Vysychanie riek, jazier a mokradí: Môžeme ich zachrániť?

-

Novinky

Vysychanie riek

Vysychanie všetkých riek, jazier a mokradí na celom svete sa deje z dôvodu nesprávne naplánovaných priehrad, znečistenia, straty biotopov, ťažby piesku, zmeny podnebia a zavádzania inváznych druhov. Ako príklad si môžeme uviesť rieku Colorado v Grand Canyon. Rieka bola kedysi veľmi mohutnou a voda z nej bola využívaná na poľnohospodárstvo a pitie, no rokmi zmenšila na pramienok.

Pôvodné ryby, ktoré sa v nej vyskytovali ako napríklad prísavky a chubs, ktoré sa nikde inde na svete nenachádzajú, boli nahradené inváznymi sumcami a basami, ktoré boli pre rybárov atraktívnejšie. Aj vďaka takýmto zásahom sa rieka rokmi tak veľmi zmenšila. To, čo sa stalo s Coloradom, je silným príkladom poklesu riek po celom svete.

Vysychanie riek
Zdroj: e360.yale.edu

Výsledkom, ktorý uvádza správa 16 ochranárskych organizácií, je to, že sladkovodné ekosystémy sa stali najviac degradovanými na svete a populácia rýb je na pokraji.  Počet  sladkovodných stavovcov sa od roku 1970 znížil o 86 percent – čo je dvakrát viac ako v prípade suchozemských alebo morských ekosystémov – a takmer tretine druhov sladkovodných rýb hrozí vyhynutie.

Napriek tomu, že sú rieky a jazerá najviac degradovanými ekosystémami v prírode, venovala sa im oveľa menšia pozornosť ako iným mimoriadnym udalostiam v životnom prostredí – napríklad odlesňovaniu alebo znečisteniu plastmi. Teraz však existujú náznaky zmien. Problémy so sladkou vodou sa čoraz viac dostávajú do popredia programu ochrany prírody. Aj keď štúdie naďalej odhaľujú žalostný stav týchto ekosystémov , podľa vedcov sú ekologické a ekonomické prínosy zachovania zdravých riek na dobrej ceste. Rovnako ako riešenia, ako na to. Varujú však, že ak sa chystáme zachrániť ekosystémy rozhodujúce pre prežitie zvierat i ľudí, je potrebné, aby sa veci pohli rýchlo.

Riečne zákonné práva

V roku 2017 sa Nový Zéland stal prvou krajinou, ktorá udelila konkrétne riečne zákonné práva rovnaké ako ľudské. Čo znamená, že podľa súdu sa s nimi zaobchádza ako so živými bytosťami. Od tej doby Bangladéš urobil to isté so všetkými svojimi riekami, zatiaľ čo mesto Toledo v štáte Ohio prešlo na ochranu svojich brehov tzv. Listinou práv jazera Erie.

Aj keď sladká voda tvorí menej ako jedno percento tečúcej vody Zeme, je domovom pre 10% všetkých známych druhov vrátane tretiny všetkých stavovcov. Ochranári tvrdia, že najmenej 80 druhov sladkovodných rýb vyhynulo od prvého sčítania jedincov. Iba za posledný rok ich bolo 16. Skutočný počet vyhynutí je však určite oveľa vyšší, pretože hrozby pre ryby rastú a mnohé druhy sú zle monitorované.

Azda najšokujúcejšia je strata „mega-rýb“.  Ich populácia klesla od roku 1970 o 94 percent, vrátane mnohých druhov dnes už kriticky ohrozeného jesetera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ochranné prostriedky znečisťujúce životné prostredie!

Hladina vody v Mekongu klesá

Zeb Hogan je biológom rýb na Nevadskej univerzite v Rene a prieskumník National Geographic. Vedie výskumný projekt sponzorovaný USAID s názvom Wonders of the Mekong. Pracoval v regióne Mekong v juhovýchodnej Ázii viac ako 20 rokov. Bol svedkom mnohých vecí.  Napríklad ako takmer zmizli niektoré z najväčších sladkovodných rýb na svete. Ďalej bol svedkom neustále sa zhoršujúcim pôsobením rieky, ktorá pramení na tibetskej náhornej plošine a preteká šiestimi krajinami pred vyprázdnením do južnej Číny.

Zdá sa, že za posledných pár rokov sa pokles zrýchlil. Hladina vody v Mekongu klesla na historické minimá. Ohrozuje to ryby a živobytie mnohých zo 60 miliónov ľudí žijúcich pozdĺž rieky. Situáciu podľa pozorovateľov spôsobujú z veľkej časti čínske priehrady postavené v hornom povodí.

Vysychanie riek
Zdroj: thestar.com.my

Táto skutočnosť prinútila prinajmenšom niektorých tvorcov priehrad prehodnotiť svoje rozvojové plány. Napríklad Kambodža koncom minulého roka vyhlásila 10-ročné moratórium na stavbu nových priehrad v hlavnej časti Mekongu.

Sladkovodní vedci tvrdia, že konferencia OSN o biologickej diverzite, ktorá sa má konať tento rok na jeseň v čínskom Kunmingu, musí pripraviť novú globálnu dohodu o biodiverzite. Bude venovať rovnakú pozornosť ochrane a obnove svetových riek, jazier a mokradí ako jej lesy a oceány.

Podľa môjho názoru je práve teraz tá pravá a možno aj posledná šanca na správne konanie, ktorým by sme mohli vysychanie riek, jazier a mokradí zastaviť. Ja osobne sa prikláňam k slovám Harrisna Conservation International:

„Teraz je bod rozhodnutia. Ak neurobíme správne investície do našich sladkovodných ekosystémov, bude neskoro. Loď vypláva a my sa nebudeme môcť otočiť. “

A aký názor máte vy?

Viac článkov o ekológii nájdeš TU!

Zdroj: nationalgeographic.com

Ďalšie novinky

Populárne