Snaha znížiť emisie z budov – Zákaz používania fosílnych palív?

-

Novinky

Emisie

Podľa Programu OSN pre životné prostredie tvoria budovy na celom svete takmer 30 percent všetkých emisií CO₂ súvisiacich s energiou. Takmer 40 percent, ak sú zahrnuté emisie počas výstavby.  Niektoré prognózy naznačujú, že  emisie z budov by sa do roku 2050 mohli zdvojnásobiť alebo strojnásobiť, ak sa nenaplnia hlavné snahy o lepšie budovanie.

V lete 2019 urobila mestská rada v Berkeley v Kalifornii odvážny a bezprecedentný krok. Zakázali zapojenie zemného plynu do väčšiny nových budov. Odborníci na klímu už dlho tvrdia, že budovy či staré alebo nové sa budú musieť fosílnych palív vzdať. Dnes tvoria budovy viac ako štvrtinu emisií skleníkových plynov v USA – čo je počet, ktorý bude musieť rapídne klesnúť. Pretože budovy spotrebúvajú toľko energie, sú veľkou súčasťou takmer každého riešenia klimatickej krízy.

Emisie
Zdroj: euractiv.sk

95 miliónov bytových a komerčných budov v Spojených štátoch predstavuje asi 28 percent emisií skleníkových plynov v krajine. Dve tretiny z tohto celkového množstva tvoria „nepriame emisie“. Tieto nepriame emisie vznikajú tak, že uhlík vychádza zo zásobníkov v elektrárňach, ktoré vyrábajú elektrinu používanú na osvetlenie budov, klimatizáciu a elektrické vykurovanie. Zvyšných 12 percent predstavujú „priame emisie“. Tie sú predovšetkým zo zemného plynu a vykurovacieho oleja spaľovaného v samotných budovách na ich ohrev a vodu. Týchto 12 percent priamych emisií predstavuje zhruba toľko, koľko vyprodukuje Brazília alebo Nemecko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rýchly život, rýchla móda - Aká je jej daň?

Využívanie obnoviteľných zdrojov energie

USA čelí výzve vyčistiť oba druhy emisií. Elektrický sektor v USA sa už stáva zelenším. Jeho emisie poklesli o takmer 30 percent od vrcholu z roku 2005. To predovšetkým v dôsledku využívania obnoviteľných zdrojov energie, ako je vietor a slnečná energia, ktoré nahradzujú uhlie a zemný plyn v elektrárňach. Tento trend sa v budúcich rokoch zrýchli, keď bude k dispozícii viac obnoviteľných zdrojov energie.

Ak však krajina chce úplne dekarbonizovať budovy v štáte, bude treba riešiť priame emisie. Odborníci tvrdia, že najlepším spôsobom je prevádzať budovy tak, aby fungovali iba na elektrinu. Podľa analýz Rocky Mountain Institute by mohli celkové emisie v stavebnom priemysle do roku 2050 poklesnúť o 11%, ak by bola všetka nová výstavba v USA od roku 2022 postavená výlučne na elektrický pohon.

Aj keď je nárast emisií len z novej výstavby, je pomerne malý, pretože každý rok sa postaví len málo nových budov, ukončenie používania fosílnych palív v novej výstavbe zmení krajinu spôsobom, ktorý v budúcnosti prinesie veľké pozitívne klimatické zmeny. Úplný prechod z fosílnych palív na energiu vo všetkých krajinách by zapríčinilo pokles emisií o 40 percent. To by znamenalo veľké plus pre celú Zem a samozrejme aj pre ľudstvo. Lenže o takomto prechode sa dá zatiaľ len polemizovať. Aj keď už viaceré podniky alebo domácnosti prechádzajú na používanie čisto energie slnečnej alebo veternej, stále je to veľmi malé množstvo na to, aby sa tieto veľké pozitívne klimatické zmeny začali prejavovať.

Viac článkov o ekológii nájdeš TU!

Zdroj: nationalgeographic.com
Zdroj titulného obrázka: share.america.gov

Ďalšie novinky

Populárne