhodu bývania v tiny house, aká by to bola?

Začneme nevýhodou. Nezdá sa to, ale je to veľmi dôležité negatívum, ktoré treba pred stavbou zvážiť. Aj keď je domček na kolesách výborné dočasné riešenie pre nás, veľmi veľa ľudí na Slovensku to nechápe a pozerá na nás čudne. Prečítali sme si aj veľmi veľa negatívnych komentárov na našu adresu na sociálnych sieťach. Akoby sme niekoho nútili tak žiť. 😀 Vytŕčať z davu proste nie je sranda. 🙂 

Najväčšou výhodou pre nás je momentálna finančná nezávislosť a útulný domov, kde sa cítime dobre.

Zdroj ilustračného obrázka: tinyhouseslovakia.sk

Ďalšie novinky

Viac od autora