Káva nielen ako nápoj – Zázračné účinky pri pestovaní stromov!

-

Novinky

Káva

Káva pomáha rýchlejšie fungovať nielen nám, ale aj stromom. Kávové zrná sú semená ovocia, ktoré rastú na kávovej čerešni. Po zbere toto ovocie vyzerá ako jasne červená alebo žltá čerešňa. Na získanie kávových zŕn výrobcovia odstránia šupku, dužinu a ďalšie kúsky ovocia. Potom zvyšky vysušia a opečú, aby získali kávové zrná, ktoré skončia vo vašej rannej šálke kávy. Približne polovica hmotnosti úrody kávy skončí ako odpad.

Káva
Zdroj: kavavitazov.sk

Nedávny experiment testoval, či kávová drvina, pozostatok z procesu pestovania kávy, môže pomôcť vrátiť kostarickým dažďovým pralesom život. Vedci z havajskej univerzity v Manoa testovali dva pozemky, aby zistili, ako by kávový odpad ovplyvnil odlesnenú pôdu. Jeden pozemok pokrývalo asi 20 centimetrov dužiny a druhý ponechali nedotknutý.

Po dvoch rokoch sa na pozemku, ktorý dostal podporu od kávy, ukázalo dramatické zlepšenie. Osemdesiat percent pozemku bolo pokrytých korunami mladých stromov. Niektoré stromy vyrástli do výšky až štyroch metrov. Vzorky pôdy boli bohatšie na živiny a invázne trávy boli eliminované.

„Je to úžasná situácia prospešná pre všetkých,“ hovorí Rebecca Cole, autorka štúdie a ekologička z Havajskej univerzity v Manoa. „Tropickému pralesu trvá stovky rokov, kým dorastie.“ Vypestovať také vysoké stromy len za dva roky je naozaj úžasné.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vypúšťanie odpadovej vody z elektrárne vo Fukušime do Tichého oceána!

Vedľajšie účinky

Tento experiment Cole a Zahawiho síce úspešne naštartoval rast lesa, no tak ako vždy existujú aj tienisté stránky tohto úspechu.

„Kávová drvina je skutočne smradľavá. Priláka tiež veľa múch a iného hmyzu, ktorý je škodcami pre ľudí v okolí.“ hovorí Cole, ktorá vyrastala na kostarickej kávovej farme. „Existujú určité obavy, že to bude mať negatívny vplyv na povodie.“ Môže dôjsť k určitej kontaminácii,“ hovorí Cole. Kávová drvina obsahuje živiny ako dusík a fosfor, ktoré môžu mať negatívny vplyv na potoky a jazerá a spôsobiť napríklad nadmerný rast rias. Drvina môže tiež obsahovať stopy pesticídov použitých počas výroby. Aj keď sa tento experiment uskutočňoval mimo vodných zdrojov, Cole tvrdí, že ich budúci výskum sa zameria na možný vplyv na okolité oblasti.

Vedľajšie účinky síce ešte nie sú úplne známe, no tento zaujímavý experiment môže znamenať pre stromy sľubnú budúcnosť. Čo si myslíte vy?

Viac článkov o ekológii nájdeš TU!

Zdroj: nationalgeographic.com
Zdroj titulného obrázka: sustainability-times.com

Ďalšie novinky

Populárne